Obeležen Svetski dan borbe protiv trgovine ljudima
Svetski dan borbe protiv trgovine ljudima, 30. jul, obeležen je na platou Štranda kroz različite aktivnosti.
- Crveni krst Novog Sada, zajedno sa ljudima iz Policijske uprave i članovima Lokanog tima Grada Novog Sada za borbu protiv trgovine ljudima, upoznaje sugrađane sa tim društvenim fenomenom, kako bi im pružili značajne informacije poput toga koji su sve njegovi oblici, zatim koje su to mogućnosti ulaska u lanac trgovine, kao i mere opreze koje bi trebale da znaju - objašnjava samostalni stručni sasradnik Crvenog krsta Novog Sada Rade Stanojčić. - Edukacija i prevencija uglavnom su namenjene našim najmlađim sugrađanima.
Kako kaže, metod za postizanje dobrih rezultata Crvenog krsta Novog Sada u toj oblasti je vršnjačka edukacija, u okviru koje se omladinci volonteri Crvenog krsta, kroz aktivnosti koje su dale veoma dobre rezultate, približe svojim vršnjacima na mestima gde se tokom leta okupljaju u najvećem broju: na trgovima, izletištima, kupalištima, bazenima... Razmere problema trgovine ljudima i njegov uticaj na život i zdravlje dovele su do aktivnog uključivanja Crvenog krsta Srbije u nastojanje da se spreči i olakša ljudska patnja. Samo zajedničkom, sveobuhvatnom i kontinuiniranom aktivnošću svih institucija i društveno odgovornih organizacija može se stati na put tom ozbiljnom problemu.
- Kada je reč o trgovini ljudima, isključivo se multisektorksi može reagovati i u cilju prevencije i u cilju zaštite i podrške žrtvama, jer je to kompleksan fenomen i samo iskustvo trgovine ljudima na svim nivoima pogađa žrtve – rekla je psihološkinja, predstavnica Centra za socijalni rad Grada, koja se nalazi i u Lokalnom timu Grada za borbu protiv trgovine ljudima, Nada Padejski Šekerović. - Prema podacima, u Srbiji je ove godine, za prvih šest meseci identifikovano 26 žrtava trgovine ljudima, od kojih je njih 15 žrtva seksualne eksploatacije. Najčešće su to devojčice i žene. Kada posmatramo sam proces viktimizacije i oporavka, moramo da primenjujemo rodno senzitivne metode, tačnije da prepoznamo da su žene i devojčice, ali i dečaci i muškarci, žrtve trgovine ljudima, u zavisnosti od toga o kom obliku trgovine govorimo.
Sudija Apelacionog suda u Novom Sadu i član Lokalnog tima Grada za borbu protiv trgovine ljudima Olivera Pejak Prokeš kaže da je veoma važno da preventivno delujemo, objašnjavamo ljudima koji su to sve oblici trgovine ljudima, a najznačajnije je da to mladi prepoznaju.
I. Bakmaz