Novosadska hronologija
List „Dnevnik” i izdavačka kuća „Prometej” pokrenuli su akciju u okviru koje svakog dana nagrađujemo jednog čitaoca knjigom posvećenom
Novom Sadu. Povod je skori izlazak iz štampe hronologije Vladimira Vrgovića „Novi Sad 1970–1990”, subjektivne istorije grada koja se umnogome naslanja i na pisanje „Dnevnika” iz tih godina, a donosi priče o interesantnim ličnostima, događajima, urbanističkom razvoju, raznim pojavama, preduzećima, toponimima...
U nedeljnom broju objavljivaćemo delove hronologije, a svakog radnog dana će najbrži čitalac, koji se javi na telefon knjižare „Most” (Zmaj Jovina 22, 021/529-899) između 13 i 13.15 časova i potom dođe s aktuelnim primerkom „Dnevnika”, na poklon dobiti knjigu pesama Duška Trifunovića “Tajna veza”.
Bilo je to u našoj varoši... 1965. godine
* 4. decembra u 11 sati svečano je otvoren Studio M Radio Novog Sada, studio za visokokvalitetna muzička snimanja, koji spada među najbolje akustično urađene studije u Evropi i koji predstavlja i reprezentativni koncertni prostor.
* 25. novembra svečano su otvareni servis i robna kuća automobila „Autovojvodina” u Temerinskoj 95, na prostoru od 11.500 m².
* Početkom novembra očekuje se da u hotelu „Park” počne da radi bar od 22 do 4 noću. Ima 60 mesta, plato za igru i izvođenje barskog programa.
* 17. oktobra u Beogradu fudbaleri Vojvodine pobedili su Partizan 3:2. Igrala je buduća šampionska ekipa: Pantelić, Nešticki, Vučinić, Sekereš, Brzić, Nikolić, Takač, Savić, Pavlić, Trivić i Pušibrk. Radosav je bio povređen.
* 15. oktobra Elektrovojvodinina Toplana počinje sa grejanjem stanova na Grbavici, zatim Univerzitetskog centra, a dva–tri dana kasnije počinje grejanje u centru, odnosno na Malom Limanu.
* 3. oktobra zvanično je otvorena redovna linija hidrobusom na relaciji Beograd – Novi Sad i obratno, a svraća se u Titel.
* 12. avgusta trgovinsko preduzeće „Stoteks” otvora prvu dečju robnu kuću, u Dunavskoj 27. Velika prodavnica se zove „Mendo”, po popularnoj dečjoj TV seriji. Prodaju se dečja odeća i obuća, lutke, bicikli i automobilčići.
* 5. avgusta Dnevnik piše o Detelinari. Ima 5.000 starih, predratnih i 7.000 novih stanovnika. Nema poštu, nema ni zanatlija, restorana, ni dečji vrtić.
* 11. juli je stoti dan odbrane Novog Sada od Dunava čiji je vodostaj još iznad 7 metara!
* 5. jula počela je izgradnja sedmospratnice u Ilije Ognjanovića. Stanovi su I–a kategorije, trosobni i četvorosobni. Priča se da „u ulazu F stanuju funkcioneri, a u ulazu M -milioneri“.
* 30. juna vodostaj Dunava je maksimalan - 778 cm! Drama je na vrhuncu, ali „zečji nasipi” na keju odolevaju. Slegao se priobalni stub novog betonskog mosta, te je obustavljen svaki saobraćaj. Sve je više gnjuraca na bedemima, zatrpavaju rupe „plastičnim čaršavima”. U kakvoj je opasnosti bio Novi Sad svedoči činjenica da je 90 % njegove teritorije bilo ispod nivoa najvišeg vodostaja.
* 15. juna prekinuto je štampanje dvonedeljnog časopisa „Ritam”. Problem urednika Mike Antića je u tome što nadolazeće promene u rokenrolu nije ni mogao, a ni želeo da prati.
* 24. maja Dunav ponovo nadolazi na 631 cm, te počinje grčevita odbrana od poplava. Od Mosta maršala Tita nizvodno u dužini od pola kilometra podignut je „zečji nasip” . Na sremskoj strani već su poplavljeni priobalni delovi Sremske Kamenice, Petrovaradina i Sremskih Karlovaca.
* 9. maja završava se put Budisava–Kovilj dužine 6 km i širine 5 m, a podloga je sitna kamena kocka. Neki ga zovu „put Time Vrbaškog”, po tadašnjem gradonačelniku Novog Sada.
* 2. aprila 1965. na Sajmištu nastupa kralj yeza Luis Armstrong sa svojim ansamblom „Old stars”. Dve hiljade Novosađana nije žalilo pare za skupe ulaznice.
* 31. marta 1965. formiran je kombinat „Naftagas” . Tada su mu pripojene rafinerije u Pančevu i Novom Sadu, koje su tada bile u početnim fazama investicionih aktivnosti.
* Sredinom februara otvoren je drugi studentski restoran i zove se „Slobodan Bajić 2” . Nalazi se u JNA ulici, do sporednog ulaza–izlaza za bioskop Jadran.
* 24. januara Savet za kulturu Opštinske skupštine razmatra ideju o pretvaranju bivše Uprave Petrovaradinske tvrđave u Opštinski zavod za zaštitu spomenika kulture, da bi se zaštitila kulturna baština Novog Sada.
S. Savić
Foto: S. Lazukić