Otkrivanje Kine kroz proslavu Prolećnog festivala
Pripremom tradicionalnih valjušaka koji se obavezno služe za Kinesku novu godinu, je u prostorijama Konfucijevog instituta na Filozofskom fakultetu
počelo obeležavanje Kineske nove godine, ili Prolećnog festivala, kako taj praznik Kinezi izvorno nazivaju. Taj najvažniji i najradosniji praznik u Kini obeležava se prvog dana lunarne godine, koji ovog puta pada 8. februara. U rašnjoj pripremi valjušaka u Konfucijevom institutu učestvovali su novosadski osnovci i srednjoškolci, ali i studenti Univerziteta u Novom Sadu koji pohađaju kurseve kineskog jezika, zajedno s kineskim lektorkama. Nakon toga su zajedno ispisivali tradicionalne novogodišnje kuplete i isecali znakove dobrog znamenja.
Filozofski fakultet i Konfucijev institut Univerziteta u Novom Sadu i ove godine spremili su bogat program povodom Prolećnog festivala. Naredna nedelja je posvećena kineskom filmu. Počev od 2. februara biće prikazani filmovi „Pekinški bickl“, „Pritajeni tigar, skriveni zmaj“ i „Kuća letećih bodeža“. Sve projekcije počinju u 18 časova i odvijaće se u Kino-sali Filozofskog fakulteta.
Pošto se tokom višehiljadugodišnjeg praznovanja Prolećnog festivala za taj praznik vezuju i različita verovanja i običaji, predviđeno je da o njima govori Nataša Pešić, sinolog i profesor kineskog jezika na Filozofskom fakultetu u okviru predavanja „Običaji i verovanja vezani za Kinesku novu godinu“. Programom obeležavanja Nove godine biće obuhvaćeno i predavanje o kineskoj medicini. Održaće ga stručnjak za tradicionalnu kinesku medicinu Filip Manja, predstavljajući akupunkturu, ćigong i taiđićuen, ali i biljke koje se koriste za lečenje, kao i osnove jin i jang teorije.
Predavači na Odseku za istoriju Filozofskog fakulteta doc. dr Boris Stojkovski i doc. dr Svetozar Boškov održaće predavanje „Tragovima drevne Kine. Počeci kineske civilizacije i kontakti s Evropom“. Sva tri predavanja su deo velikog ciklusa „Otkrijmo Kinu!“ koji se na Filozofskom fakultetu održava od oktobra 2015. godine jednom ili dvaput mesečno s namerom da se kineska kultura predstavi najširoj javnosti na naučno-popularan način.
Za kraj programa povodom obeležavanja Prolećnog festivala, u holu Filozofskog fakulteta 25. februara u 12 časova biće otvorena izložba fotografija „Konfucijanstvo i obrazovanje u Kini“ studentkinje Doroteje Klačar i doc. dr Bojane Pavlović s Filozofskog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu.
Svi programi su besplatni i otvoreni za javnost.
Z. Ml.