Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Postavljeno 50 reciklažnih zvona za staklenu ambalažu

19.03.2022. 13:27 13:34
Piše:
Foto: Grad Novi Sad

U sklopu projekta „Upravljanje staklenom ambalažom na Zapadnom Balkanu”, na ulicama Novog Sada postavljeno je 50 reciklažnih kontejnera za staklenu ambalažu, što bi trebalo da omogući da se prikupljene količine tog materijala, u narednih godinu dana, povećaju za najmanje 20 odsto, saopšteno je na jučerašnjoj konferenciji za novinare, koja je tim povodom upriličena u Gradskoj kući.

Postavljanjem belih zvona za staklo Evropska prestonica kulture pridružila se Beogradu, Nišu, Kragujevcu, Somboru i Varvarinu, koji su se pre nje uključili u regionalni projekat u kom, osim Srbije, učestvuju i Bosna i Hercegovina i Makedonija.

Formiranje sakupljačke mreže za staklenu ambalažu i uspostavljanje održivog sistema predstavljaju najvažnije ciljeva projekta, koji je pokrenula Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju (GIZ). Podsećanja radi, Grad je u decembru prošle godine potpisao Memorandum o razumevanju s Nemačkom agencijom, NALED-om (Regionalni tehnički sekretarijat mreže za povoljno poslovno okruženje u Jugoistočnoj Evropi) i Društvom za postupanje sa ambalažnim otpadom „Sekopak” d.o.o iz Beograda.

O projektu su juče, osim članice Gradskog veća za imovinu i imovinsko-pravne poslove, zaštitu životne sredine, održivi razvoj i energetsku efikasnost Mire Radenović, govorili i nacionalni koordinator GIZ-a Zorica Bilić, generalna direktorka kompanije „Sekopak” Violeta Belanović Kokir, šef Jedinice za životnu sredinu NALED-a Slobodan Krstović, kao i direktor JKP „Čistoća” Vladimir Zelenović.

- Postavljanje 50 kontejnera za staklo, u obliku zvona, predstavlja prvi korak ka uvođenju primarne separacije, kao i korak ka čistijem Novom Sadu - objasnila je Mira Radenović i pozvala građane da se pridruže akciji. - Veoma je važno da se građani uključe u akciju i pokažu odgovornost prema životnoj sredini. Nadamo se uspešnoj realizaciji projekta i pozivamo sve da daju svoj doprinos, time što će puniti „zvona“ staklenom ambalažom.

Članica Gradskog veća kaže da bi zdrav i čist Novi Sad trebalo da bude prioritet svim njegovim stanovnicima. Ona je podsetila na to Grad mnogo radi na projektima, koji su izuzetno važni za zaštitu životne sredine, te da još predstoji izgradnja regionalnog centra za upravljanje otpadom, po svim ekološkim standardima koje propisuju EU direktive.

Direktor JKP „Čistoća” Vladimir Zelenović podsetio je na to da je 2016. godine u Novom Sadu pokrenut pilot-projekat primarne separacije, te da su u centru grada posebno obeleženi kontejneri za ambalažni i komunalni otpad. On je objasnio da su lokacije za “zvona” za staklenu ambalažu odabrana na osnovu istraživanja o tome gde su najveće potrebe za postavljanje takvih kontejnera, da bi, kako je rekao, što veće količine staklene ambalaže završavale u tim posudama, a ne zajedno sa ostalim komunalnim otpadom.

- Težnja nam je da svakodnevne slike deponija pored kontejnera budu prošlost, a visoka stopa reciklaže budućnost - rekao je Zelenović i napomenuo da je u planu postavljanje još kontejnera za separaciju.

Po rečima šefa Jedinice za zaštitu životne sredine u NALED-u Slobodana Krstovića, dosad je prikupljeno više od 400 tona stakla, a rezultati prevazilaze prvobitna očekivanja.

- Na tržištu Srbije godišnje se plasira 87.000 tona stakla, od čega se reciklira samo mai deo. Razog tome je nedovoljan broj kontejnera za odlaganje, zbog čega NALED aktivno radi na postavljanju nedostajuće infrastrukture kako bismo imali gde da odlažemo otpad od hrane, sijalica, baterija, a sada i stakla, i da zajedno stvorimo ekološki i ekonomski održiv sistem sakupljanja i reciklaže.

Nacionalni koordinator GIZ-a Zorica Bilić istakla je da je to prilika za Srbiju da odgovori na zahteve Poglavlja 27, u pristupanju Evropskoj uniji koji, između ostalog, nalažu znatno veće sakupljene količine različitih vrsta otpada. Ona je istakla da je reciklaža stakla polje na koje je neophodno znatno unaprediti da bismo dostigli evropski nivo.

Težnja nam je da svakodnevne slike deponija pored kontejnera budu prošlost, a visoka stopa reciklaže budućnost (Vladimir Zelenović)

Kompanija „Sekopak” je ovlašćeni operater na projektu i ona će sav prikupljeni stakleni otpad iz Novog Sada odvoziti na dalji tretman u Hrvatsku.

- Više od godinu dana razvijamo projekat i veoma nam je drago što se zajednički trud svih nas isplatio - napomenula je direktorka kompanije „Sekopak” Violeta Belanović Kokir. - Početni cilj bio nam je da povećamo reciklažu staklene ambalaže za 20 odsto, a mi smo sad već na 45 odsto. Uigrani smo, znamo koji su potencijalni izazovi, kao i koji su mehanizmi da projekat zaživi i u Novom Sadu, kao što je zaživeo u drugim gradovima.

Nije zgoreg napomenuti da je staklo sirovina koja se u potpunosti može reciklirati i da je to materijal koji se u prirodi ne može razgraditi.

Učesnici konferencije saglasni su da su primarna separacija i reciklaža izuzetno značajni procesi za zdravlje ljudi i očuvanje životne sredine, te da cirkularna ekonomija predstavlja budućnost.

J. Vukašinović

Piše:
Pošaljite komentar