Novosađanke starije od 60 godina u rizičnoj grupi
Svaka druga Novosađanka starija od 60 godina nikada nije bila na pregledu dojki, a gotovo svaka treća ne poznaje simptome karcinoma dojke, pokazuju rezultati ankete,
koju je sprovela Poliklinika „Consilium“ od 2012. do 2016. godine, na uzorku od 1.602 žene u Novom Sadu.
– Visok stepen obolevanja i smrtnosti od karcinoma dojke kod žena starijih od 60 godina javlja se kao posledica neprepoznavanja simptoma raka dojke, kao i njihovog neredovnog odlaska na preventivni pregled dojki, što onemogućava lekara da ga otkrije na vreme – kaže prof. dr Dragana Đilas iz Poliklinike „Consilium“. – Kod nas se te žene javljaju tek kada je karcinom veliki te je i prognoza loša, bez obzira na svu terapiju.
Dodatni faktor koji negativno utiče na poražavajuću statistiku obolevanja je i pogrešan stav žena o tome da se na preventivne preglede odlazi po potrebi. Podaci govore da u ranijim periodima majke nisu dovoljno podsticale svoje ćerke da idu na preglede, odnosno u svega 25 odsto slučajeva su govorile o važnosti tih pregleda, za razliku od današnjih devojaka između 20 i 29 godina, kojima su majke u 63 odsto slučajeva govorile o tome. Što se tiče opštih rezultata, 20 odsto njih nikada nije bilo na pregledu dojki, 30 odsto ide redovno jednom godišnje, a svaka peta obavlja samopreglede svakog meseca. Od 88 odsto njih koje imaju svest o tome da svake godine idu na preglede, čak trećina tvrdi da su im tako rekli lekari, ali da nisu sigurne koji je pravi razlog zašto baš svake godine.
Lekari iz „Consiliuma“ upućuju poseban apel sugrađankama u rizičnim grupama, poput onih u čijim porodicama sa ženske strane je bilo žena koje su imale tu bolest, kao i ženama koje su već imale karcinom. Naročitu pažnju lekari ove ustanove skreću i ženama koje su primetile promene u strukturi dojke, kao što su čvorići, otvrdnuća, promene na koži dojke, uvlačenje bradavica, sekrecije iz dojki, kao i onima čiji je grudni koš zračen zbog drugih malignih obolenja i ženama koje su duže bile na hormonskoj terapiji estrogenima.
– Ultrazvuk dojki se preporučuje jednom godišnje nakon 30. godine, dok se ženama preko 40 godina savetuje kao kontrola ili dopuna mamografiji – naglašava dr Dragana Đilas. – Te preglede treba obavljati isključivo kod obučenih radiologa, a ne kod ginekologa ili lekara bilo koje druge specijalnosti. Nijedna od tih metoda nema apsolutnu pouzdanost, te je stav stručne javnosti da ultrazvukom dojki treba da se bavi osoba koja ume da tumači i mamografske snimke i da ih međusobno upoređuje jer se te dve metode međusobno nadopunjuju, što omogućava najveću dijagnostičku tačnost.
Prema rečima doktorke Đilas, ono što se može danas uraditi jeste da se apeluje da ćerke podstiču svoje majke starije od 60 godina na preventivne preglede dojki, s obzirom na to da je kod mlađih generacija primećeno poboljšanje navika i informisanosti.
I. Mikloši
Besplatni pregledi
Povodom Svetskog dana borbe protiv raka dojke, koji se obeležava 24. oktobra, Poliklinika „Consilium“ već tradicionalno obavlja besplatne preglede dojki ultrazvukom i mamografijom, a ove godine akcija je namenjena upravo ovim ženama koje imaju 60 i više godina i koje su u najvećem riziku. Zakazivanje je u ponedeljak, 24. oktobra, od 9 do 9.30 časova na telefon 021/426-488, a pravo prijave imaju žene starije od 60 godina. Broj mesta je ograničen.