POTROŠAČKO ĆOŠE: Povoljno hemija i veća pakovanja na Kvantašu
Iako je juče bio prvi radni dan u sedmici, vreme tumrno, a mnogi građani proslavljali slavu Sveti Jovan očekivali smo da na Kvantaškoj pijaci neće biti „ni žive duše”.
Ipak tezge s povrćem, kućnom hemijom i odećom bile su pune, dok je deo pijace na kom se prodaje roba na veliko bio gotovo pust.
Tokom zimskih meseci ponuda voća i povrća je mnogo siromašnija, te trgovci uglavnom nude sezonske citruse. Za kilogram limuna ili mandarina potrebno je izdvojiti od 120 do 150 dinara, dok su naranye za 50 dinara jeftinije. Kilogram banana prodavci naplaćuju 130 dinara, jabuka 70, ananasa oko 150, a nara 120 dinara. Kada je reč o povrću na većini tezgi su bili izloženi yakovi od pet i deset kilograma. Kilogram crnog luka staje oko 30 dinara, dok je yak od deset kilograma povoljniji i košta 200 dinara. Ista količina krompira staje 400 dinara, dok za pet kilograma šargarepe treba izdvojiti 150 dinara. Svežeg kupusa još uvek ima u ponudi, a kilogram se može naći za 18 dinara, dok je za ukiseljeni potrebno izdvojiti 100 dinara.
Kako nam je većina Novosađana rekla, Kvantašku pijacu uglavnom posećuju zbog povoljnih cena i velikih pakovanja prehrambenih proizvoda i kućne hemije. Za 800 grama mlevenog „Plazma” keksa potrebno je izdvojiti 430 dinara, za kutiju „krem bananica” 150, za pola kilograma pirinča oko 50, za litar maslinovog ulja 900, za 430 grama instant kafe 200, a za 100 grama turske između 100 i 200 dinara. Na nekoliko tezgi izložene su kore za pitu u pakovanjima od po 500 grama, a za koje je potrebno izdvojiti 60 dinara, te parizer od 350 grama koji košta 80 i šlag u pakovanju od pola kilograma koji staje 150 dinara. Velik je bio izbor ribe u konzervi koja staje od 90 do 120 dinara, dok četiri kozerve košatju 300, a jaje između devet i 11 dinara.
Osim prehrambenih proizvoda, tezge su prepune kućne hemije, koja se takođe prodaje po izuzetno pristupačnim cenama. Kupci mogu da biraju između raznih vrsta deteryenata za rublje, a u zavisnosti od količine i kvaliteta, koštaju od 650 do 1.600 dinara, omekšivači za veš su od 150 do 360, a litar deteryenta za sudove staje 70 dinara. Jedan od artikala zbog kojeg vredi posetiti tu tržnicu je toalet-papir. Za 20 rolni potrebno je izdvojiti svega 300 dinara, deset košta 130, dok za 20 rolni kvalitenijeg toalet-papira treba dati 650 dinara.
Improvizovane radnje prodaju uglavnom kozmetiku, pa tako pakovanje balzama za kosu od jednog kilograma košta od 230 do 320 dinara, farba za kosu 130, dezodoransi oko 210, pasta za zube 140, dok malo pakovanje kreme za lice, telo i ruke košta samo 80 dinara. Na nekoliko tezgi može se pazariti i odeća. Za pletenu kapu treba platiti 200 dinara, za rukavice 250, za grilonke 180, dok se muški i ženski donji veš može kupti i za 100 dinara.
Tekst i foto: S. Kovač
DA LI KUPUJETE NA KVANTAŠKOJ PIJACI I ŠTA?
Milena Mirković,
penzionerka:
- Na Kvantaš odem retko, ali kad prošetam do tamo, nešto i kupim. Uglavnom to bude hemija. Generalno, istina je da je na Kvantašu sve povoljnije i ima više razloga zbog čega se isplati ići – šetnje, buđelara, susreta... Inače, najčešće kupujem u „Univeru“.
Branislava Ćirić,
domaćica:
- Idem na Kvantašku pijacu, a najčešće tamo kupujem hemiju. Na Kvantašu je uglavnom sve jeftinije nego u prodavnici, a lepo je i prošetati do tamo. Pored toga, kupujem u „Maksiju“ i „Ideji“, a od pijaca na Futoškoj, najbliža mi je.
Sabina Radošević,
službenica:
- Odem često na Kvantašku pijacu i najčešće tamo kupujem hemiju, zato što je mnogo jeftinija nego u radnjama. Ako ne odem na Kvantaš, kupujem u “Maksiju”, “DM-u” i “Liliju”. Odem i na Futošku pijacu, jer tamo je širok izbor svega.
Nada Ristović,
penzionerka:
- Ponekad odem na Kvantaš, vrlo retko, ali to bude zbog kupovine voća da pravim pekmez ili nešto od kućne hemije. Tamo je svakako sve znatno povoljnije. Inače, najčešće kupujem u “Maksiju”. Ponekad odem na neku od pijaca, ali obično u markete.
B. Pavković
Foto: F. Bakić