Novo upoznavanje sa Zemljom izlazećeg sunca
Novi Sad će još jednom imati veliku priliku da se upozna s običajima, kulturom i tradicijom dalekog Japana, a sve u organizaciji Književno-ekološkog kluba srpsko-japanskog prijateljstva „Ždral”.
Uz Klub „Ždral”, organizaciju su pomogli Kulturni centar Novog Sada, te Pokrajinski zavod za zaštitu prirode i treba očekivati za svakog po nešto.
"Program u okviru „Nedelje japanske kulture” trajaće četiri dana. Prvog dana, nešto posle otvaranja, imaćemo predstavljanje Fondacije „Novi Sad 2021” vezano za Evropsku prestonicu kulture, uslediće muzika i haiku poezija, a najvažniji gost prve večeri je Hiroši Jamasaki Vukelić, čovek koji je preveo „Gorski vijenac” na japanski, ustanovio prvi srpsko-japanski rečnik i mnoga druga dela. Tu će biti i interesantna izložba našeg sugrađanina Aleksandra Pedovića. Drugog dana će biti predstavljeni muzički instrumenti „jamaha” i mnoštvo školovanih muzičara i, kao i prvi, održavaće se u prostorijama Kulturnog centra Novi Sad. Trećeg dana je sportski dan i veče japanskih borilačkih veština, u prostorijama Udruženja samostalnih zanatlija na Trgu Marije Trandafil 14 . Gosti su nam trener aikida Milan Veličković i naš zlatni olimpijac yudista Slavko Obadov, ali ćemo približiti posetiocima i predstojeće Olimpijske igre u Tokiju.", počeo je priču predsednik Udruženja „Ždral” mr Aleksandra Pavić. –
Poslednji dan „Nedelje japanske kulture” biće posvećen ekologiji, ali predviđeni su i dodatni filmski sadržaji.
"Poslednji dan je rezervisan za Pokrajinski zavod za zaštitu prirode, prikazaćemo nekoliko kratkih dokumentarnih filmova za koje će biti zadužen dr Oliver Fojkar, naš član od početka i ugledni režiser. Za kraj priče i veliko finale, prikazaćemo i film o japanskom vrtu, a prezentacija je tu zbog upoznavanja Novosađana s novim vrtom koji će krasiti naš grad. Tokom festivala održaće se i Nedelja japanskog filma u bioskopu Kulturnog centra, a direktor je Đorđe Kaćanski, tako da naše sugrađane očekuje bogat program", zaključio je Pavić.
Na priču o japanskom vrtu nadovezala se predsednica programskih aktivnosti u Klubu srpsko-japanskog prijateljstva „Ždral”dr Marica Marijanac Suzić.
"Tim koji je okupljen oko Kluba srpsko-japanskog prijateljstva je pokrenuo inicijativu izgradnje japanskog vrta u Novom Sadu, a oni već postoje u Beogradu i Vrnjačkoj Banji", rekla je dr Marica Marijanac Suzić. Ona dodaje da u Pokrajini još nema takvog vrta i to je odlična prilika da se tako nešto uradi.
"Na početku, gradske strukture su zainteresovane za takav projekat i očekujemo da će se početkom oktobra sve realizovati te da će doći predstavnici japanske firme „Kosugi”, koja gradi vrtove po čitavom svetu. Postoji mogućnost da se obezbedi donacija nekih japanskih firmi, kao i dodatnih fondova, da bi se projekat završio. Načelna priča je da japanski vrt zaživi na Novom naselju, ali će se sve definitvno znati u oktobru", kaže dr Marijanac Suzić.
Pet godina Kluba
Za pet godina Klub srpsko-japanskog prijateljstav „Ždral” imao je dvocifren broj akcija, pre svega vezanih za organsku hranu, promocije knjiga, muzičke i ekološke filmove i stvaranje japanskog vrta biće im najveća akcija do sada.
Najistaknutiji članovi Kluba su doktori nauka Marica Marijanac Suzić, profesorka Novosadskog univerziteta i dr Oliver Fojkar, zatim operativac Bora Jagodić, pesnik Zoran Doderovića, ugledni muzičar Branko Veselinović, recitatorka Karmen Antić, muzičar i književnik Milan Šoć, te Đorđe Kaćanski, kao i mnogi drugi ugledni Novosađani.
M. Ristić