Psihološko savetovalište za mlade Infopolis: Ne možeš sve sam
Omladinski info-centar „Infopolis“ organizuje besplatno psihološko savetovalište za mlade koji žele da rade na sebi i razvoju svojih potencijala, pružajući im pomoć u rešavanju problema iz različitih sfera života. Kako kaže koordinatorka
Psihološkog savetovališta Milana Katašić inicijativa za pokretanje Savetovališta potekla je od dugogodišnje volonterke „Infopolisa“ Nine Nađalin.
- U tom trenutku Nina je završavala master studije psihologije i bila na edukaciji za psihoterapeuta, a ono što joj je nedostajalo bili su klijenti, tako da smo spojili lepo i korisno za mlade kolege sa psihologije, kao i za mlade u Novom Sadu – objašnjava Milana Katašić. - Prema istraživanjima, problemi sa mentalnim zdravljem pogađaju, otprilike, jedno od desetoro dece i mladih.
Najčešći problemi zbog kojih nam se mladi javljaju su anksioznost, depresivno raspoloženje, panični napadi, partnerski odnosi, porodični konflikti i slično.
Takođe, javljaju se zbog problema oko organizacije vremena, manjka motivacije za studente ili pri donošenju odluka u vezi sa budućim zanimanjem.
Rad je individualan i svaki klijent ima pravo na 10 besplatnih susreta, što obično traje 10 sedmica.
- Savetovalište je namenjeno mladima od 15 do 30 godina, koji žele da rade na sebi i razvoju svojih potencijala, da se posavetuju u vezi sa konkretnim problemima i emotivnim patnjama sa kojima se suočavaju ili jednostavno da, u neformalnoj i opuštenoj atmosferi „Infopolisa“, popričaju sa psihologom o nekim temama koje su im važne, a nemaju sa kim da razgovaraju o tome – pojašnjava Milana Katašić i dodaje da mladima poručuju “Ne možeš sve sam, potraži podršku”.
Koordinatorka navodi da je interesovanje veliko i da im je kapacitet uvek popunjen, tako da klijenti termin obično dobijaju mesec dana nakon zakazivanja. Savetovalište organizuje i radionice sa grupama, gde se obrađuju različite psihološke teme o emocijama, stresu, konfliktu, asertivnosti... Zbog pandemije koja vlada već dve godine, o načinu održavanja radionica ponuđena je mogućnost dogovora.
- Zbog pandemije uveli smo mogućnost i onlajn rada, tako da ostavljamo klijentu i terapeutu da se dogovore oko načina rada da li će biti održan uživo u „Infopolisu“ ili onlajn kao i terminu za viđanje – potvrđuje koordinatorka. - Najčešći korisnici našeg programa su studenti, i to mahom devojke koje imaju oko 23 godine.
U Novom Sadu postoji više savetovališta koja se bave mentalnim zdravljem, a njih je moguće pronaći pod nazivom #SazvežđePodrške.
- Važno je da usluge psihološke podrške postoje i da budu dostupne svim građanima, a naročito mladima. Za kraj, poruka mladima je da, iako niko umesto tebe ne može rešiti tvoje probleme, ne znači da sve možeš sam/a. Potraži podršku u porodici, među prijateljima ili u savetovalištima, kao što je #SazvežđePodrške – zaključuje Milana Katašić.
A. Vla