Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Od avgusta moguće VEĆE CENE VODE, GREJANJA I ODNOŠENJA SMEĆA

18.07.2023. 08:59 09:02
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

NOVI SAD: Novosadska komunalna preduzeća zatražila su od Gradskog veća saglasnost da povećaju cene vode i kanalizacije, odnošenja smeća i grejanja.

Ukoliko se Gradsko veće saglasi, a Skupština Novog Sada usvoji predloge, voda i kanalizacija, kao i odnošenje otpada, poskupeli bi za 12,5 odsto, dok bi grejanje za domaćinstva po kvadratnom metru skočilo za 16,68 odsto, a cena tople vode bi bila povećana za 8,14 odsto. Kako za „Dnevnik” kaže v. d. načelnika Gradske uprave za komunalne poslove Zoran Stanojević, nove cene bi mogle da stupe na snagu najranije 1. avgusta.

Prevedeno u brojke, kubik vode bi za domaćinstva sa 55,56 dinara otišao na 62,51 dinar, dok bi usluga kanalizacije poskupela sa 35,01 na 39,39 dinara. Tako bi ukupno po kubiku, domaćinstvo, računajući PDV, umesto 99,63 dinara, plaćalo 112,1 dinar „Vodovodu i kanalizaciji”.

Kubik potrošene vode preko pet kubika po članu domaćinstva, umesto 130,91 dinar, koštao bi 147,27 dinara bez PDV-a od 10 odsto, a ta cena se odnosi i na kubik vode za privredu. Za poslovne korisnike usluga „Vodovoda i kanalizacije”, kanalizacija bi umesto 82,35 dinara koštala 92,64 dinara.

Iz „Vodovoda i kanalizacije” pojašnjavaju da bi četvoročlano domaćinstvo, koje troši 20 kubika vode mesečno, vodu i kanalizaciju umesto dosadašnjih 1.992,54 dinara plaćalo 2.241,61 dinar. Kako iz preduzeća obrazlažu, nove cene čine 2,67 odsto prosečne plate u Srbiji, koja je u aprilu iznosila 83.812 dinara, odnosno 2,29 odsto prosečne aprilske plate u Novom Sadu od 97.750 dinara, te ne bi trebalo da bude prevelik udar na kućni buyet.

„Novosadska toplana” zatražila je povećanje cene grejanja od 16,68 odsto za građane koji plaćaju po kvadratnom metru, odnosno umesto stare cene od 100,51 dinara nova cena iznosiće 117,3 dinara po kvadratnom metru. Za građane koji plaćaju grejanje po utrošku, kao i privredu, kilovatsat utrošene energije je poskupeo za 18,41 odsto, te će umesto 5,8 dinara, kilovat-sat plaćati 6,86 dinara. Drugi deo računa, instalisanu snagu, građani i privreda plaćaće 16,10 odsto više, to jest, umesto 257,24 dinara po kilovatu, nova cena iznosiće 298,7 dinara.


Računica za prosečnu porodicu

Načelnik Gradske uprave za komunalne poslove Zoran Stanojević  za „Dnevnik” navodi da će povećanje cena komunalnih usluga svakako imati „određeni uticaj na kućni buyet građana”. Grubo računajući, četvoročlana porodica u stanu od 60 kvadrata za račune će morati dodatno da izdvoji oko 1.400 dinara.

– Tako će četvoročlano domaćinstvo za usluge vodovoda i kanalizacije na mesečnom nivou izdvajati u proseku 226,43 dinara bez PDV-a više, za usluge odnošenja otpada 82,84 dinara bez PDV-a više, dok će porodica sa stanom od 60 kvadrata plaćati 983 dinara bez PDV-a više na mesečnom nivou – precizirao je Zoran Stanojević.


Što se tiče „Čistoće”, ona je ponudila najobimniju analizu količine i vrste otpada koji Novosađani generišu, te su na osnovu nje predložili da odnošenje smeća po članu domaćinstva umesto 182,2 dinara košta 205 dinara. Cena za privrednike, u zavisnosti od kategorije delatnosti, množi se određenim koeficijentom.

Govoreći o ovim zahtevima, načelnik Gradske uprave za komunalne poslove Zoran Stanojević napomenuo je da je Zakonom o komunalnim delatnostima, kao najvažnije načelo za određivanje cena komunalnih usluga, određena „dovoljnost cene da pokrije poslovne rashode”, što se u praksi koriguje primenom dodatnog načela: „usaglašenost cena komunalnih usluga sa načelom pristupačnosti”.

– Jedan od najznačajnijih razloga za utvrđivanje novih cena komunalnih usluga za sakupljanje, transport i odlaganja otpada, isporuku i odvođenje putem javne kanalizacije i toplotne energije za grejanje prostorija i prodajne cene za utrošenu toplotnu energiju za pripremu tople potrošne vode zasnovan je na nedovoljnosti postojećih cena da pokriju poslovne rashode preduzeća koja pružaju predmetne komunalne  usluge – naveo je Stanojević za „Dnevnik”.

Kako kaže, zbog situacije izazvane globalnim dešavanjima na koja preduzeća, kao ni Grad Novi Sad nemaju nikakvog uticaja, došlo je do povećanja cene električne energije, goriva i gasa, cena repromaterijala i ostalog građevinskog materijala, i drugih troškova koji direktno utiču na cene održavanja komunalnih objekata i komunalne opreme. Takođe, Stanojević je ukazao da je na rashode preduzeća značajno uticalo i povećanje minimalne cene radnog časa koje se primenjuje od 1. januara ove godine.


Energenti razlog korekcije

Prema projekcijama „Vodovoda”, realno povećanje cene usluga trebalo bi da bude 15,36 odsto, ali će razliku „kao društveno odgovorno preduzeće” pokriti iz unutrašnjih rezervi preduzeća. Nova cena bi trebalo da donese preduzeću 144,2 miliona dinara do kraja godine.

„Čistoća” je utvrdila da bi po važećim cenama godinu završila sa više od 267 miliona dinara gubitka, što bi povećanje cene usluga od 12,5 odsto pokrilo. Poskupljenje svojih usluga „Novosadska toplana” pravda rastom cene gasa od 21 odsto u ovoj godini, te poskupljenjem repromaterijala i održavanja.  Grejanje je poslednji put poskupelo u decembru, nakon što je u četiri navrata tokom proteklih nekoliko godina njegova cena smanjivana. „Vodovod” je cene menjao prošle godine, nakon 11 godina zatišja. Usluge „Čistoće” poskupele su u avgustu prošle godine, nakon što su devet godina bile na istom nivou.


– Svih prethodnih godina preduzeća su, uz napore, ostvarivala prihode kojima su finansirala svoje obaveze, istovremeno angažujući i trošeći svoje unutrašnje rezerve i trudeći se da obavljaju delatnost za koju su osnovana na način da se omogući nesmetano funkcionisanje komunalnog sistema, iako je u periodu između 2011. do 2022. godine kumulativna inflacija iznosila 50,9%, dok cene sve doskoro nisu povećavane – rekao je Stanojević i dodao da očekuje da će navedene korekcije cena omoguće preduzećima redovno funkcionisanje uz uredno izmirivanje obaveza prema dobavljačima, što će „obezbediti nesmetano i kontinuirano pružanje komunalnih usluga građanima”.

S. Krstić

Autor:
Pošaljite komentar
NOVE CENE GORIVA Dizel poskupljuje tri, benzin dva dinara

NOVE CENE GORIVA Dizel poskupljuje tri, benzin dva dinara

14.07.2023. 10:21 10:25