Program Gradske uprave: Obukom i usavršavanjem do posla u turizmu
Gradska uprava za privredu, zajedno s Centrom za istraživanja i studije turizma iz Novog Sada i Poslovnim udruženjem hotelsko-ugostiteljske privrede HORES iz Beograda, započela je realizaciju programa „Edukovanje i usavršavanje ljudskih resursa u turizmu”, koji će se sprovoditi u Novom Sadu od juna do oktobra 2020. godine.
Osnovni cilj obuka je podizanje nivoa znanja i veština, obrazovanje i stručno usavršavanje aktera u turizmu. Ovim programom omogućava se razvoj turističkih proizvoda, usluga i novih tehnologija, u cilju povećanja konkurentnosti, ne samo turističkog proizvoda, nego i turističkih preduzeća, ali i turističke destinicije u celosti.
Grad Novi Sad poslednjih godina izdvaja značajne svote za realizaciju različitih vrsta obuka, kako za zaposlene, tako i za nezaposlene iz Novog Sada (prekvalifikacija i dokvalifikacija). O tome svedoči uspešno realizovana prošlogodišnja edukacija i obuka kojoj se priključilo 55 polaznika na edukacijama za zaposlene u turizmu i 80 polaznika na obukama za nezaposlene (od čega je 67 polaznika steklo uslove za dobijanje sertifikata).
Program obuka obuhvata: edukaciju zaposlenih kroz organizovanje radionica za najmanje 50 polaznika, predstavnika javnog, privatnog i civilnog sektora (turističke organizacije, turističe agencije, hotelijeri, pružaoci usluge smeštaja, restorani, udruženja za organizaciju događaja i promociju turizma itd). Imajući u vidu krizu izazvanu koronavirusom, akcenat edukacija za zaposlene biće na kriznim komunikacijama, upravljanju destinacijom nakon krize, prioritetu korišćenja digitalnih platformi u svrhu promocije destinacije itd. Teme će takođe biti stavljene u kontekst unapređenja turističke ponude Novog Sada (povećanje i unapređenje atrakcija, povećanje broja dolazaka i noćenja turista, stimulisanje privatnog sektora).
Obuka i obrazovanje nezaposlenih lica iz oblasti turizma uključiće najmanje 50 polaznika koji su evidentirani kod Nacionalne službe za zapošljavanje, a koji žele da se prekvalifikuju ili steknu dodatne veštine kroz profile: recepcioner/ka, kuvar/ica i konobar/ica.
Kontakt-adrese
Svi koji su zainteresovani da se prijave za edukacije/obuke to mogu učiiti preko sledećih kontakata:
Za zaposlene: Centar za istraživanja i studije turizma, Novi Sad. Kontakt-osoba: Jelisaveta Purić Samardžija. Telefon: 381 65 5511117, 381 21 6571766.
Za nezaposlene: Poslovno udruženje hotelsko-ugostiteljske privrede – HORES, Beograd. Kontakt-osoba: Dragana Bosnić. Telefon: 381 11 2642341, 38111 3612538
Mentorski rad biće omogućen za najmanje deset polaznika. Obuka „jedan na jedan” s mentorom biće realizovana za najmanje pet polaznika za različite pozicije u kuhinji i za najmanje pet polaznika za razvoj preduzetničkih veština (pokretanje samostalnog posla). Praktični (studijski) deo obuke realizovaće se nakon sprovedenih edukacija i obuka za 50 najboljih polaznika. Osim karaktera posete najboljim praksama, praktični deo obuke imaće i edukativni karakter, a ujedno će sadržati i komponentu umrežavanja s akterima istog ili sličnog profila na destinaciji.
Obuke će održati eksperti s dugogodišnjim praktičnim iskustvom, tj. stručnjaci i preduzetnici iz domena turizma, hotelijerstva i kreativnih industrija iz Srbije i inostranstva. U saradnji s ključnim akterima razvoja turizma na teritoriji Novog Sada tokom juna i jula će se napraviti selekcija polaznika i teme edukacija i obuka usaglasiti s očekivanjima polaznika. Tokom avgusta, septembra i oktobra sprovodiće se obuke, dok će se studijsko putovanje organizovati u oktobru. Svim polaznicima će na kraju obuke biti dodeljene potvrde (zaposleni u turizmu) i sertifikati (nezaposleni).
S. S.
foto: Arhiva Dnevnika