Procedure za veću sigurnost u lokalnoj zajednici
Priručnik za delovanje Saveta za bezbednost u gradovima i opštinama predstavljen je juče predstavnicima novosadske administracije i Policijske uprave u Velikoj sali Skupštine grada.
Objavljen je krajem 2015. godine i proizašao je iz nastojanja Stalne konferencije gradova i opština, MUP-a i OEBS-a da podstaknu i unaprede saradnju i institucionalno partnerstvo lokalne samouprave i policije zarad veće bezbednosti građana i imovine
– Konstantna saradnja između policije i gradske uprave je neophodna jer, iako nismo hijerarhijski podređeni ili nadređeni jedni drugima, mi smo prirodni partneri i prve adrese jedni drugima u svakodnevnom funkcionisanju – rekao je u izjavi medijima gradonačelnik Miloš Vučević, koji je održao uvodnu reč na skupu.
– Dobro je što se i na ovaj način krenulo u rad na tom složenom projektu podizanja svesti o bezbednosti, koji je pokrenuo SKGO, u saradnji s OEBS-om i MUP-om. Cilj ove panel-diskusije, na kojoj zajednički učestvuju predstavnici lokalne samouprave i policije, jeste da se fokusiramo na što bolje funkcionisanje lokalnih saveta za bezbednost, odnosno da uvidimo pozitivne i negativne primere iz prakse i pokušamo da radimo na otklanjanju poteškoća na koje nailazimo.
Koliko god postoje neke specifičnosti po opštinama, takođe su uočljivi i zajednički imenitelji koji spadaju u problematiku bezbednosti i dobro je što su oni sada unificirani, odnosno objedinjeni u ovom priručniku. Zajednički cilj nam je da obezbedimo što bolje uslove za život i rad svih građana, posebno po pitanju sigurnosti i bezbednosti. Zato se nadam da će i rad tela iz te oblasti koje funkcioniše na nivou našeg grada, biti unapređen zahvaljujući ovom priručniku i današnjem skupu.Generalni sekretar SKGO-a Đorđe Staničić istakao je da je bezbednost u lokalnim zajednicama neophodno organizovati tako da se u to pitanje uključi što je moguće veći broj učesnika.
– Saradnja između lokalne policije i same lokalne zajednice ne treba da se svede samo na komunikaciju načelnika policije i gradonačelnika već u taj krug treba da uđu svi relevantni činioci koji mogu doprineti, poput nevladinih organizacija, medija, sektora obrazovanja... – napomenuo je Staničić. – Oni su tu da prepoznaju koje su to opasnosti u njihovoj zajednici i da dođu do zajedničkog rešenja da bi se nivo bezbednosti podigao.
U ime Misije OEBS-a prisutnima se obratio rukovodilac Programa za rad policije u zajednici Stefan Vredenmark.
– Mi smo podržali kreiranje priručnika jer je tema bezbednosti veoma značajna – istakao je Vredenmark. – Na tim pitanjima se i ranije radilo u Srbiji, a to je samo jedna uobličena forma te saradnje. U Novom Sadu danas imamo peto od sedam regionalnih predstavljanja Priručnika u kojem se promoviše zajednički rad između lokalne samouprave i policije, kao i ostalih faktora na nivou lokalne zajednice po pitanju bezbednosti.
Na prezentaciji se diskutovalo o modelu lokalnih saveta za bezbednost u Srbiji, metodama u njihovom radu, odnosu i saradnji lokalne samouprave i policije, a predstavljeni su i primeri rada policije u gradu.
S. Krstić