„SALT & WATER” Ljubav prema vodi i ženskom preduzetništvu
2014. godine „Salt & Water ” je, u velikoj konkurenciji koju su činile firme iz osam zemalja, proglašen najboljim start-apom na Balkanu koji je osnovala žena
Majka, supruga, sestra, ćerka, prijateljica, koleginica, predavačica, sudija na evropskim i svetskim jedriličarskim prvenstvima i vlasnica studija za arhitekturu i dizajn „Salt & Water” Novosađanka Svetlana Mojić Džakula pravi je primer uspešne, snažne žene koja svoju priču otkriva upravo na Međunarodni dan žena, čime poručuje da svaka žena može sve, uz veru u sebe, dobru organizaciju, optimizam i podršku porodice.
Da bi došlo do stvaranja studija koji će vremenom postati prepoznatljiv po dizajnu i izradi jahti, Svetlanu je čekalo nekoliko godina usavršavanja i učenja. Ona je nakon master studija arhitekture otišla u Veneciju, gde se specijalizovala u oblasti dizajna jahti. Na takvu odluku uticala je ljubav prema vodi, s obzirom na to da je 13 godina u bila jedriličarska reprezentativka tadašnje Jugoslavije, zatim Srbije i Crne Gore pa i Srbije. Danas joj za „punjenje baterija” služi njena uloga sudije na evropskim i svetskim jedriličarskim prvenstvima.
Da se ljubav prema vodi razvila u nešto vredno pomena dokaz je studio „Salt & Water ” koji je Svetlana otvorila 2011. godine, a koji je za samo devet godina osvojio 11 prestižnih nagrada u sferi biznisa i dizajna. Naime, 2014. godine „Salt & Water ” je, u velikoj konkurenciji koju su činile firme iz osam zemalja, proglašen najboljim start-apom na Balkanu koji je osnovala žena. Jedna od nagrada je i ona za najbolji enterijer privatnog aviona na internacionalnom takmičenju u Engleskoj. Tada se njena firma takmičila s velikim i poznatim firmama koje imaju 2.000-3.000 zaposlenih, a pobedila je Svetlanina firma, koja je u to vreme imala samo dvoje zaposlenih.
Novosađanka Svetlana Mojić Džakula se svojim aktivnostima i predavanjima zalaže za razvoj ženskog preduzetništva u mlađim generacijama te svake godine učestvuje u „Danu devojčica” koji organizuje Udruženje poslovnih žena Srbije. Tog dana nekoliko učenica sedmih i osmih razreda osnovne škole dolaze u njihovu firmu da bi naučile nešto novo i upoznale se s tom profesijom.
– Mi tada pokušavamo da prikažemo devojčicama da postoje zanimanja koja se možda na prvi pogled ne vezuju odmah za žene, ali u kojima žene u stvari mogu biti veoma uspešne u Srbiji – naglašava Svetlana. – Kontakt s preduzetništvom u mlađim godinama je izuzetno bitan jer će on kasnije omogućiti više preduzetnica. Iako nedostaje promovisanje ženskog preduzetništva, drago mi je što vidim da se u poslednje vreme žene češće oprobavaju u preduzetničkim idejama.
Svetlanina firma je još posebnija po tome što je, sasvim slučajno, čini tim sačinjen od pet žena koje su do sada dizajnirale veliki broj jahti, brodova, poslovnih i stambenih objekata.
– Mi uređujemo prostore na zemlji, na vodi i u vazduhu i time omogućujemo ljudima da u tom prostoru žive svoje snove i na najbolji način provode svoje vreme – kazala je arhitekta enterijera Svetlana Mojiħ. – Kod nas se ne obraća velika pažnja na poslove kojima se mi bavimo, iako poslednjih godina vidim porast interesovanja u tim oblastima. To je značajno, a i naučnici su otkrili da prostor u kojem provodimo vreme utiče na naše moždane ćelije. Takođe mi je veoma bitna edukacija naših klijenata jer ljudima na našim prostorima renoviranje predstavlja bauk, a ukoliko bi počeli bolje da planiraju – manje bi i platili i bilo bi sve jednostavnije.
Svetlanin tim trenutno radi na projektima nekoliko plutajućih objekata, od kojih se izdvaja enterijer jahte od 49 metara u Hrvatskoj. Kada je u pitanju Srbija, kao i sam Novi Sad, najčešći njihovi poslovi odnose se na enterijer poslovnih i hotelskih prostora, kao i stambenih objekata.
– Što se tiče inostranstva, imamo različite klijente od Amerike do Singapura i od Engleske do Albanije – otkriva naša sagovornica. – Mi smo najspecijalizovanije za projekte plutajućih objekata, jahti, katamarana za unutrašnje vode. Sledeće nedelje idemo u Poljsku, pozvani smo od njihove Privredne komore da bismo se upoznali s njihovom industrijom brodogradnje i da bismo se povezali s njima radi buduće saradnje. Ne mogu da kažem da nije teško sve postići, ali je moguće, tako da je važno samo pokušati, truditi se i biti optimističan. Uz podršku porodice i prijatelja – sve je moguće.
K. Ivković Ivandekić