Novosadski i segedinski gimnazijalci poručili: „Mudrima dosta!”
NOVI SAD: O sličnostima i razlikama dva susedska naroda – Srba i Mađara, njihovim mislima o sebi samima i osobinama i vrednostima koje dele, a sve kroz okvir mađarsko-srpske svadbe, pesmu i muziku, mogli su nauče svi koji su posetili predstavu „Mudrima dosta” u Gimnaziji „Svetozar Marković”.
Komad su zajednički pripremili profesori „Svetine” i segedinske Gimnazije „Etveš Jožef”, kao i po 40 učenika iz obe škole. Reč je o sinergiji nastaloj kao rezultat petogodišnje saradnje te dve obrazovne instutucije, a izvedba je bila dvojezična i u celosti titlovana.
“Saradnja među školama je naročito bitna jer stvara uslove i za saradnju među građanima“, kaže direktorka Gimnazije „Svetozar Marković” Tatjana Vukadinović. “Jednog dana naši učenici će biti građani Novog Sada, Segedina i nekih drugih gradova, i mislim da takve veze koje uspostave u mladosti kasnije imaju velike šanse da opstanu. To, čini mi se, ima neprocenjivu vrednost“.
Zanimljivo je da obe gimnazije imaju po jedno deljenje na mađarskom, odnosno na srpskom jeziku te su mnogi učesnici u predstavi govorili na oba jezika. Ideja o teatarskom komadu rodila se još u novembru, a na tekstu je zajednički radilo šestoro profesora iz obe škole. Među njima je i Oto Čolak, koji je istakao da je interesantna i paralela koju su povukli u sličnostima i razlikama koje vojvođanski Mađari imaju sa sunarodnicima u Mađarskoj, ali i karakteristikama koje su nasedili od svojih srpskih sugrađana.
“Bez obzira na to kako nas zovu, svi smo isti, svi smo ljudi, i to je i osnovna poruka predstave“, kaže profesorka mađarskog jezika u Gimnaziji „Svetozar Marković” Edit Kovač Šmit. “Imamo loše i dobre strane, koje treba poštovati, a to je moguće samo ako upoznamo drugu stranu“.
Njena koleginica, profesorka srpskog jezika u segedinskoj gimnaziji, Beatrisa Tot, napomenula je da je specifičnost mađarske kulture teško uistinu preneti stranom gledaocu, ali da su učenici uspeli da to učine kroz glumu i pesmu. Primetila je i da se Srbi vesele više od svojih severnih suseda, koji su, kako je rečeno i u samoj predstavi, pomalo pesimistični.
“Dolaskom ovde, saznao sam mnogo više o srpskoj kulturi, a najviše mi se sviđa muzika, koja je brza i vesela“, rekao je učenik iz Segedina Bence Kiš, dok je segedinski učenik David Pipic pomenuo da će se, nakon završene predstave, svi učesnici vratiti kućama s nekim novim saznanjima, ali i prijateljstvima.
“Naročito mi se sviđa što imamo priliku da se dobro i kvalitetno upoznamo jedni s drugima“, dodala je učenica „Svetine” gimnazije Noemi Ačai.
Saradnja s vršnjacima iz susedne zemlje, novosadskim i segedinskim gimnazijalcma nije predstavljala problem. Neki od njih već pričaju jezik onih drugih, kao što je Vladimir Vukašinović, koji je dobio ulogu Toše iz Šajkaša, starijeg Sremca u tradicionalnoj nošnji tog kraja. Kao i ostali likovi u delu, i on je poslao poruku o vrednosti zajedničkog života dvaju naroda. Kako je dodao Jovan Đorđić, koji je učestvovao u pripremi muzičkog dela programa, iako nije znao mađarski jezik, to ga nije sprečilo da uživa u procesu i ostvari nova drugarstva.
“Pošto ne znam jezik, bilo je teško u početku, ali, imam dosta prijtelja iz mađarskih odeljenja, a sada ih imam još više i svi oni su mi pomagali da pričam s drugarima iz Segedina“, rekao je Jovan. “Nađe se način kada postoji želja. Mislim da je lepo da tako mešamo kulture, svi živimo na istom području, komšije smo i važno je da pričamo o tome“.
D. Ristić
Foto: Gimnazija „Svetozar Marković”