Otvoren Festival riblje čorbe i tamburaške muzike u Novom Sadu (foto)
U miomirisima i ukusima riblje čorbe kuvane na tradicionalni način, zvucima tamburaških orekstara i toplim ostacima miholjskog leta uživali su danas posetoci prvog Festivala riblje čorbe i tamburaške muzike "Čarde i bande" koji je danas otvoren na Sunčanom keju u Novom Sadu.
Pre zvaničnog otvaranja festivala, tamburaški orkestar je predvodio povorku ljubitelja dobre ljublje čorbe i tamburaške muzike iz centra Novog sada do Sunčanog keja.
Potom je Milorad Radojević, član Gradskog veća za privredu, otvorio festival uz zvuke poznatog vojvođanskog standarda "Rastao sam pored Dunava" koji je izvodio lokalni tamburaški orkestar.
"Novi Sad na ovaj način promoviše važan deo svoje turističke ponude. Uživajte u Dunavu, specijalitetima iz dunavskih čardi i pesmi tamburaša", kazao je Radojević.
Ekipa Tanjuga se potom našla na obali Dunava odakle se lako vidi Petrovaradinska tvrđava okružena majstorima za spremanje riblje čorbe iz dunavskih čardi iz Srbije, Hrvatske, Mađarske, Slovenije.
Slučajni prolaznici i poštovaoci najstarijeg specijaliteta od ribe za čas su napravili red ispred deset štandova iz kojih su se pušili kotlići s ribljom čorbom.
Nestrpljive gospođe želele su na šarm da dobiju po tanjir specijaliteta preko reda ali je brkati gospodin zamolio da kao i svi stanu u red.
"Dobro, dobro, evo nek sipaju tebi prvo", pomirljivo je doviknula jedna od šarmatnih gospođi novom poznaniku.
Najduži red formirao se ispred štanda Hrvatskog sportskog ribolovnog saveza "Bjelovar".
Nekoliko Novosađana je ponelo svoje sudove šerpe od kuće jer su želeli da sa izvanrednim specijalitetom obraduju ukućane.
"Sipaj, sipaj, komšija, ne štedi... Neke bude ribe u toj čorbi", uz osmeh je "prigovarao" uglađeni gospodin u petoj deceniji života.
Čovek koji se našao pred naletom želja ljudi spremnih da čekaju red za tanjir riblje čorbe bio je Vladimir Sever, predsednik Hrvatskog sportskog ribolovnog saveza "Bjelovar".
On kaže da je obožava gastronomiju, a da je naročito specijalista za riblju čorbu.
"Odlična je ova manifestacija u Novom Sadu. Lepa prilika da upoznam i ostale majstore iz dunsavskih čardi i da ugostimo ove fine ljude sa našom ribljom čorbom", kaže Sever i dodaje da nema mnogo tajni u spravljanju riblje čorbe.
"Voda, riba, luk, crvena ljuta i slatka paprika, so i malo koncentrata paradajiza iz tube... Naravno, treba pogoditi odnose tih namernica i jačinu vatre da bi riblja čorba bila kao što je ova danas ali kada neko vežba dovoljno onda i uspe da skuva odličnu riblju čorbu" kazao je Sever.
Đura Rankov je predvodio ekipu koja je predstavljala čardu " Kod Švabe" iz Bačkog Monoštora.
Za njega nema dileme da je tajna odlične riblje čorbe u vatri.
"Ko ne pogodi vatru, taj ne može da skuva dobru riblju čorbu", kazao je Rankov i nastavio da velikom kutlačom "delegira" svoju riblju čorbu uglavnom starijim ljubiteljima ovog specijaliteta.
Za imrovizovanim stolovima na klupama sedeli su totalni neznanci koji su uz dobar zalogaj i po koju čašu belog vina sklapali prijateljstva.
Dva tamburaška orkestra nisu prestajala sa ozbiljnom svirkom tako da su neki od posetilaca festivala svoju pažnju sa riblje čorbe skrenuli na majstorstvo muzičara kojima su bili okruženi.
Festival riblje čorbe i tamburaške muzike "Čarde i bande" biće otvoren i u nedelju do 19 sati na Sunčanom keju u Novom Sadu.
Kulturni centar ''Mladost'' iz Futoga, i ove godine pod pokroviteljstvom Grada Novog Sada, organizuje Festival nošnje, nakita i oglavlja ''Biserna grana'' od 4. do 7.oktobra. Festival je po svom konceptu jedinstven u našoj zemlji, jer u fokus stavlja materijalno folklorno blago – narodne nošnje i oglavlja, a okuplja kulturno – umetnička društva nacionalnih zajednica Vojvodine, Srbije i goste iz regiona. Nosilac je EFFE etikete za 2017 – 2018. godinu, koju dodeljuje Evropska asocijacija festivala. Predstavnike organizatora i učesnike primio je član Gradskog veća za kulturu Dalibor Rožić i čestitao im na velikom doprinosu koji već 11 godina pružaju očuvanju i promociji kulturne baštine.
- Veoma nam je drago što i ovoga puta učesnici garantuju odličan program za posetioce, ali i što imamo uvažene goste iz zemalja u okruženju koji će se takođe predstaviti. Pored trajnosti i dobre posećenosti, o kvalitetu festivala Biserna grana, svedoči i priznanje Evropske asocijacije festivala, što Gradu Novom Sadu može samo da služi na ponos. ''Biserna grana'' je jedinstven događaj i na najbolji način promoviše brojne nacionalne zajednice Vojvodine, Srbije i regiona, stoga će uvek imati bezrezervnu podršku Grada. Konceptom koji objedinjuje razne načine umetničkog izraza, Biserna grana savršeno se uklapa u kulturnu politiku koja nastoji da povezuje sve kulturne aktere, da sinhronizuje i kordinira brojne aktivnosti koje tako služe opštem cilju, a to je da kultura doprinese humanizaciji društva – naglasio je Rožić.
Nakon prijema u Gradskoj kući, održan je defile učesnika glavnim gradskim ulicama, a u večernjim časovima predviđeni su revija nošnji i koncert Vasilise i Serboplova u atrijumu Muzeja Grada Novog Sada. Program Festivala podrazumeva i izložbe najlepših fotografija sa ranijih Festivala kao i radova mladih umetnika, učesnika konkursa malog formata Udruženja nezavisnih umetnika Novog Sada na Trgu slobode, i izložbu ''Slovačka lepota'' autora Pavela Surovog i Branislava Kokavca u Galeriji KC ''Mladost''.
Prema rečima organizatora do sada je na Festivalu učestvovalo više od 100 kulturno – umetničkih društava, a ove godine pored vojvođanskih društava i društava iz naše zemlje, imali su goste iz Grčke, Makedonije, Hrvatske, Crne Gore, Republike Srpske, Bosne i Hercegovine.