ODRŽANA POVORKA KROZ GRAD U OKVIRU DRUGOG DANA FESTIVALA „KRALJIČINO KOLO” Tradicionalne pesme obogatile ulice Novog Sada
Drugi dan Festivala igre „Kraljičino kolo” završeno je juče šetnjom članova omladinskog ansambla „Folklorika” kroz ulice grada
Povorka bogato okićenih devojaka u narodnim nošnjama započelo je u 12 časova , a tokom svog ophoda, Kraljice su pevale tradicionalne pesme uz pratnju gajdaša Vanje Ilijeva.
Povorka je prolazila ulicama Novog Sada, počevši izvedbom pesama ispred Gradske kuće, odakle se Zmaj Jovinom i Dunavskom ulicom ulupila do saletle u Dunavskom parku. Pevajući tradicionalne pesme, uz gajdašku pratnju, devojke su poželele svim sugrađanima berićet, dobro zdravlje i rodnu godinu. Kraljice su bile obučene u belo, nosile su cvetne krune, sablje, nosile su lekovito bilje i paunova perja, a svaki od tih rekvizita sa sobom nopsi snažnu simboliku.
Da se običaji vrate na sokake
- Cilj ovog festivala jeste da se nekadašlji običaji vrate na novosadske sokake, da negujemo našu nematerijalnu kulturnu baštinu i da decu zainteresujemo za tradicionalne vrednosti - napomilje umetnička direktorka „Folklorike” Marina Ilin.
Naime, ovaj zaboravljeni običaj ophoda Bačkih Kraljica, obeležio je praznik Svete Trojice, u narodu poznat i kao Duhovi ili Pedesetnica. Kako navodi Marina Ilin, Bačke Kraljice su se poslednji put izvele 1853. godine u Čurugu, a nakon toga tek 2022. godine kada je udruženje rekonstruisalo ovaj običaj.
- Način njihobog igranja i pevanja ima simboliku - naglašava Marina Ilin. - One igraju na prstima i petama lagano dodiruju zemlju čime se povezuju sa precima i čime žele da pospeše rad useva. -
Iako su Kraljice nekada ulazile u tuđe domove, gde su ukućanima želele zdravlje , berićet i prosperitet, one su zapravo, na taj način, tražile momke za ženidbu, ali i prikazivale sebe i to da su stasale za udaju, jer su povorke činile devojke od 12 do 15 godina.
- Kada se ljudi bave folklorom, oni se ne bave samo igrom i pesmom, nego neguju običaje - napominje umetnička direktorka udruženja Marina Ilin. - Kroz folklor saznajete sve o svom narodu, saznajete običaje i način življenja vaših predaka, a kasnije i živite tako što negujete te tradicionalne vrednosti - zaključuje ona.
Ivana Japundža