SAVETOVALIŠTE ZA MLADE NSHC-a I RAZBIJANJE STIGMI O psihoterapiji, problemima i načinima lečenja
Mladi koji žele da brinu o svom mentalnom zdravlju ili se suočavaju sa problemima koje ne mogu sami da reše, imaju mogućnost besplatnog Savetovališta za mlade Novosadskog humanitarnog centra (NSHC) u našem gradu (Arse Teodorovića 3).
S obzirom na cene privatnih psihoterapeuta, mnogi biraju ovaj besplatan vid psihološke podrške koji je dostupan i onlajn. NSHC takođe svoje usluge pruža i mlađima od 18 godina u okviru Savetovališta za mlade, ali i starijima od 30.
Naime, radi se o psihoterapiji jedan na jedan svake nedelje po sat vremena, dok grupna terapija, uprkos uspešnosti iz prošlosti, još uvek nije zaživela. Fokus od samog početka njihovog rada, od 2008. godine, bili su i ostali mladi, ponajviše studenti koji su i danas najčešći klijenti. Međutim, kako kaže koordinatorka Savetovališta za mlade Mira Novaković Ilin, u poslednje tri godine se starosna granica dosta spustila, te često roditelji zakazuju termine za svoju maloletnu decu koja su sama izrazila želju da razgovaraju sa stručnim licem.
– Dominiraju i dalje anksiona i depresivna ponašanja, međutim sve je više problema vezanih za stres, školu, učenje, izbor budućeg zanimanja, pritiske koje deca doživljavaju od strane obrazovnog sistema, i spremanje ispita za upis u srednju, to je zaista postao učestao problem – kazala je koordinatorka Ilin. – Bitno je da napomenem da ima dosta dece tog uzrasta koja su trpela neki oblik vršnjačkog nasilja, nisu dobila adekvatnu zaštitu u okviru obrazovne ustanove koju pohađaju, te su roditelji odlučili da podršku i pomoć potraže na nekom drugom mestu.
Što se studenata tiče, naša sagovornica kaže da se uglavnom ne radi o vršnjačkom nasilju, već o anksioznim i depresivnim stanjima izazvanim studijama, pritiscima, suočavanjem sa pogrešnim odabirom profesija i problemima u porodici koji u tom periodu njačešće „isplivaju”.
– Postoji i određeni broj klijenata koji se javljaju sa nekom vrstom traume od ranije, bilo da je smrtni slučaj ili druga trauma koju su imali, a sada su je osvestili ili došli u mogućnost da dobiju podršku i pomoć – objasnila je Mira Novaković Ilin. – Svi klijenti koji se nama obrate za pomoć već su mali korak u rešavanju svog problema postigli, jer je teško sebi priznati da imate problem i potražiti pomoć.
Koordinatorka Ilin naglasak je stavila na višegodišnje razbijanje stigme o psihoterapiji, koje traje još od kada je Savetovalište pokrenuto. Kako kaže, dobra strana toga je da osobe koje se odluče za psihoterapiju već su svesne činjenice da se radi o procesu rukovođenom od strane stručnog lica koje svog klijenta navodi na rešavanje problema i daje mu smernice i preporučuje veštine kojima to može postići, ali ne radi ništa umnesto njega, odnosno nje.
N. Šolaja