OTVOREN AKADEMSKI CENTAR ZAŠTITE ŽIVOTNE SREDINE; Vučević: Sjajna ideja koja okuplja izuzetne ljude (FOTO, VIDEO)
Akademski centar zaštite životne sredine i održivog razvoja, u organizaciji Udruženja „Čepom do osmeha“ otvoren je u Kreativnom distriktu (Kineska četvrt) u Novom Sadu i tom prilikom je Petri Stevanović iz Beograda dodeljena neurološka stolica, koja je nabavljena zahvaljujući sakupljenim i recikliranim čepovima, a koja će joj omogućiti veću udobnost i podršku tokom svakodnevnih aktivnosti.
U prostorijama Akademije, površine 176 kvadratnih metara, na dva nivoa, građani će imati mogućnost da se okupljaju, biće organizovani paneli, konferencije i okrugli stolovi kako bi se razmenila iskustva i mišljenja o unapređenju životne sredine i biće zaposlene osobe sa invaliditetom kako bi im se pružila prilika da daju doprinos zajednici.
Otvaranju prostorija su prisustvovali podpredsednik Vlade i ministar odbrane Miloš Vučević, ministar za rad, socijalna i boračka pitanja Nikola Selaković i gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić.
Vučević je rekao da, kada su mu predstavnici Udruženja „Čepom do osmeha” pre osam godina, u vreme kada je bio gradonačelnik Novog Sada, izneli ideju o radu nije bio siguran da li će je moći ostvariti u potpunosti.
- Korak po korak uverio sam se da imaju sjajnu ideju i energiju kao i da okupljaju izuzetne ljude, a otvaranje Akademije je samo jedan dragulj u kruni - kazao je Vučević. - Odrodili smo se ne samo od prirode nego i jedni od drugih. Kada naučino decu da vole svoje vršnjake, a ljude međusobno da se poštuju onda će svi voditi računa o prirodi i promeniti odnos prema njoj. Tada ćemo biti mnogo uspešniji po pitanju održivog razvoja i ekologije. „Čepom do osmeha“ predstavlja primer udruženja koje je uspelo svojim radom da ujedini podizanje svesti o ekologiji i brigu za zdravstveno ugrožene građane. Sve što su do sada uradili govori u prilog tome da im treba pružiti podršku u nastavku daljeg rada.
Nakon obilaska prostorija Selaković je rekao je impresioniran rečima ohrabrenja nakon razgovora sa onima koji smisao nalaze u humanitarnom radu.
- Podatak da je 1.400 tona čepova sakupljeno govori o tome da je, nažalost, neko bio sposoban da to baci ali i da je neko to mogao da sakupi i da iskoristi kako bi pomogao drugima - naglasio je Selaković. - Živimo u vremenu u kom se čovek odrodio od prirode, pa sve manje vodi računa o prirodi. Zato ovakava udruženja su ohrbrenje i pokazatelj šta ljudi mogu zajedno, volonterski da učine na planu zaštite životne sredine.
Selaković je kazao da je ministarstvo za rad, socijalna i boračka pitanjapre tri sedmice otpočelo kampanju socijalnog preduzetništva, te da će udružnja moći da račiunaju na podršku.
- Pre dve sedmice je Vlada Srbije usvojila uredbu o kriterijumima za raspodelu sredstava za promociju socijalnog preduzetništva. Za tu namenu je izdvojeno 50 miliona dinara. Socijalno preduzetništvo je nova nada i šansa da pripadnike socijalno osetljivih grupa zaposlimo, da imaju osećaj da doprinose zajednici i da mogu da zarade novac - naglasio je Selaković.
Đurić je podsetio da od nekolicine volontera pre nekoliko godina, danas Udruženje ima više hiljada volotera i hiljade građana koji namenski sakupljaju čepove u humanitarne svrhe.
- Akcija „Čepom do osmeha” je rezultirala kupovinom pomagala za čak 85 dece sa smetnjama u razvoju, čime je značajno olakšan njihov život - kazao je Đurić. - Posebnom me raduje činjenica što će ovde biti angažovana i zapošljavana mlada stručna lica iz oblasti zaštite životne sredine, kao i osobe iz ranjivih kategorija društva. Za sve nas, ne samo u Novom Sadu, već širom zemlje, čep više nije samo zatvarač neke flaše, već simbol empatije i podrške.
Prema rečima predsednice Udruženja Vanje Petković biće to mesto koje će okupljati civilni sektor, privredu i donosioce odluuka.
- Za nas je važno da se zaštita životne sredine približi svakom pojedincu, a da probleme rešimo kroz dijalog - poručila je Vanja Petković.
S. Kovač