POTROŠAČKO ĆOŠE Šta čitati tokom leta
Sezona godišnjih odmora i letovanja je u jeku, što mnogi koriste za druženje s knjigom.
Za one koji su spremni za putovanje, kao i one koji su se nameračili na neku od gradskih plaža, gde će se od stresova opuštati na najlepši mogući način - čitanjem, naš grad nudi obilje mogućnosti za svačiji džep.
Izdavačka kuća „Laguna”, koja, osim što lojalnim čitaocima daje redovne popuste, često organizuje i posebne akcije. Tako ovog meseca odobrava sniženje od 15 odsto za tri ili više knjiga, a kada se ono zbroji sa članskim popustom, knjiga se može pazariti jeftinije i do 40 odsto. Uvek novi izbor od deset romana koji nude, daje mogućnost da se nabavi štivo po 399 dinara. Beletristika staje od 500 do 1.500 dinara, a prva mesta na top-listi trenutno drže domaći autori Vanja Bulić i „Dušanova kletva”, Nele Karajlić i „Solunska 28”, te Jelena Bačić Alimpić i „Kofer iz Berlina”, dok je od stranih pisaca najpopularniji Frederik Bakman s knjigom „Čovek po imenu Uve”.
Mada je mnogo više onih koji biraju „neobaveznu” i manje obimnu literaturu, za savesne školarce, koji će letnji raspust iskoristiti pametno, u ponudi su kompleti lektira za 400 do 600 dinara.
U „Vulkanu” kažu da „chick lit” literatura, žanr namenjen prvenstveno neudatim poslovnim ženama, po popularnosti stoji rame uz rame s trilerima, misterijama, fantastikom i popularnom psihologijom. Cene „letnjih” naslova su približne i zavise od izdavača, a kreću se između 500 i 1.000 dinara. Trenutno su aktuelne akcije dve knjige po ceni jedne ili tri za 1.199 dinara, čiji se izbor menja s vremena na vreme, a ponuda je široka. Lektire u kompletu staju oko 500 dinara, dok dvojezični turistički vodiči, koji se prodaju tokom cele godine samo su tražene destinacije različite, staju oko 1.000 dinara, budući da imaju mapu grada i pružaju niz korisnih informacija.
U biblioteci je sve pristupačnije
Popularna psihologija, avanturistička literatura i putopisi na osnovu kojih se biraju destinacije na koje će se putovati najtraženiji su u Gradskoj biblioteci, čije su godišnje članarine i više nego povoljne, budući da se za istu sumu može kupiti tek jedna nova knjiga. Za odrasle ona iznosi 500 dinara, porodična za najmanje dva člana je 700, a za decu do 14 godina 300 dinara. Biblioteka leti posebno izlazi u susret đacima, te im iznajmljuje po dve lektire, dok ostalima, koji knjige nose na godišnji odmor, toleriše kašnjenja, zbog čega se na neki od traženih naslova čeka otprilike dva meseca.
Na uličnoj tezgi knjižare „Prostor”, među polovnim izdanjima najviše se prodaju ljubavni romani, čija se cena kreće između 100 i 300 dinara, a među kojima se često nađu mnogi noviji naslovi popularnih izdavačkih kuća, čiji konzumenti lako štivo, nakon što ga pročitaju, prosleđuju dalje. Muški deo publike pak privlače teme kao što su politika, masonerija i teorije zavere, za šta je dovoljno izdvojiti između 100 i 500 dinara. Leto je pravo vreme da se pročita koja domaća lektira, za koju po pravilu nema vremena u toku školske godine. Iako su izdanja stara, među njima se za tričavih 50 dinara mogu naći večiti naslovi kao što su „Hajduci”, „Pop Ćira i pop Spira”, „Tom Sojer” ili „Robinzon Kruso”. Bedekeri, posebno traženi leti, u jeku putovanja, ali popularni i među turistima, koštaju oko 100 dinara.
S. Milačić