SKUPŠTINA GRADA Obnova Spensa kreće od bazena
Na poslednjoj sednici gradskog parlamenta u ovoj godini, usvojen je niz odluka koje se bave programima rada nekoliko gradskih preduzeća, odobren je kredit JGSP-u kod EBRD banke za nabavku 30 autobusa na gas, a usvojena je i nova odluka kojom se uređuje izdavanje poslovnog prostora čiji je vlasnik Grad.
Jednoglasno je podržana odluka o izmenama Plana generalne regulacije Kaća, kojima se omogućava dogradnja tamošnjeg vrtića.
Pre početak sednice gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević rekao da veruje da će do proleća na novosadskim ulicama biti 101 novi autobus JGSP-a. Takođe, naglasio je da je Grad mnogo bliži odluci šta će uraditi sa Spensom, odnosno da će taj „simbol grada“, kako se izrazio, biti potpuno rekonstruisan i u njega će biti smešteni i novi sadržaji, kao što je centar za veštačku inteligenciju, te dečja biblioteka. On je kazao i da je u pitanju veliki i skup posao, za koji očekuje i podršku Republičke vlade.
I mada je deo opozicije podržao otpis dugova Spensa za vodu, što je bila jedna od tačaka dnevnog reda jučerašnje sednice, ipak su stigle i kritike na račun broja zaposlenih, neiskorišćenog prostora...
– Na Spensu je vrlo teško stanje i simbol grada zaslužuje ulaganje da bi postao delimično održiv – izjavio je Vučević sa skupštinske govornice odgovarajući na primedbe opozicije. – Suština problema rešava se kroz povećanje energetske efikasnosti i kroz nove sadržaje, ali i novi koncept rukovođenja. Spens je 2012. godine imao 304 zaposlena, a ove godine, nakon otpremnina za 64 zaposlena, sada ih ima 156. Tražimo novac za projektno-tehničku dokumentaciju obnove Spensa, a za pripremu tendera obezbedili smo 800.000 evra preko Evropske banke za obnovu i razvoj.
Vučević je napomenuo i da će u junu početi rekonstrukcija zatvorenog bazena, te da će Grad finansirati rekonstrukciju školjke bazena i samog bazena, koji, kako je Vučević istakao, „curi od 1999. godine“, dok će Ministarstvo trgovine platiti rekonstrukciju ostalih delova zatvorenog bazena. Ukupnu vrednost posla procenio je na oko 100 miliona dinara. Ipak, istakao je da je ključno racionalisati troškove za struju, vodu i grejanje, koji iznose oko 15 miliona dinara mesečno.
I dok je opozicija u supštinskim klupama (SRS i „Dosta je bilo“) podržala urbanistički plan za Kać, dotle su, pre svega Đurađ Jakšić iz SRS-a, izneli sumnje u izmene plana kojima se predviđa izmeštanje DES-a sa sadašnje lokacije i izgradnja stambene zgrade na tom mestu. Jakšić je naveo da su do sada odbačena četiri plana za ozdravljenje tog preduzeća od značaja za društvo, u kojem sada radi tek 30 zaposlenih, od kojih 16 osoba s invaliditetom. Iz redova vlasti pak stigla su uveravanja da izmene plana ne znače da će se DES ugasiti.
Kako je naveo šef odbornika DS-a , koji, sem jednog čine deo opozicije koja bojkotuje sednice u Skupštini grada, dr Veljko Krstonošić, nejasni su razlozi zašto se JGSP zadužuje za sedam miliona evra, kada Grad svake godine ne može da utroši oko 50 miliona evra.
Raspravljalo se na Skupštini i o raspolaganju poslovnim prostorom u vlasništvu Grada, na šta je nedavno Državna revizorska institucija iznela primedbe, te je postala vidljiva namera gradskih vlasti da se prodajom reše neprofitabilnih lokala. Kritike DRI za članicu Gradskog veća za urbanizam i zaštitu životne sredine Miru Radenović zapravo su predlozi kako da Novi Sad bolje upravlja s oko 1.800 „prostora“ kojima raspolaže.
Novosadski parlament je usvojio i program investicija Uprave za imovinu, koja će uložiti oko 734 miliona dinara u izgradnju doma zdravlja na Adicama, Evropsku prestonicu kulture, rekonstrukciju stadiona FK „Novi Sad“... Usvojeni su i programi rada SPC „Vojvodina“ i Turističke organizacije Novog Sada.
Skupština grada juče je potvrdila izbor Ivane Kukin za direktorku „Zoohigijene i veterine“, koja je do sada obavljala v. d. funkciju u tom preduzeću. Takođe, u Apoteci „Novi Sad“ novi direktor je Milan Grba umesto Gojka Vujnovića. Gradski parlament imenovao je i nekoliko zamenika gradskog pravobranioca.
Predložene su, a zatim i kasnije tog dana i usvojene, izmene kojima se omogućava, osim davanja u koncesiju ili javno-privatno partnerstvo, i prodaja zgrade bivšeg Radničkog univerziteta.
– Zagovaram da zgradu Radničkog univerziteta treba da pripremimo za prodaju, mislim da je najcelishodnije za Grad da mi prihodujemo, da investitori dođu i naprave hotel, biznis-kulu ili nešto treće – rekao je nedavno Miloš Vučević, i dodao da je zgrada Novosadskog otvorenog univerziteta veoma interesantna i zbog atraktivne lokacije, ali da ima nedostatak parking-mesta, što, kako je rekao, veliki limitirajući faktor. – Nedostatak parking-prostora je upit svakog potencijalnog investitora. Imamo pisma o namerama nekoliko investitora i za hotele i za biznis-prostore. Ostaje pitanje je i da li je zgrada u građevinskom smislu spremna da se gradi dalje na postojećim temeljima.
S. Krstić