Projekat „Reaguj danas za zdravije sutra” za otkrivanje dijabetesa u ranim fazama
Projekat „Reaguj danas za zdravije sutra” sprovešće se drugu godinu zaredom s ciljem otkrivanja i kontrole faktora rizika i stanja koji čine osnovu prevencije šećerne bolesti tipa 2, kao i otkrivanje ranih simptoma i postavljanje rane dijagnoze.
U susret Svetskom danu borbe protiv dijabetesa (14. novembar), planira se deset akcija u prostorijama radnih organizacija i dve koje će se održati u Upravnoj zgradi Doma zdravlja „Novi Sad”.
„U okviru akcija na prvom mestu merićemo visinu i težinu korisnika, stepen uhranjenosti, krvni pritisak i šećer u krvi“, rekla je načelnica Službe opšte medicine prim. dr Tatjana Egić. „Nakon toga, korisnici će popunjavati upitnik za procenu rizika za dobijanje šećera. Na osnovu odgovora ćemo sa svakim od njih pojedinačno analizirati koji su to faktori rizika na koje možemo uticati i, shodno tome, delićemo savete šta treba da urade da bi sprečili pojavu te opake bolesti.“
Dijabetes spada u grupu metaboličkih bolesti koje se karakterišu povećanim vrednostima šećera u krvi koje nastaju zbog poremećaja u lučenju i/ili dejstvu insulina. Po podacima Svetske zdravstvene organizacije objavljenim u julu 2017. godine, broj obolelih porastao je sa 108 miliona u 1980. godini na 422 miliona u 2014, pri čemu 90 odsto obolelih ima dijabetes tip 2. U nastanku tog tipa dijabetesa učestvuju genetski i negenetski faktori. Negenetski faktori su faktori rizika na koje se može uticati i podrazumevaju gojaznost, s posebnim akcentom na centralnu gojaznost, sedalni način života, ishranu bogatu masnoćama i zasićenim masnim kiselinama, a siromašnu voćem, povrćem i drugim namirnicima bogatim dijetnim vlaknima. Zdrav način života, odnosno zdrava ishrana, može sprečiti do 70 odsto slučajeva obolevanja od tipa 2 šećerne bolesti.
Projekat realizuje Dom zdravlja „Novi Sad” uz podršku Gradske uprave za zdravstvo.
I. Mikloši