Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ПОТРОШАЧКО ЋОШЕ На тезгама најтраженији боранија и тиквице

28.07.2020. 10:37 10:40
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

Посао на пијаци није лак – по снегу, киши, спарини и великим врућинама потребно је стајати, и по квалитету и ценама издвојити се од мноштва понуда.

Иако већина продаваца Рибље пијаце има своје сталне муштерије, купаца све је мање, а пиљарнице и маркети све су већа конкуренција проивођачима воћа и поврћа.

Упркос широкој понуди сезонског поврћа, по речима продаваца, сезонско воће, поготово лубенице, диње, брескве и нектарине, привлаче више пажње купаца јер им по великим врућинама годи освежење.

И понуда поврћа је на овој пијаци доста богата. Паприке, било да су за роштиљ, ајварке, или „мед” паприке за салату, могуће је пазарити по 80 до 300 динара килограм, док љуте за оне који воле пикантно коштају од 10 до 40 динара комад, а постоје и акције, када је за 50 динара могуће купити и две. У додатној понуди, по речима продавца, за оне који уживају у изазову, веома љуте чили-паприке коштају од десет до 20 динара комад, или је могуће купити три за 50 динара.

Кукурузу се цена смањила, те уместо 50 динара комад сада кошта 40, а могуће је купити три за 100 динара на појединим тезгама

Парадајз, који је prеthodnih недеља био веома тражен, сада се све мање купује те је за килограм потребно издвојити између 50 и 150 динара. По речима продавца из Краљева, разлика између парадајза „воловско срце” розе боје и обичног хибрида је мала и не прелази десет динара, али су купци и поред тога скептични, или једноставно не знају да је здравији па га мање купују.

Тиквице коштају од 50 до 70 динара, а килограм купуса цени се 50 динара. Краставац је такође тражен, углавном због освежавајућих и здравих салата, и кошта између 60 и 100 динара, док је за килограм кромпира потребно издвојити до 60.


На пијацу с маском

Градски штаб за ванредне ситуације донео је одлуку да се све до сада донете мере продужавају до 31. јула, с обзиром на то да је епидемиолошка ситуација у Новом Саду и даље нестабилна. То значи да важе мере којих се грађани морају придржавати приликом куповине на новосадским пијацама. 

Заштитне маске морају да носе сви посетиоци, продавци и запослени у Јавном комуналном предузећу „Тржница” на свим пијацама и вашариштима у граду. За тезгом не може бити више од једног продавца. Контролисаће се број људи пијацама, односно вашаришту, и по потреби онемогућавати даљи улазак грађана на пијацу, односно вашариште, до успостављања прописаних мера физичке дистанце. Обезбеђена су места за прање и дезинфекцију руку на пијаци и вашаришту, а биће појачана дезинфекција пијачног простора и вашаришта.

Биће обезбеђене примене свих других неопходних мера у циљу спречавања ширења заразне болести COVID-19 изазване вирусом САРС-ЦоВ-2 на свим пијацама и вашариштима на територији града Новог Сада.

У свим приватним установама предшколског васпитања и образовања морају се применити пуне превентивне мере и мере личне заштите (мерење телесне температуре за­посленима, родитељима и деци, појачано дезинфиковање просторија...)

Д. А.


Кукурузу се цена смањила, те уместо 50 динара комад сада кошта 40, а могуће је и купити три за 100 динара на појединим тезгама. Црвени лук кошта између 50 и 60 динара, а бели стаје 50. За цвеклу је потребно  издвојити 100 динара, док се килограм жуте бораније цени 250. Шаргарепу је могуће купити за 70 динара килограм, за везицу зелени потребно је издвојити од 70 до 80, а везицу мирођије 50.

Велики број продаваца сматра да их је короневирус много оштетио, те ту виде разлог за изгубљено поверење између муштерија и произвођача, које су годинама пажљиво градили. Они су нагласили да се изузетно води рачуна о хигијени и дезинфекцији јер им је веома стало да се купци осећају здраво и безбедно, а поред тога и да буду задовољни квалитетом.

Текст и фото: Д. Андулајевић

Пише:
Пошаљите коментар