Од августа могуће ВЕЋЕ ЦЕНЕ ВОДЕ, ГРЕЈАЊА И ОДНОШЕЊА СМЕЋА
НОВИ САД: Новосадска комунална предузећа затражила су од Градског већа сагласност да повећају цене воде и канализације, одношења смећа и грејања.
Уколико се Градско веће сагласи, а Скупштина Новог Сада усвоји предлоге, вода и канализација, као и одношење отпада, поскупели би за 12,5 одсто, док би грејање за домаћинства по квадратном метру скочило за 16,68 одсто, а цена топле воде би била повећана за 8,14 одсто. Како за „Дневник” каже в. д. начелника Градске управе за комуналне послове Зоран Станојевић, нове цене би могле да ступе на снагу најраније 1. августа.
Преведено у бројке, кубик воде би за домаћинства са 55,56 динара отишао на 62,51 динар, док би услуга канализације поскупела са 35,01 на 39,39 динара. Тако би укупно по кубику, домаћинство, рачунајући ПДВ, уместо 99,63 динара, плаћало 112,1 динар „Водоводу и канализацији”.
Кубик потрошене воде преко пет кубика по члану домаћинства, уместо 130,91 динар, коштао би 147,27 динара без ПДВ-а од 10 одсто, а та цена се односи и на кубик воде за привреду. За пословне кориснике услуга „Водовода и канализације”, канализација би уместо 82,35 динара коштала 92,64 динара.
Из „Водовода и канализације” појашњавају да би четворочлано домаћинство, које троши 20 кубика воде месечно, воду и канализацију уместо досадашњих 1.992,54 динара плаћало 2.241,61 динар. Како из предузећа образлажу, нове цене чине 2,67 одсто просечне плате у Србији, која је у априлу износила 83.812 динара, односно 2,29 одсто просечне априлске плате у Новом Саду од 97.750 динара, те не би требало да буде превелик удар на кућни buyеt.
„Новосадска топлана” затражила је повећање цене грејања од 16,68 одсто за грађане који плаћају по квадратном метру, односно уместо старе цене од 100,51 динара нова цена износиће 117,3 динара по квадратном метру. За грађане који плаћају грејање по утрошку, као и привреду, киловатсат утрошене енергије је поскупео за 18,41 одсто, те ће уместо 5,8 динара, киловат-сат плаћати 6,86 динара. Други део рачуна, инсталисану снагу, грађани и привреда плаћаће 16,10 одсто више, то јест, уместо 257,24 динара по киловату, нова цена износиће 298,7 динара.
Рачуница за просечну породицу
Начелник Градске управе за комуналне послове Зоран Станојевић за „Дневник” наводи да ће повећање цена комуналних услуга свакако имати „одређени утицај на кућни buyеt грађана”. Грубо рачунајући, четворочлана породица у стану од 60 квадрата за рачуне ће морати додатно да издвоји око 1.400 динара.
– Тако ће четворочлано домаћинство за услуге водовода и канализације на месечном нивоу издвајати у просеку 226,43 динара без ПДВ-а више, за услуге одношења отпада 82,84 динара без ПДВ-а више, док ће породица са станом од 60 квадрата плаћати 983 динара без ПДВ-а више на месечном нивоу – прецизирао је Зоран Станојевић.
Што се тиче „Чистоће”, она је понудила најобимнију анализу количине и врсте отпада који Новосађани генеришу, те су на основу ње предложили да одношење смећа по члану домаћинства уместо 182,2 динара кошта 205 динара. Цена за привреднике, у зависности од категорије делатности, множи се одређеним коефицијентом.
Говорећи о овим захтевима, начелник Градске управе за комуналне послове Зоран Станојевић напоменуо је да је Законом о комуналним делатностима, као најважније начело за одређивање цена комуналних услуга, одређена „довољност цене да покрије пословне расходе”, што се у пракси коригује применом додатног начела: „усаглашеност цена комуналних услуга са начелом приступачности”.
– Један од најзначајнијих разлога за утврђивање нових цена комуналних услуга за сакупљање, транспорт и одлагања отпада, испоруку и одвођење путем јавне канализације и топлотне енергије за грејање просторија и продајне цене за утрошену топлотну енергију за припрему топле потрошне воде заснован је на недовољности постојећих цена да покрију пословне расходе предузећа која пружају предметне комуналне услуге – навео је Станојевић за „Дневник”.
Како каже, због ситуације изазване глобалним дешавањима на која предузећа, као ни Град Нови Сад немају никаквог утицаја, дошло је до повећања цене електричне енергије, горива и гаса, цена репроматеријала и осталог грађевинског материјала, и других трошкова који директно утичу на цене одржавања комуналних објеката и комуналне опреме. Такође, Станојевић је указао да је на расходе предузећа значајно утицало и повећање минималне цене радног часа које се примењује од 1. јануара ове године.
Енергенти разлог корекције
Према пројекцијама „Водовода”, реално повећање цене услуга требало би да буде 15,36 одсто, али ће разлику „као друштвено одговорно предузеће” покрити из унутрашњих резерви предузећа. Нова цена би требало да донесе предузећу 144,2 милиона динара до краја године.
„Чистоћа” је утврдила да би по важећим ценама годину завршила са више од 267 милиона динара губитка, што би повећање цене услуга од 12,5 одсто покрило. Поскупљење својих услуга „Новосадска топлана” правда растом цене гаса од 21 одсто у овој години, те поскупљењем репроматеријала и одржавања. Грејање је последњи пут поскупело у децембру, након што је у четири наврата током протеклих неколико година његова цена смањивана. „Водовод” је цене мењао прошле године, након 11 година затишја. Услуге „Чистоће” поскупеле су у августу прошле године, након што су девет година биле на истом нивоу.
– Свих prеthodnih година предузећа су, уз напоре, остваривала приходе којима су финансирала своје обавезе, истовремено ангажујући и трошећи своје унутрашње резерве и трудећи се да обављају делатност за коју су основана на начин да се омогући несметано функционисање комуналног система, иако је у периоду између 2011. до 2022. године кумулативна инфлација износила 50,9%, док цене све доскоро нису повећаване – рекао је Станојевић и додао да очекује да ће наведене корекције цена омогуће предузећима редовно функционисање уз уредно измиривање обавеза према добављачима, што ће „обезбедити несметано и континуирано пружање комуналних услуга грађанима”.
С. Крстић