Skupština grada usvojila plan koncesije za Apoteku „Novi Sad“
Skupština grada većinom glasova je, između ostalog, odobrila postupak javno-privatnog partnerstva s elementima koncesije za Apoteku „Novi Sad“, usvojila preraspodelu radnih mesta da bi mogao zaživeti ove godine osnovani Novosadski dečji kulturni centar, a zatim i potvrdila izbor v. d. direktorke te gradske ustanove Aleksandre Lukić.
Osim toga, usvojeni su i urbanistički planovi za pojedine delove grada, koji za opoziciju predstavljaju, kako su naveli tokom rasprave, ustupke investitorima i vozačima, dok za vlast ti planovi ispravljaju urbanistički haos prethodne vlasti.
Pre početka zasedanja, zamenik gradonačelnika Srđan Kružević odgovarao je na pitanja novinara i tom prilikom istakao da će se nakon sednice Skupštine steći uslovi da Novosadski dečji kulturni centar počne da radi. On je dodao da očekuje zanimljivu raspravu „s onima koji imaju vrlo kratko pamćenje i koji, izgleda, po njima, nikad nisu bili na vlasti“.
– Sve što je komplikovano da se reši, ostavljeno je nekim narednim generacijama političara. Mi smo tu odgovornost preuzeli na sebe i, i te kako dobro vodimo grad, što pokazuju rezultati koje SNS postiže – poručio je Kružević i dodao da se Novi Sad „razvija u dobrom smeru“. – Imamo niz urbanističkih projekata koje danas usvajamo, a naravno, polemika će se voditi oko nekih parcela koje su u medijima inetresantne. Naravno, one su interesantne da bi se uzdrmala vladajuća većina u Skupštini grada i moram vam reći da nećemo podlegati takvim pritiscima i da ćemo Novi Sad nastaviti da razvijamo po meri Novosađana i da će se grad razvijati kao Omladinska prestonica Evrope i Evropska prestonica kulture, što mu priliči.
Kružević je potvrdio da će Grad u slučaju Apoteke „Novi Sad“ ući u oblik javno-privatnog partnerstva s elementima koncesije jer je ispitivanje pokazalo da bi bez koncesije privatni partner bio obavezan da posluje kao gradska apoteka – odnosno neprofitno.
– Zakonom iz 2012. godine došli smo u situaciju da apoteke moraju da raspisuju javne nabavke, što privatnici ne moraju, i tu se napravila ona razlika zašto privatne apoteke bolje prolaze. Ovim potezom izmenili smo ono što nam opozicija zamera u prvobitnom planu i sada ćemo imati priliku da ponudimo Apoteku „Novi Sad“, koja će moći se nađe na tržištu konkurentna sa svim privatnim apotekama – naveo je zamenik gradonačelnika, i izrazio uverenje da će gradska vlast uspeti da nađe dobrog partnera.
Po njegovim rečima, privatni partner biće izabran na konkursu, a biće u obavezi da zadrži sve zaposlene na sadašnjim platama i da sklopi ugovor s Republičkim fondom za zdravstveno osiguranje o izdavanju na recept lekova s pozitivne liste.
– Grad će ostaviti Galensku laboratoriju i jedan prodajni objekat, u slučaju da se, usled nepredviđenih stvari, nastavi delatnost apotekarske ustanove. Grad će ugovorom obavezati privatnog partnera da cene lekova budu tržišne – dodao je Kružević.
Doneta je i odluka o smeni v. d. direktora Apoteke Gojka Vujnovića, a njega je na mestu v. d. direktora zamenio Milan Grba.
O imovinsko pravnim odnosima na „livadici“ 12 godina
Direktor „Urbanizma“ Dušan Miladinović naveo je da su se 12 godina rešavali imovinskopravni odnosi na „livadici“, koja, kako je rekao, ne može biti igralište za decu zbog zagađenja, niti prostor za pse zbog higijene.
– Investitori ulažu novac u gradnju, a od tih para se aktivira građevinska operativa – rekao je, između ostalog, Miladinović. – „Urbanizam“ ima stručne ljude, ali je uvek bio veoma vezan za politiku Grada i zato je dolazilo do užasnih grešaka. Ne mogu svi biti zadovoljni planovima, ali su ipak najglasniji oni protiv. Ne kritikujte bez osnova stručnjake u „Urbanizmu“ jer je on najbolje takvo preduzeće u državi.
Govoreći o šest urbanističkih planova na dnevnom redu gradskog parlamenta, koji, između ostalog, predviđaju podizanje višespratnica na mestima porodičnih kuća i zelenih površina, Kružević je upitao da li su građani protiv izgradnje i širenja grada ili su za to.
– Novi Sad ima više od 300.000 građana, a nama stigne peticija od 80 do 100 potpisa. Naravno, postoje i zloupotrebe političkih stranaka da se mi onemogućimo u razvoju grada. Što se tiče „livadice“ na uglu ulica Jovana Subotića i Kisačke, razlog za podizanje spratnosti je to što se zgrada uvlači u parcelu da bi bila izgrađena biciklistička staza – kazao je Kružević, i dodao da je po Generalnom urbanističkom planu iz 1998. godine na toj lokaciji predviđena izgradnja stambene zgrade. – Od 1998. godine sve političke opcije koje postoje u Skupštini grada, u ovom ili onom obliku bile su deo vlasti. A zašto tada nisu pomerili „livadicu“? Zato što nisu znali kuda će pre da daju atraktivne lokacije. Da je „livadica“ bila na Limanu ili Grbavici, i te kako bi tamo nikao soliter. Novi Sad se razvija, mora da se gradi i nećemo posustati na 50 ili 70 potpisa opozicije da ne razvijamo Novi Sad – zaključio je Kružević.
S njim se nije složio Božidar Protić iz Demokratske stranke, koji je naveo da je pre 20 godina Novi Sad imao 20 odsto zelenila, a da je taj procenat danas između šest i sedam.
Za Vanju Božića iz Srpske radikalne stranke, sadašnja vlast nasledila je loše urbanističko stanje, ali je i nastavila u istom smeru. On je predložio da Grad otkupljuje porodične kuće i na tim placevima podiže javne garaže. Šef odborničke grupe SRS-a Đurađ Jakšić ukazao je na to da se u podizanju spratnosti mora imati mere, i kao negativan primer uzeo Ulicu Jovana Subotića, te rušenje Kamberove kuće, druge najstarije kuće u gradu, „koja je preživela bombardovanje iz 1849. godine, ali vaš mandat nije“.
Usijana rasprava
Tokom rasprave o planovima, došlo je do eskalacije, koja je prerasla u dobacivanja iz odborničkih klupa, uvrede i pretnje. O tome da se atmosfera usijala preko svake mere, svedoči i to što je predsednik Skupštine grada Zdravko Jelušić odmah odredio polusatnu pauzu za sastanak sa šefovima odborničkih grupa. Nakon pauze, Skupština je nastavila redovan rad.
Na te primedbe reagovala je i Jelena Marinković iz SNS-a, koja je istakla da će se planovima omogućiti legalizacija u Veterniku i Sadovima u Petrovaradinu, te da vlast preispituje potrebe građana i rešava urbanistički haos. Potom je za govornicu izašao i Srđan Kružević, koji je izjavio da su građani na javni uvid stigli u sedam autobusa, te pročitao neka od imena građana koji su uputili primedbe, a koji su ili opozicioni odbornici u Skupštini grada ili im je prebivalište van Novog Sada.
S. Kr.