POTROŠAČKO ĆOŠE Spas u klima-uređaju i ventilatoru
Ekstremni klimatski uslovi doneli su ledene zime i natprosečno vruća i suva leta, pa se svake godine obaraju toplotni rekordi.
Kao da to nije dovoljno, u gradu je sve više betona, što nikako ne pogoduje prirodnom rashlađivanju, pa je sve više ljudi primorano na to da uloži u klima-uređaj ili barem ventilator.
Prilikom kupovine klime potrebno je voditi računa o veličini i položaju prostorije, broju osoba koje borave u njoj, kao i o mestu gde će klima biti postavljena. Cenu rashladnih uređaja uglavnom određuje brend i njena jačina hlađenja, odnosno zagrevanja, koja se izražava u BTU jedinici. Na našem tržištu najtraženije su klime od 9.000, 12.000 ili 18.000 BTU ili kako ih žargonski zovu „devetka”, „dvanaestica” i „osamnaestica”. Novosađani su najčešće zainteresovani za „dvanaesticu” koja može da rashladi prostoriju od oko 36 kvadrata. Klime s energetskom klasom A su u proseku skuplje oko 3.500 dinara, ali troše oko 30 odsto manje struje.
Megamarketi tradicionalno spremno dočekaju letnju sezonu. U ponudi su uglavnom „dvanaestice”, koje koštaju između 27.000 i 45.000 dinara, dok su „devetke” jeftinije i mogu se kupiti već za 23.000. U prodavnicama tehnike cene klima-uređaja su sliče onima u megamarketima, ali je izbor mnogo bogatiji. Cene se kreću od 25.000 dinara, koliko staje najslabiji uređaj, do više od 60.000.
Mnogi se odlučuju da pazare ventilator umesto klima-uređaja. Oni se mogu naći u prodavnicama tehnike, megamarketima, kao i na pijacama. Prodavci nude ventilatore različite jačine, a kako su nam pojasnili, što su veće lopatice, bolje je hlađenje. Ventilatori mogu da se pazare već za 1.500 dinara, ali u ponudi su i podni od metala koji staju oko 4.500, i stubni, koji su nešto jeftiniji, pa je potrebno izdvojiti oko 3.500 dinara.
Nakon kupovine klima-uređaja, dodatni trošak je njegova instalacija, koju obično izvode ovlašćeni serviseri. Ona košta od 50 do 80 evra, a svaki dodatni metar instalacije još dodatnih deset evra. Takođe, iz ovlašćenih servisa preporučuju da se klima-uređaj obavezno servisira barem jednom godišnje, što podrazumeva čišćenje i zamenu freona, a što staje između 2.000 i 3.000 dinara.
S. Kovač