Prvomajsko potrošačko ćoše: Meso jeftinije u marketima
NOVI SAD: Kako su cene namirnica već neko vreme u porastu, svi koji planiraju da predstojeće neradne dane provedu na vikendicama ili izletištima, za nabavku namirnica moraće da izdvoje nešto više novca. Uoči prvomajskih praznika ekipa „Dnevnika” obišla je mesare, pijace i markete i istražila cene mesa, pića i povrća za salate.
Kilogram ćevapa i pljeskavica od mešanog mlevenog mesa u mesarama košta 780 dinara, dok su ti proizvodi, zbog prvomajskih akcija, nešto jeftiniji u marketima. Meso za roštilj staje 550 dinara, dok su juneći ćevapi skuplji, odnosno za 450 grama trebalo bi izdvojiti 380 dinara. Za ljubitelje pikantnije hrane ljute roštiljske kobasice u samoposlugama mogu kupiti po ceni od 550 dinara za kilogram, a u mesarama za 790. Kilogram belog mesa košta 850 dinara, bataci su 460, a krilca 310 dinara. Cene svinjskog vrata sa kostima variraju od 730 do 780, a presnu slaninu moguće je pazariti po ceni od 690 do 770 dinara.
Bez ćumura nema ni roštiljanja, a yak od tri kilograma košta oko 400 dinara, u zavisnosti od proizvođača. Cene najvećih pakovanja kečapa u marketima kreću se od 260 do 330 dinara, pola kilograma majoneza staje od 190 do 320, dok su ostali sosevi uglavnom oko 250 dinara.
Na pijacama je izbor svežeg povrća raznovrstan, pa tako glavica zelene salate košta između 50 i 80, a mladog kupusa 100 ili 120 dinara. U marketima cena paradajza iznosi 300, dok je na pijaci od 230 do 250, a 500 grama čerija je između 200 i 250 dinara. Veza mladog luka košta 50, a u nekim marketima je na sniženju i iznosi 30 dinara. Kilogram krastavaca staje od 160 do 200, a crnog luka 130 do 150 dinara. Veza rotkvica, pogodnih za mnoštvo osvežavajućih salata, može se pronaći za 50 dinara, dok se ljute paprike na pijaci prodaju za 50 dinara, po komadu ili na akciji po tri komada za 100.
Najčešći izbor alkoholnog pića uz roštilj je pivo, a najjeftinija limenka može se pronaći za 60 dinara, dok je najskuplja 140. Povratna staklena ambalaža malo je jeftinija, pogotovo ukoliko se već poseduju prazne flaše i ne plaća se kaucija. Tako se njihova cena kreće od 60 do 80 dinara, a dvolitra košta do 250 dinara. Gazirani sokovi od jedne i po litre mogu se kupiti po ceni od 120 do 150, a negazirani između 100 i 200 dinara.
Tekst i foto: N. Stanojčić i M. Blagojević
Pitali smo Novosađane: Kuda idete za Prvi maj?
Luka Lupu, student:
– Nemam nikakve posebne planove za ovogodišnje praznike. Nekoliko nas iz ulice se možda okupi kod druga u dvorištu, gde ćemo roštiljati, uz muziku i piće.
Svake godine bude tako, nekad čak ostanem i sam kod kuće ukoliko ostali otputuju negde jer za mene ovo nije praznik koji mnogo unapred planiram.
Aleksandar Ristić, programer:
– Za Prvi maj ću raditi od kuće, kao i dan posle njega. Postoje mnogi projekti u firmi koji moraju biti završeni i zbog toga ne mogu da isplaniram druženje i dobijem slobodne dane.
Prethodnih godina sam, po pravilu, išao u selo blizu Bačke Topole, iz kojeg inače i dolazim i tu se okupljalo staro društvo.
Milan Popović, direktor:
– Okupljamo se kod drugara u dvorištu kuće na Satelitu i ove godine nećemo roštiljati, već, malo za promenu, pravimo jela ispod sača.
Odlučili smo da ovog puta ne budemo sve vreme napolju i verovatno ćemo u večernjim satima posetiti lokal u koji redovno idemo da bismo zaokružili doživljaj sa celokupne proslave.
Vera Jelovac, učiteljica:
– Nemam želju da posebno obeležavam ovaj praznik, tome sam se više radovala u detinjstvu kada sam išla sa tetkom u prirodu, ali sada uglavnom odlučim da se odmorim kod kuće ili odem do grada ako je lepo vreme.
Ove godine svakako ni nemam slobodne dane, pošto radim privatno, tako da ću Prvi maj provesti na poslu.
Tekst i foto: N. S. – M. B-ć. – A. Pa.