Renoviranjem do vrtića i životnih veština
U Dečjem selu već neko vreme planiraju da promene namenu jedne kuće, ali kako to zahteva veća ulaganja, ta ideja za sada ostaje samo na papiru.
Reč je o kući u kojoj su stanovali studenti i đaci završnih razreda iz Dečjeg sela i koja trenutno nije u upotrebi zbog lošeg stanja. Adaptirani prostor bi u budućnosti služio kao centar za razvoj karijere, u kojem bi se održavale radionice za sticanje praktičnih znanja stanara Dečjeg sela, ali i kao dnevni centar za smeštaj dece iz porodica koje ta ustanova osnažuje, tačnije, kao vrtić za svu decu koja ne uspeju da se upišu u Predškolsku ustanovu „Radosno detinjstvo”.
Centar za razvoj karijere bi deci omogućio prostor za obuke o tome kako da pronađu posao, za učenje stranih jezika, sticanje veština rada na računaru i prezentacionih veština potrebnih za rad. Kako nam je rekla Natalija Žunar iz Dečjeg sela, deca po izlasku iz te ustanove nemaju praktična znanja o tome kako da dođu do posla, a radionice u centru bi im pomogle da te veštine usavrše.
Deo kuće koji bi bio adaptiran u dnevni centar pre svega bi služio za smeštaj dece iz porodica koje ta ustanova osnažuje da ne bi došla u sistem socijalne zaštite dok su roditelji u potrazi za poslom ili rade neke poslove s pola radnog vremena.
– Dnevni centar bi služio kao vrtić, a roditelji bi na taj način imali šansu da se ekonomski stabilizuju i samostalno izdržavaju porodicu, a za to je potrebno da ostvaruju neke prihode – objasnila je Natalija Žunar.
Kuća koja bi trebalo da bude prostor za ta dva centra nalazi se u Kopernikovoj ulici u Novom Sadu i u veoma je lošem stanju. Stara je i trošna, a najveći problem predstavlja ogromna vlaga, koja seže do plafona, buđ, ali i pacovi koji su se tu nastanili. U prvoj fazi adaptacije je predviđeno da se sruše zidovi i podignu novi, za šta je jedna fondacija Dečjem selu obećala oko 2,5 miliona dinara. To ipak nije dovoljno da bi pomenuta kuća ponovo imala neku funkciju i opravdala tablu koja se na njoj nalazi, a koja označava da služi deci iz Dečjeg sela „Dr Milorad Pavlović”. Pošto se zima približava, kuća može samo još više propasti pa su u toj ustanovi dodatno zabrinuti.
V. Pavlov
Potrebna zimska garderoba
Deci i mladima iz Dečjeg sela u ovom trenutku potrebna je zimska garderoba, koja najpre podrazumeva tople jakne i obuću za različite uzraste. Osim toga, Dečjem selu, koje se greje putem biomase, potrebno je ukupno 180 tona peleta za celu grejnu sezonu, tačnije 12 do 13 tona po kućici. Svako ko pravi ili prodaje pelete od slame ili drveta može ih donirati, a svaka tona je bitna da bi se celo Selo moglo grejati u toku zime.