Škola cirkusa za decu
Savremeni cirkus se od tradicionalnog razlikuje po tome što se u performanisima ne koriste životinje, već se akcenat stavlja na nastupe, koji, poput pozorišnih predstava, dočaravaju priče, a najviše se ceni originalnost. Umesto trikova s životinjama, izvođači koriste posebne veštine i kombinuju razne vrste umetnosti da bi zadivili publiku.
Cirkuski pedagog i izvođač Dragan Jajić Vladisavljev iz Škole cirkusa „Cirkoneo”, koja trenutno ima oko 20 polaznika, kaže da se za tu umetnost zainteresovao pre oko deset godina, a tesno sarađuju s organizacijom „Ludifiko”, koja se takođe bavi popularizacijom te umetnosti. On naglašava da je umeće koje polaznici stiču u školi umetničko, socijalno i društveno, te da je želja bila da cirkus „izvuku” iz komercijalnog konteksta.
– Cirkuske veštine dele se na žongliranje, balans, akrobatiku, pokret i rukovanje objektima, koriste se razni rekviziti i spajaju brojne umetnosti – kaže Jajić Vladisavljev. – Međutim, često se susrećemo s predrasudama i zabludama, ali deca ih imaju najmanje. Ona su spremna da isprobaju nove i uzbudljive stvari. Imamo polaznika čiji otac i dalje ne može da se pomiri s tim da njegovo dete ide na časove cirkusa i smatra to bezveznim. Najveći izazov s kojim se susrećemo je da se reč „cirkus” u srpskom jeziku koristi u negativnom smislu. Zato strpljivo objašnjavamo i pokazujemo ljudima šta sve deca uče i kako vežbaju. Do sada su svi koji su prošli kroz našu školu potpuno promenili svoj pogled na cirkus i više ga cene.
Osim što se klinci sjajno zabavljaju na časovima, vežbanje cirkuskih veština povoljno utiče na njihov razvoj.
– Za vežbe je potrebna koncentracija, deca postaju svesna svog tela u prostoru, vežbaju koordinaciju, a svaki savladan trik im podiže samopouzdanje – objašnjava Jajić Vladisavljev, dodajući da deca razvijaju kreativnost jer rešavaju probleme, odnosno trikove pokušavaju da izvedu na više načina.
U Školu cirkusa „Cirkoneo” osim dece mogu se upisati i odrasli. Oni takođe moraju prvo da savladaju osnovne veštine, ali pošto mogu da „preuzmu” više rizika, ako imaju dovoljno hrabrosti, mogu se oprobati i u vazdušnim akrobacijama na velikim visinama.
Društveni aktivizam
– Prošle godine smo u Čereviću saznali da treba da se uredi lokalno igralište – podsetio je naš sagovornik. – Zajedničkim snagama dece, roditelja, slučajnih prolaznika, za kratko vreme smo ofarbali rekvizite, zamenili polomljene delove, pokosili travu... Na taj način želimo da pokažemo ljudima da uz malo mašte i volje mogu ulepšati svoj grad i izboriti se sa svim izazovima i da ih motivišemo da to i učine.
S. Kovač