Održan prijem za učesnike Festivala Biserna grana u Gradskoj kući
NOVI SAD: Učesnike 10. Festivala nošnje, nakita i oglavlja “Biserna grana” primio je u Gradskoj kući član Gradskog veća za kulturu Dalibor Rožić.
Kao i svake godine, Festival je okupio kulturno-umetnička društva, institucije i pojedince iz zemlje i regiona, i to oko jedne teme – narodne nošnje.
- Pred nama je jubilarno deseto izdanje Festivala „Biserna grana“ i verujem da će i ovoga puta na najlepši način predstaviti folklor i tradiciju nacija koje su prisutne na ovim prostorima – istakao je Rožić. - Festival je jedinstven u našoj zemlji i Novi Sad je ponosan na to što je domaćin manifestacije izuzetnog kulturološkog značaja. Koncerti, modne revije i izložbe biće prilika da bolje upoznamo običaje naših predaka, sa elementima koji su utkani u naš identitet. Kohezija različitosti upravo i čini ovo podneblje autentičnim i predstavlja naše istinsko bogatstvo.
Dalibor Rožić potvrdio je da će Grad uvek stati iza ovakvih projekata i izrazio uverenje da će svi zajedno učiniti da 2021. godine Novi Sad bude najbolja Evropska prestonica kulture.
U ime KC „Mladost“ organizator Milan Stepanov zahvalio se Gradu na podršci koju već deset godina pruža Festivalu. Prema njegovim rečima, Festival u fokus stavlja materijalno folklorno blago, narodne nošnje i oglavlja, a okuplja kulturno-umetnička društva nacionalnih zajednica Vojvodine, Srbije i goste iz regiona.
- Do sada smo na Festivalu ugostili više od 200 kulturno-umetničkih društava, a ove godine, pored vojvođanskih, sa nama su društva iz Makedonije, Hrvatske, Crne Gore, Republike Srpske, Bosne i Hercegovine, pa će bogatstvo i raznolikost folklornog nasleđa prikazati 20 društava iz zemlje i regiona – naglasio je Stepanov i istakao da je Festival „Biserna grana“ nosilac “EFFE” etikete za 2017–2018. godinu koju dodeljuje Evropska asocijacija festivala, nosilac projekta „Evropa za festivale, festivali za Evropu“.
Nakon prijema, učesnici u narodnim nošnjama prodefilovali su centrom Novog Sada. Osim toga, subota je, kao glavni dan festivala, bila rezervisana za koncert i reviju nošnji svih učesnika u atrijumu Muzeja Grada Novog Sada na Petrovaradinskoj tvrđavi.
U okviru Festivala, koji se održava od 5. do 8. oktobra, upriličene su dve izložbe najboljih fotografija narodnih nošnji i oglavlja na Trgu slobode, a treća je „Govor šara – ćilimi iz zbirki Muzeja Grada Novog Sada“, koja je posvećena srpskom ćilimarstvu i prezentovana kroz dvadesetak sačuvanih primeraka prikupljenih u Muzeju od njegovog nastanka do danas. Izložba će biti postavljena u KC „Mladost“ Futog do 12. oktobra, a posetioci mogu da je pogledaju svaki dan od 17 do 20 časova. Tokom festivala sa gostima će nastupiti i subotička grupa “Iskon”, koja izvodi etno muziku.
Cilj festivala je da prezentuje folklorno bogatstvo naše zemlje i zemalja u regionu, i akcentuje značaj očuvanja materijalnog folklornog nasleđa kao bitnog obeležja kulturnog identiteta svakog naroda.
Organizator Festivala “Biserna grana” je KC '”Mladost”' iz Futoga pod pokroviteljstvom Grada Novog Sada i uz podršku Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama.
B. Pavković
Dnevnik/Branko Lučić