Odvikavanje od pušenja moguće za pet dana
Pošto se grupni metod pokazao kao pogodan za borbu protiv bolesti zavisnosti, i u februaru je veliki broj Novosađana išao na petodnevnu zajedničku terapiju u Savetovalištu za odvikavanje od pušenja u Domu zdravlja, Rumenačka 102.
Iako u toj zajedničkoj borbi ne istraju svi, oni koji dolaze na grupne terapije izlažu svoja iskustva i krize s kojima se tokom apstiniranja suočavaju. Oni kroz razgovor s koordinatorkom preventivnog centra Vesnom Imbronjev uče kako da te krize prebrode. Vesna Imbronjev je za naš list objasnila da su zajedničke terapije blag oblik psihoterapije.
“To je bihejvioralni metod, što znači da se zajednički trudimo da se loša navika pušenja zameni nekom dobrom”,kazala je specijalista strukovna sestra javnog zdravlja Vesna Imbronjev, objašnjavajući da ih savetuje tokom petodnevne terapije šta je sve dobro raditi u slučaju kriza.
Iako smo se, prisustvujući jednoj od grupnih terapija, uverili u to da je bilo i onih koji su prekršili svoju odluku i zapalili jednu ili više cigareta, Vesna Imbronjev je kazala da je pušenje moguće ostaviti za pet dana, te da je do sada oko 80 odsto polaznika u tome i uspelo. Naša sagovornica je objasnila da, za razliku od drugih savetovališta u Srbiji, u novosadskom, koje postoji od 1984. godine, polaznici nakon grupnih terapija dobijaju SOS broj, koji mogu pozvati u slučaju kriziranja. To im, po njenim rečima, daje sigurnost i podršku da istraju u svojoj borbi. Osim toga, nakon terapija održavaju se i kontrolni sastanci nakon mesec, tri, šest meseci i godine.
Apstinenti najčešće kriziraju posle jela ili dok piju kafu, a tokom izlaganja na terapijama pričaju i o tome kako se osećaju nakon ostavljanja cigareta, te traže savete od koordinatorke centra. Mnogi od njih priznali su da se suočavaju s dekoncentracijom, pospanošću i nervozom.
Novosađanin M. P. kazao je da do sada nije pokušavao samostalno da ostavi pušenje jer je smatrao da mu u tome treba pomoć.
“Čvrsto sam rešio da prestanem da pušim, verovatno bih to mogao i bez grupne terapije, ali bih potrošio više vremena, više se nervirao i duže tražio načine da sve to prebrodim – objasnio je naš sagovornik. – Znači mi kad čujem iskustva i razloge drugih zbog kojih su odlučili da prestanu da puše. Prestao sam da pušim zbog fizičke kondicije, zdravlja i neprijatnog zadaha iz usta.”
Koliko zajedničko podsticanje zaista pomaže u odvikavanje od pušenja objasnili su i prijatelji S. B. i M. D., koji pružaju podršku jedno drugom i međusobno se proveravaju.
Voda, vazduh i Ce vitamin najvažniji
Vesna Imbronjev savetuje polaznike da imaju sva tri obroka i dve užine svakog dana, te da unose dovoljno tečnosti.
“ Pušači manje piju vodu u odnosu na nepušače pa pričamo i o značaju tečnosti za organizam, kao i o fizičkoj aktivnosti, uz pomoć koje se organizam detoksira, objasnila je Vesna Imbronjev. – Radimo vežbe disanja, koje su isto veoma važne. Zapravo, voda, vazduh i Ce vitamin su tri veoma bitne stvari u procesu odvikavanja. “
Ona je savetovala polaznike da tokom kriza zamisle sebe kao nepušača, te da tokom tuširanja masiraju periferne krvne sudove.
“Poslednju godinu počela sam zdravije da se hranim i da treniram i, generalno, osećam se bolje, a cigarete su ostale kao neki rep starog života jer sam počela da pušim još s 15 godina da bih bila „kul” – kazala je S. B. – Već 19 godina pušim, a savetujem mladima da pronađu nešto drugo, što je lično i samo njihovo, da bi se osećali ispunjeno, a ne da posežu za cigaretama.”
Njen drugar M. D. dodao je da voli da puši i da mu pušenje prija, ali da već duže želi da prestane s tom navikom pa je ovo bila idealna prilika.
„U toj borbi mi apsolutno pomaže fizička aktivnost jer se znojenjem oslobađam svega, detoksikacija je važna, a osim toga, posle vežbanja nemam potrebu da zapalim – objasnio je M. D., i dodao da je joga, takođe, odlična jer smiruje.”
V. Bijelić