Novom Sadu nedostaju školski policajci
30.01.2017.
21:39
11:39
Komentari (0)
Po izveštaju Policijske uprave Novi Sad, koji je predstavljen na sednici skupštinskog Saveta za javni red i mir i bezbednost, lane je bezbednost u gradu bila na višem nivou nego godinu ranije.
Ipak, pucnjava ispred OŠ „Đura Daničić“ 24. januara ove godine i još nekoliko dramatičnih događaja, po oceni policije, kvari taj utisak.
Upravo zbog tog događaja predsednik Saveta Dušan Popović je i sazvao sednicu, na čijem su se dnevnom redu našle još dve tačke koje su se bavile napadima pasa u Petrovaradinu i njegovoj okolini.
– Vemao nam je žao što deca iz OŠ „Đura Daničić“ nose traume zbog pucnjave i rafalne paljbe koju su čuli, i to je osnovni razlog što smo stavili tu tačku na dnevni red Saveta – rekao je pred sednicu Popović, i dodao da Savet podržava zahtev gradonačelnika Miloša Vučevića i ministra policije Nebojše Stefanovića da se počinioci što pre otkriju i privedu pravdi.
Policijski izveštaj o merama bezbednosti koje policija preduzima u školama i njihovoj okolini podneo je oficir odeljenja policije PU Novi Sad Dejan Drobnjak.
– Na području PU Novi Sad u toku 2016. godine ukupno je izvršeno 10.259 krivičnih dela, što je 939 manje nego u 2015, a rasvetljeno je 2.904 – kazao je Drobnjak. – U odnosu na 2015. godinu, možemo konstatovati da je stanje bezbednosti povoljnije, izuzimajući događaje koji su u značajnoj meri izazavale pažnju javnosti i doprineli da se ta slika pokvari u odnosu na statističke podatke.
On je naveo da je i bezbednost učenika, prosvetnih radnika i škola u toku 2016. godine bila na „zadovoljavajućem nivou“. Kako je objasnio, od 119 školskih ustanova na području PU Novi Sad, 17 školskih policajaca pokriva 29 vaspitno-obrazovnih ustanova u Novom Sadu, a tri škole u Temerinu pokriva jedan školski policajac
– U školama i njihovoj blizini izvršeno je 229 krivičnih dela, što je, u odnosu na 263 u 2015. godini, značajno smanjenje. Od tog broja, 120 krivičnih dela izvršeno je u školama koje imaju školskog policajca. U strukturi provlađuju krivična dela protiv imovine – čak više od 50 odsto. Nastalije su krađe, u 69 odsto slučajeva, uništenje i oštećenje tuđih stvari – 35 slučajeva i teške krađe – 14 slučajeva. Od ostalih krivičnih dela evidentirano je 57 slučajeva nasilničkog ponašanja i pet razbojništava u blizini škola u Novom Sadu, od kojih su dva rasvetljena, dva izvršioca su bila odmah poznata i u jednom slučaju je uhvaćen u izvršenju krivičnog dela. Registrovana su četiri krivična dela teške telesne povrede, i to dva u školama gde ima školskih policajaca – izneo je podatke za prošlu godinu Dejan Drobnjak.
On je napomenuo da u školama koje nisu pokrivene školskim policajcima policija preduzima druge mere i aktivnosti da bi i one bile pod policijskim nadzorom.
– Nasilničko ponašanje evidentirano je u 15 slučajeva, 13 u školama sa školskim policajcem. Deset krivičnih dela u vezi je s opojnim drogama. Prekršaja remećenja javnog reda i mira bilo je 11 manje u odnosu na 2015. godinu, i lane ih je zabeleženo 56. Evidentirano je i šest slučajeva ometanja nastave lažnim dojavama o postavljenim eksplozivnim napravama – kazao je Drobnjak.
Što se tiče prevencije, on je napomenuo da policija sarađuje s rukovodstvima osnovnih i srednjih škola i ostalim činiocima u gradu koji mogu doprineti većoj bezbednosti u školama.
– Sprovodimo aktivno projekat „Bezbedno detinjstvo – razvoj kulture bezbednosti mladih“, gde držimo predavanja petim razredima osnovnih škola, koja je slušalo 17.600 učenika. Od juna 2014. godine kontinuirano sprovodimo akciju „Školarac“. U toku prošle godine realizovano je deset takvih operativnih akcija, gde smo kod 49 lica pronašli oko 120 grama droge – heroina, marihuane, „ekstazija“, „spida“, 241 komad raznih tableta i drugih opojnih droga. Protiv pet lica smo podneli krivične prijave zbog neovlašćenog stavljanja u promet opojnih droga, a protiv 44 – zbog neovlašćenog držanja opojnih droga. Prilikom sprovođenja akcije „Školarac“ proveren je identitet 4.469 lica koja su bila na području škola, odnosno u školskom dvorištu i okolnim ulicama – izjavio je predstavnik PU Novi Sad.
Govoreći o pucnjavi u blizini OŠ „Đura Daničić“, Drobnjak je izneo i podatak da su u toku 2016. godine evidentirana četiri krivična dela.
– Škola nema fizičko obezbeđenje, već to radi jedno lice po ugovoru, a radno vreme je od 7 do 19 časova. Zgrada poseduje video-nadzor „Informatike“, a školu pohađa 650 učenika. Škola je pokrivena pozorničkim rejonom, koji pokriva i SŠ „Pinki“ i Dom učenika „Brankovo kolo“. Tokom samog događaja, školski policajac je bio u svom pozorničkom rejonu i prvi je reagovao na dojavu o narušenoj bezbednosti. U odsustvu školskog policajca, policijske patrole obilaze te škole, pogotovo noću – zaključio je izlaganje policajac Dejan Drobnjak.
Predsednik Saveta Dušan Popović izneo je stav da Savet može zaključcima uticati, preko Skupštine grada i gradske uprave, na to da se uslovi života i bezbednosti građana poprave. Članovi Saveta većinom glasova bili su protiv predloga člana iz SRS-a za zakazivanje vanredne sednice gradskog parlamenta posvećene stanju bezbednosti u gradu. Takav ishod glasanja pravdan je činjenicom da će se policijski izveštaj o toj temi svakako naći pred odbornicima tokom februara.
Članovi Saveta za javni red i mir i bezbednost su većinom glasova izglasali zaključke kojima se najoštrije osuđuje pucnjava kod OŠ „Đura Daničić“ i izneli mišljenje da je neophodno pojačati nadzor i povećati broj policajaca u blizini škola, uvesti fizičko-tehničko obezbeđenje, video-nadzor i sprovesti ostale mere obezbeđenja radi što veće sigurnosti učenika, ali i zaposlenih u svim obrazovnim ustanovama.
U zaključcima, koje je predložio Popović se, između ostalog, predlaže i da policija i gradske inspekcije rigoroznije postupaju u održavanju javnog reda i mira da bi se sprečili izgredi. Predloženo je i da gradonačelnik Vučević pokrene inicijativu za obuku dodatnih školksih policajaca, a tamo gde ih nema, trebalo bi da se uvede fizičko-tehničko obezbeđenje. Gradskoj upravi je preporučeno da obnovi ili uvede sisteme nadzora u škole, i da je potrebno nastaviti uvođenje identifikacionih kartica za decu i zaposlene u vrtićima i školama.
S. Krstić
Foto: B. Lučić