NOVOSADSKI HUMANITARNI CENTAR Psihološka podrška za vreme epidemije
Koordinatorka rada Savetovališta za mlade Novosadskog humanitarnog centra Mira Novaković Ilin objašnjava da se mora uzeti u obzir da nisu svi pođednako mentalno jaki i da nemaju svi isti nivo samopouzdanja u ovakvim situacijama.
Za razliku od prolećnog talasa koronavirusa, kada je bilo uvedeno vanredno stanje i ograničeno kretanje građana, sada su ljudi u obavezi da svakodnevno odlaze na posao, da budu u direktnom dodiru s drugima, nose zaštitne maske na većini mesta, mnogi zabavni sadržaji su otkazani, zatvoreni bioskopi i bazeni, a na jednom mestu ne može biti više od deset ljudi. Sve su to velike promene u životu pojedinca koje zahtevaju određeni stepen psihičke pripremljenosti i stabilnosti kako bi se uspešno nosio s njima.
Koordinatorka rada Savetovališta za mlade Novosadskog humanitarnog centra Mira Novaković Ilin objašnjava da se mora uzeti u obzir da nisu svi pođednako mentalno jaki i da nemaju svi isti nivo samopouzdanja u ovakvim situacijama.
- Građani nas najčešće kontaktiraju jer strahuju za zdravlje svojih bližnjih, posebno ukoliko žive u porodici gde su roditelji hronični bolesnici - ističe Mira Novaković Ilin. - Zbog toga osećaju izuzetno veliki teret, odgovornost i obavezu, a primorani su da svaki dan, zbog poslovnih obaveza, dolaze u kontak s drugim ljudima, pa iako primenjuju sve preporučene mere prevencije i dalje su u velikom strahu da virus ne prenesu nekom ko spada u rizičnu kategoriju. Mentalni pristisak i osećaj pojačane odgovornosti dovode do ankcioznosti, odnosno osećaja nemira, strepnje, brige, straha. Međutim, primetili smo da građani umeju da prepoznaju ta stanja i odlučuju da potraže pomoć.
Mira Novaković Ilin kaže da volonteri najčešće savetuju građane kako da smanje nivo ankcioznosti, kako da se izbore s negativnim mislima, da uvere sebe da sve mere koje preduzimaju su u neku ruku dovoljne da se zaštite od prenosa koronavirusa.
Poziv ili poseta
U Savetovalištu Novosadskog humanitarnog centra mladi mogu dobiti besplatne usluge psihološkog savetovanja, psihoterapije i emotivne podrške. Pored on lajn razgovora građani mogu i da posete Savetovalište na Bulevaru vojvode Stepe , Novo naselje, ali je razgovore sa psihologom potrebno zakazati na telefon 063/694-677 ili na imejl [email protected].
- Savetujemo građane da pokušaju da prihvate da je situacija s koronavirusom postala sastavni deo našeg svakodnevnog života i da će verovatno tako biti duže vreme -objašnjava Mira Novaković Ilin. - Većina nas prilikom sunčanja koristi kremu sa zaštitnim faktorom. Isto je i s nošenjem maski, pranjem ruku i socijalnom distancom. Mere prevencije zaraze ne treba shvatati kao nametnutu obavezu ili kao naredbu, nego kao savet kako najbolje zaštiti sebe i druge, a odgovornost leži isključivo na pojedincu. Međutim, određeni broj građana je od ranije imao problem s povišenom anksioznošću i s opsesivno-kompulsivnim poremećajem koji karakteriše prinudne, nametljive misli i prisilne radnje (npr. opsesivno pranje ruku). U tim slučajevima čovek sve vidi kao mogući izvor opasnosti, anksioznost raste i on gubi kontrolu nad situacijom i stanje se pogoršava, te je izuzetno važno da se što pre obrati za pomoć.
Prema rečima Mire Novaković Ilin u poslenje vreme često se javljaju građani koji su tokom pandemije ostali bez posla i to iz oblasti koje su u vezi s ugostiteljstvom i turizmom. Uglavnom se požale da se teško mogu izboriti i pomiriti s tim što su ostali bez primanja i to ne svojom krivicom. Kako kaže naša sagovornica Centar im ne može pomoći da nađu zaposlenje, ali volonteri uvek mogu da ih saslušaju, pruže podršku i daju savet za prevazilaženje trenutne situacije.
S. Kovač