POVRATAK SRBIJE NA SVETSKO PRVENSTVO U ORANJU Marija Seočanac brazdu ore muški
Svetsko prvenstvo u oranju ove je godine organizovano u Kuldigu, nedaleko od obala Baltičkog mora, u Letoniji, a na tom takmičenju, koje će trajati do 15. oktobra, naša zemlja će, posle više decenija, imati predstavnicu u revijalnom delu – Mariju Seočanac iz Novog Sela kod Vrnjačke Banje.
Studentkinja Tehnološkog fakulteta u Beogradu svojim će učešćem na ovoj manifestaciji obezbediti da naša zemlja postane ponovo članica Svetske oračke asocijacije i stekne pravo učešća na Svetskom prvenstvu orača naredne godine. To znači i da će, kad dođe vreme, biti neophodno organizovati i domaće takmičenje sa strogim propozicijama, koje će na godišnjem nivou donositi državnog šampiona u oranju.
Marija je učešće obezbedila ostvarivši brojne pobede na domaćim takmičenjima, od kojih se među najznačajnije ubraja “Srbobranska brazda“ 2021. godine, kada je trijumfovala u konkurenciji 50 takmičara, među kojima je bila – jedina devojka. Od 2016. godine, kada je ostvarila prvu pobedu na takmičenju “Prva brazda” u rodnom mestu, pa do tog nadmetanja u Srbobranu, Marija je osvojila ukupno šest zlatnih odličja, što je, po mišljenju Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, bilo sasvim dovoljno da uskoro krene put Letonije. Ministarka poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Jelena Tanasković letos je ugostila Mariju i tom prilikom potvrdila da će njeno ministarstvo finansirati ponovno učlanjenje Srbije u Svetsku oračku asocijaciju.
Svetska oračka organizacija osnovana je, inače, 1952. godine u engleskom lučkom gradu Vorkingtonu, i danas okuplja države sa gotovo svih kontinenata, u kojima aktivno rade nacionalna udruženja orača. Od država sa prostora bivše Jugoslavije, članice su Slovenija, Hrvatska i Severna Makedonija. Prvo Svetsko prvenstvo u oranju je priređeno je samo godinu dana po osnivanju Svetske oračke organizacije i domaćin je bila Kanada.. Danas ono predstavlja najznačajnije globalno takmičenje u oblasti poljoprivredne mehanizacije.
Prvenstvo se odvija na parcelama u dužini od 100 metara i širine 20, odnosno površine 2.000 metara kvadratnih. Učesnici oru strnjište, apotom travnjak, nadmeću se u dve kategorije plugova, raoni i plug obrtač, pri čemu oni mogu biti konstruktivno rešeni kao dvobrazdni ili trobrazdni. Prema propozicijama, svaki takmičar ima na raspolaganju ukupno tri sata da uzore dodeljenu parcelu, dok na dati znak treba da započne sa otvaranjem brazde, što mora da uradi u roku od dvadeset minuta. Nakon toga sledi jednočasovna pauza kako bi sudije mogle oceniti njegov rad i dodeliti mu bodove, a potom takmičar ima još dva sata i četrdeset minuta da kompletno poore parcelu.
Sudije ocenjuju brojne parametre, kao što su jednoličnost, ravnomernost i urednost u prevrtanju plastice celom dužinom i širinom brazde i na površini uzorane parcele ne bi smelo biti biljnih ostataka. Za osvojeno prvo mesto, u kategoriji raoni plug, uručuje se trofej “Zlatni plug”, a u kategoriji plug obrtač “Zlatna brazda”. “Srebrni ružin pehar”, za osvojeno drugo mesto, i “Trofej prijateljstva”, treće mesto, u kategoriji raoni plug, odnosno “Lemken trofej”, koji dobija viceprvak u kategoriji plug obrtač.
Malo je poznato da je Svetsko prvenstvo u oranju održano i u bivšoj Jugoslaviji, a domaćin je bila upravo Srbija. Priređeno je septembra 1969. na imanju PIK “Beograd”. U novinskom članku “Politike” zabeležno je da je pokrovitelj 16. Svetskog prvenstva u oranju bio i lično Josip Broz Tito. Na prvenstvu je učestvovalo 37 takmičara iz 19 država i posle dvodnevnog nadmetanja, svetski prvak je postao Fleming Tisen iz Danske, a viceprvak Piter Anderson iz Australije. Kuriozitet je da su obojica upravljali traktorima FIAT 550. A da se radilo o veoma atraktivnom takmičenju govori podatak da ga je pratilo čak četiri hiljade gledalaca.
Silvia Kovač
Filip Forkapić