Sedam decenija rada uveličala Oktobarska nagrada
Udruženje penzionera Grada Novog Sada dobitnik je ovogodišnje Oktobarske nagrade grada, a proslavilo je i 70 godina postojanja. Jubilej uveličan nagradom
Udruženje je svečano obeležilo u prisustvu blizu 500 penzionera aktivista, kao i gradonačelnika Novog Sada Miloša Vučevića, ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandra Vulina, kompletnog rukovodstva Republičkog, Pokrajinskog i Gradskog fonda za penzijsko-invalidsko osiguranje, kao i svih saradnika.
– Ja sam zahvalan svim generacijama koje su Udruženju penzionera grada Novog Sada dale doprinos – ističe predsednik Udruženja Momo Čolaković. – Počev od osnivača i raznoraznih perioda izgradnje za vreme bivše Jugoslavije, obnove, uticaja da penzionerska populacija živi bolje, da se pomogne onima koji od svoje penzije nisu mogli da žive, do toga da Udruženje postane to što jeste, da danas od 85.000 penzionera, koji žive u Novom Sadu, imamo više od 20.000 članova koji su stekli dugogodišnje poverenje u Udruženje.
Više je od 20 različitih aktivnosti na osnovu kojih Udruženje ublažava težak materijialni položaj penzionera jer, poznato im je da oko deset i po hiljada njih ima penziju koja iznosi oko 13.000 dinara, a više od 50 odsto penzionera u Novom Sadu ima penziju do proseka i prosečnu, koja iznosi 23.470 dinara. Od toga, po Čolakovićevim rečima, oni ne mogu živeti i Udruženje je u obavezi da pruža raznorazne usluge koje pomažu da povoljnije ostvare ono što im je neophodno. Pre svega, Udruženje ima Fond solidarnosti koji pomaže penzionerima koji imaju problem s plaćanjem računa ili lekova.
– Napravili smo divan Dnevni centar, gde penzioneri mogu da dođu i borave ceo dan uz kafu, čaj, razne aktivnosti kao što je kreativna radionica, umetnička i likovna, zatim vez, šah, pikado i slično. Imamo i frizerski salon, u kojem je cena muškog šišanja 80 dinara, a frizura za dame 100 dinara. Tu je i krojački salon s pranjem veša i peglanjem, tako da ljudi mogu da dođu, borave u Dnevnom centru i sačekaju sat-dva da im se veš opere, po potrebi nešto okrpi i sašije... U okviru Udruženja sjajno funkcionišu i kulturno-umetničko društvo, muzička, likovna i literarna sekcija. Prilikom proslave sedam decenija Udruženja muzička sekcija izvela je celokupan program. U planu je i televizija za penzionere, kao i dogradnja još nekih objekata. Na taj način bi penzioneri brže dolazili do korisnih informacija.
Oko 6.000 penzionera redovno ide na jednodnevne izlete, obilazi fruškogorske manastire, a Udruženje ima i dogovor s banjom Vrdnik te penzioneri tu mogu da provedu ceo dan i koriste usluge za oporavak. Besplatan boravak u banji obezbeđen je za oko 2.000 penzionera zahvaljujući Fondu, a i Gradu Novom Sadu, tako da 400 penzionera svake godine na taj način poseti pomenutu banju.
S Gradom je postignut i dogovor o tome da svake godine bude otvoren bar po jedan klub penzionera te ih trenutno po mesnim zajednicama postoji 18 i veoma dobro funkcionišu. Predsednik Udruženja izuzetno je zahvalan Gerontološkom centru koji o tome brine, a svoju zahvalnost izražava i gradonačelniku Milošu Vučeviću, koji im je, kako kaže, između ostalog, svojim razumevanjem pomogao da sačuvaju zgradu u kojoj su Udruženje penzionera i Dnevni centar, a koja je pod zaštitom države.
Valja istaći da je to jedini Dnevni centar o kojem brine Udruženje penzionera. Sve dnevne centre finansira država ili Pokrajina zato što taj posao za njih rade profesionalni ljudi. U Novom Sadu to rade volonteri, kojima je Čolaković ovom prilikom takođe izrazio zahvalnost.
Strukturu Udruženja čini 39 mesnih zajednica i njihov rad je izuzetno značajan. Broj ugovora potpisanih s raznoraznim firmama i preduzetnicima (apotekama, zdravstvenim ustanovama, snabdevačima ogrevom, zimnicom i drugim potrebama) premašuje trideset i penzioneri na njihove usluge ostvaruju popust od 10 do 30 odsto. Jedan takav primer je sporazum s Univerzitetom „Edukons“ u Sremskoj Kamenici putem kojeg najstariji sugrađani svojim unucima, studentima tog fakulteta, obezbeđuju popust od deset odsto i mogućnost plaćanja na 12 mesečnih rata prilikom upisa.
– Propustio sam da kažem da imamo i svoju olimpijadu. Svake godine se održava i do sada smo na četiri olimpijade osvojili sedam-osam medalja. Na kraju bih želeo da izrazim zahvalnost svim strukturama, najpre Gradu koji ima razumevanje za raznorazne aktivnosti Udruženja i brigu o starima. Mi smo pokrenuli inicijativu da stara lica ponovo postanu ustavna kategorija, odnosno da budu zaštićena od diskriminacije. Ljude moramo izvući iz stanova i omogućiti im da borave u Dnevnom centru, da se druže i zabave.
B. Pavković