Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

POTROŠAČKO ĆOŠE Na tezgama najtraženiji boranija i tikvice

28.07.2020. 10:37 10:40
Piše:
Izvor: Dnevnik.rs

Posao na pijaci nije lak – po snegu, kiši, sparini i velikim vrućinama potrebno je stajati, i po kvalitetu i cenama izdvojiti se od mnoštva ponuda.

Iako većina prodavaca Riblje pijace ima svoje stalne mušterije, kupaca sve je manje, a piljarnice i marketi sve su veća konkurencija proivođačima voća i povrća.

Uprkos širokoj ponudi sezonskog povrća, po rečima prodavaca, sezonsko voće, pogotovo lubenice, dinje, breskve i nektarine, privlače više pažnje kupaca jer im po velikim vrućinama godi osveženje.

I ponuda povrća je na ovoj pijaci dosta bogata. Paprike, bilo da su za roštilj, ajvarke, ili „med” paprike za salatu, moguće je pazariti po 80 do 300 dinara kilogram, dok ljute za one koji vole pikantno koštaju od 10 do 40 dinara komad, a postoje i akcije, kada je za 50 dinara moguće kupiti i dve. U dodatnoj ponudi, po rečima prodavca, za one koji uživaju u izazovu, veoma ljute čili-paprike koštaju od deset do 20 dinara komad, ili je moguće kupiti tri za 50 dinara.

Kukuruzu se cena smanjila, te umesto 50 dinara komad sada košta 40, a moguće je kupiti tri za 100 dinara na pojedinim tezgama

Paradajz, koji je prethodnih nedelja bio veoma tražen, sada se sve manje kupuje te je za kilogram potrebno izdvojiti između 50 i 150 dinara. Po rečima prodavca iz Kraljeva, razlika između paradajza „volovsko srce” roze boje i običnog hibrida je mala i ne prelazi deset dinara, ali su kupci i pored toga skeptični, ili jednostavno ne znaju da je zdraviji pa ga manje kupuju.

Tikvice koštaju od 50 do 70 dinara, a kilogram kupusa ceni se 50 dinara. Krastavac je takođe tražen, uglavnom zbog osvežavajućih i zdravih salata, i košta između 60 i 100 dinara, dok je za kilogram krompira potrebno izdvojiti do 60.


Na pijacu s maskom

Gradski štab za vanredne situacije doneo je odluku da se sve do sada donete mere produžavaju do 31. jula, s obzirom na to da je epidemiološka situacija u Novom Sadu i dalje nestabilna. To znači da važe mere kojih se građani moraju pridržavati prilikom kupovine na novosadskim pijacama. 

Zaštitne maske moraju da nose svi posetioci, prodavci i zaposleni u Javnom komunalnom preduzeću „Tržnica” na svim pijacama i vašarištima u gradu. Za tezgom ne može biti više od jednog prodavca. Kontrolisaće se broj ljudi pijacama, odnosno vašarištu, i po potrebi onemogućavati dalji ulazak građana na pijacu, odnosno vašarište, do uspostavljanja propisanih mera fizičke distance. Obezbeđena su mesta za pranje i dezinfekciju ruku na pijaci i vašarištu, a biće pojačana dezinfekcija pijačnog prostora i vašarišta.

Biće obezbeđene primene svih drugih neophodnih mera u cilju sprečavanja širenja zarazne bolesti COVID-19 izazvane virusom SARS-CoV-2 na svim pijacama i vašarištima na teritoriji grada Novog Sada.

U svim privatnim ustanovama predškolskog vaspitanja i obrazovanja moraju se primeniti pune preventivne mere i mere lične zaštite (merenje telesne temperature za­poslenima, roditeljima i deci, pojačano dezinfikovanje prostorija...)

D. A.


Kukuruzu se cena smanjila, te umesto 50 dinara komad sada košta 40, a moguće je i kupiti tri za 100 dinara na pojedinim tezgama. Crveni luk košta između 50 i 60 dinara, a beli staje 50. Za cveklu je potrebno  izdvojiti 100 dinara, dok se kilogram žute boranije ceni 250. Šargarepu je moguće kupiti za 70 dinara kilogram, za vezicu zeleni potrebno je izdvojiti od 70 do 80, a vezicu mirođije 50.

Veliki broj prodavaca smatra da ih je koronevirus mnogo oštetio, te tu vide razlog za izgubljeno poverenje između mušterija i proizvođača, koje su godinama pažljivo gradili. Oni su naglasili da se izuzetno vodi računa o higijeni i dezinfekciji jer im je veoma stalo da se kupci osećaju zdravo i bezbedno, a pored toga i da budu zadovoljni kvalitetom.

Tekst i foto: D. Andulajević

Autor:
Pošaljite komentar