Руменка добила Културни центар
Још једна установа културе обогатила је град, тачније, једно приградско насеље.
Нова година становницима Руменке донела је нови Културни центар (Улица ослобођења 26), који је званично отворен 1. јануара, а чији је оснивач Град Нови Сад. Објекат је још у фази реновирања, а у току године биће потпуно адаптиран и прилагођен потребама. Узимајући у обзир жељу за децентрализацијом културе, Стратегију развоја културног Новог Сада, као и податак да више од деценије у Републици Србији није основана ниједна институција културе, отварање једне такве установе представља изузетно значајан пројекат.
– И пре званичног почетка рада, трудили смо се да одржавамо одређене програмске активности, с акцентом на програмима намењеним женама и деци, а организовали смо их у месној заједници – објашњава директорка Културног центра „Руменка” Драгана Милошевић. – Ове године имаћемо три манифестације. Прва је сада, почетком фебруара, а реч је о традиционалној Пихтијади, која се ове године одржава 15. пут. Организујемо је под окриљем Културног центра и носиће назив „Зимски дани културе, гастрономије и старих заната”.
Захваљујући таквим активностима, Руменка се промовише као једна мултикултурална средина у којој многе нације живе у хармонији. У оквиру традиције промовише се најбоље, а реч је о манифестацији културно-забавног карактера, која ће ове године трајати два дана, 2. и 3. фебруара. По речима Драгане Милошевић, нешто потпуно ново биће предавање о историјату Руменке, која се у изворима помиње још у 13. веку, а као насељено место под називом Пирош – од 17. века у записима Марије Терезије. Руменка до сада није имала монографију те Културни центар планира и за то да издвоји новац током године.
– Следећа манифестација коју планирамо су „Пролећне дечје радости”, између католичког и православног Ускрса. И сам назив говори да је намењена најмлађима, а биће забавно-едукативног карактера и трајаће недељу дана – објашњава Драгана Милошевић. – Насеље Руменка у овом тренутку броји око 1.000 школске и предшколске деце, што је изузетно велики број за једну руралну средину. Биће организоване радионице за децу у оквиру којих, опет с обзиром на то да је реч о мултинационалној средини, упознају културу и традицију својих комшија, као и промоција спорта. Циљ је учење на забаван начин.
Још једна манифестација, која има чак и вековну традицију, јесте сеоска слава Петровдан. Како наводи Драгана Милошевић, од ове године организатори ће се потрудити да се слава обележи током више дана, поново уз културно-забавне садржаје. Централни дан је 12. јул, али сваки дан ће ту бити различити излагачи, као и организоване представе за децу и одрасле.
Током године предвиђено је и неколико секција које ће се одржавати континуирано. Биће то радионице мултикултуралне народне традиције, а у оквиру новопроглашеног Дана словенске писмености, 24. маја, биће организована и секција калиграфије, затим позоришна секција и радионица, секција за стицање почетног образовања енглеског језика, те секција за овладавање техником декупажа. Ове године навршава се и 160 година од трагичних сукоба Срба и Мађара, а у Руменки се налази споменик посвећен сећању на ту револуцију. По плановима Културног центра „Руменка”, прилаз споменику биће адаптиран и 11. септембра ту ће бити одржан парастос жртвама.
– Становници Руменке до сада нису имали одговарајуће садржаје. Близина града је у неким случајевима контрапродуктивна јер се за све садржаје одлази у град, а овде се не организује ништа. Велику захвалност дугујемо члану Градског већа за културу Далибору Рожићу и градоначелнику Милошу Вучевићу. Културни центар потрудиће се да буде својеврсни сервис грађана Руменке – закључила је директорка Драгана Милошевић.
Б. Павковић
Фото: Дневник/КЦ Руменка