Prepoznavanje i lečenje hiperaktivnosti kod dece
U toku je besplatan projekat „Hiperaktivan život 3”, podržan novcem iz buyeta Grada Novog Sada, koji realizuje Udruženje „Asistent” u saradnji s
Razvojnim savetovalištem „Mala škola” i „Tim-centrom”. Realizaciju programa podržala je i Uprava za socijalnu i dečju zaštitu u okviru programa u socijalnoj zaštiti za 2016. godinu kao jedan od važnih za naš grad.
Projekat je pokrenut 2014. godine i pokazao je da u Novom Sadu postoje deca s tim problemom, a želja organizatora je da skrene pažnju javnosti i upozna što više roditelja sa simptomima tog poremeđaja, omogući njegovo lakše prepoznavanje i brže lečenje hiperaktivnosti kod dece. Namera je i pružanje podrške roditeljima hiperaktivne dece, da im se ukaže na načine lečenja, ustanove i stručne službe kojima se mogu obratiti, da nauče kako da se ophode s decom i kako da im pomognu na putu do izlečenja. Takođe je cilj da se pomogne hiperaktivnoj deci da poboljšaju koncentraciju i usmere pažnju na postavljene zadatke, čime bi se stvorili preduslovi njihove integracije u obrazovni sistem i u društvenu zajednicu zajedno s ostalim vršnjacima.
Koordinator projekta Danijela Ignjatić objašnjava da je ADHD (attention deficit / hiperactivity disorder) skraćen naziv za čitav niz ponašanja koje se naziva poremećaj pažnje i hiperaktivni poremećaj.
– To oboljenje poslednjih godina je sve prisutnije u opštoj populaciji – napominje Ignjatić. – Smatra se da je u SAD broj obolele dece između tri i devet odsto. Zvaničan procenat obolelih u Srbiji nije poznat, ali se smatra da je i kod nas procenat prepoznate i dijagnostikovane dece s tim poremećajem svake godine sve veći i da dostiže šest odsto. Ako je dete živahno, puno energije, brbljivo i znatiželjno, ne znači da ima taj poremećaj. Ali mnoga hiperaktivna deca nisu na vreme prepoznata jer se u opštoj populaciji malo zna o tom poremećaju i zbog toga imaju problem u porodici i okruženju. Hiperaktivna deca su nemirna, imaju problem s koncentracijom i impulsivno reaguju, imaju poteškoća u svakodnevnom životu: otežano uspostavljaju kvalitetni odnos s vršnjacima i odraslima i teško se snalaze u situacijama u kojima se očekuje pridržavanje pravila – vrtić i škola. Takvo dete ima malo prijatelja, izolovano je, odbačeno i nema podršku i pomoć odraslih koje su mu potrebni. Roditelji hiperaktivne dece imaju takođe problema i u samoj porodici a i u okruženju, a može im se pomoći.
S. Savić
Poziv roditeljima
Organizatori projekta pozivaju zainteresovane roditelje-staratelje da se prijave na besplatno testiranje dece i uključivanje u projektne aktivnosti.
Dodatne informacije mogu se dobiti putem FB stranice „Hiperaktivan zivot” ili na telefone: 065/280-98-00 i 064/150-38-59.