Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Prevencijom do zdravih zuba

19.05.2016. 20:13 13:33
Piše:

Zdravstveno-vaspitnim akcijama, koje se sprovode svake godine, a vezane su za Nedelju zdravih zuba, stomatolozi širom Srbije trude se da što široj populaciji ukažu

 na značaj oralnog zdravlja, kao i na mogućnost da se, primenom odgovarajućih mera, dobro oralno zdravlje održi tokom čitavog života. Od malih nogu deci treba stvarati naviku da su mere zaštite zuba najbolja preventiva za sprečavanje nastanka karijesa, ali i ostalih bolesti usta i zuba.



– Posećenost stomatološkim ordinacijama je velika, kako na odeljenju za odrasle, tako i na odeljenju dečje stomatologije – rekla je specijalista dečje i preventivne stomatologije Doma zdravlja Novi Sad dr Sanda Končar. – Odrasli posećuju stomatologa češće onda kada se pojavi neki zdravstveni problem, dok poslednjih godina deca predškolskog i školskog uzrasta više dolaze na preventivne preglede, mada imamo situacija da se i oni javljaju isključivo kada imaju zdravstveni problem usta ili zuba. 



Posebno značajna ciljna grupa za preventivan rad su trudnice i deca školskog i predškolskog uzrasta, kod kojih se mogu sprovesti gotovo sve mere zaštite stalnih i preostalih mlečnih zuba. U tom uzrastu deca mogu mnogo toga naučiti o oralnom zdravlju. Preventivni pregledi za decu su propisani zakonom u okviru sadržaja i obima preventivnih mera u oblasti primarne zdravstvene zaštite (stomatološke zdravstvene zaštite).



– Svi preventivni pregledi obavljaju se kod izabranog lekara i obavezni su jednom godišnje – rekla je dr Sanda Končar. – Broj kontrolnih poseta tokom godine određuje se individualno, za svakog pacijenta, na osnovu procene rizika za nastanak nekog oboljenja. Obavezan prvi pregled kod izabranog lekara za dete je u periodu odojčeta, između šestog i devetog meseca života, a u toj prvoj godini, neposredno pred prvi rođendan, potrebno je uraditi još jedan kontrolni pregled.



U prilog poboljšanju oralnog zdravlja stanovništva Srbije govori činjenica da je, po poslednjem istraživanju iz 2013. godine, u Srbiji čak 45,6 odsto stanovništva procenilo stanje svojih zuba i usne duplje kao dobro, što je 14 odsto više nego 2006. godine. Samo 8,3 odsto stanovnika uzrasta 25 godina i više ima svoje zube, dok je najveći procenat onih koji redovno peru zube primećen kod starosne grupe između 15 i  24 godine, oko 73 odsto. Iako je broj bezubih građana porastao s 10,2 na 12,4 odsto, ohrabruje činjenica da je u toj grupi stanovništva porasla i učestalost upotrebe dentalnih proteza, i to sa 79 odsto u 2006. godini na 82,3 odsto u 2013. Stanovnici nižeg obrazovnog statusa i lošeg materijalnog stanja u značajno većem procentu svoje oralno zdravlje procenjuje kao loše i u značajno manjem procentu redovno peru zube. To ukazuje na potrebu nalaženja načina da se poveća obuhvat stanovnika iz tih ciljnih grupa zdravstveno-vaspitnim radom i preventivnim stomatološkim pregledima.



– Stomatološka služba Doma zdravlja „Novi Sad“ organizovana je tako što određene zdravstvenovaspitne aktivnosti radi van zdravstvene ustanove – rekla je dr Končar. – To se pre svega odnosi na zdravstveno vaspitanje koje se sprovodi u predškolskoj ustanovi „Radosno detinjstvo“, ali i u svim osnovnim i srednjim školama, i to tokom cele godine. Putem kreativnih radionica i predavanja, deca se obučavaju da redovno i pravilno održavaju oralnu higijenu, ukazuje im se na značaj zdrave ishrane, kao i na važnost posete stomatologu. Isto tako, u školi za trudnice, u objektima „Jovan Jovanović Zmaj“ i u Rumenačkoj, stomatolozi edukuju buduće majke i ukazuju im na značaj zdravlja usta i zuba, a sve s ciljem da one ta pozitivna iskustva prenesu na svoje potomstvo.



Glavni faktori rizika, kao što su pušenje, fizička neaktivnost i hrana s velikim količinama soli, masti i šećera, doprinose razvoju niza hroničnih oboljenja, uključujući i bolesti usta i zuba. Rizik oboljevanja od malignih bolesti usne duplje je 15 puta veći kada se kombinuje više faktora rizika, kao što su upotreba duvana i alkohola.



I. Mikloši

 

Pasta i konac



Opšte preporuke stomatologa za očuvanje oralnog zdravlja su održavanje odgovarajuće higijene redovnim pranjem zuba ujutru i uveče, kao i posle svakog obroka, korišćenje konca za zube, redovne kontrole kod stomatologa i uklanjanje zubnog kamenca. Treba se pridržavati i saveta kao što su smanjenje unosa šećera i izbalansirana ishrana, prestanak pušenja i konzumiranja alkohola, korišćenje zaštitne opreme za sportske aktivnosti, poput kaciga i štitnika za zube, kao i pravilno korišćenje dečjih sedišta za automobile i vezivanje sigurnosnih pojaseva u vozilu.

Piše:
Pošaljite komentar