Novo u turističkoj ponudi Novog Sada i Vojvodine: Vodiči s poznavanjem vinske kulture
Tridesetak turističkih vodiča iz Vojvodine i Beograda, danas na oglednom dobru Departmana za voćarstvo, vinogradarstvo, pejzažnu arhitekturu i hortikulturu novosadskog Poljoprivrednog fakulteta u Sremskim Karlovcima, završava trodnevnu obuku o vinima namenjenu upravo njima.
U organizaciji Turističke organizacije Novog Sada (TONS), Udruženja turističkih vodiča Novog Sada i Vinske akademije Srbije, oni od petka pohađaju osnovni kurs o vinima koji će, po rečima osnivača Vinske akademije Ljubice Radan, njihovu priču turistima obogatiti i učiniti još atraktivnijom i zanimljivijom.
„Pre tri godine Vinska akdemija Srbije inicirala je pokretanje takve obuke, ali do sada se nisu stekli uslovi za to“, kaže Ljubica Radan.
„U saradnji s TONS-om i Udruženjem vodiča Novog Sada osmislili smo obuku koja će im pružiti sva neophodna znanja iz oblasti vinarstva i vinogradarstva. To znači da će naučiti osnove vinarstva i vinogradarstva, tehnike degustacije, saznati koje su to internacionalne, lokalne i autohtone sorte, među kojima je važno da znaju i koje su novostvorene na Departmanu za voćarstvo i vinogradarstvo. Nazaobilazan deo obuke je i vinski bon-ton kao i slaganje vina i hrane.“
Po mišljenju Ljubice Radan, od izuzetnog je značaja za vinsku scenu da turistički vodiči, i ne samo oni već svi zaposleni u ugostiteljstvu, hotelijerstvu, turizmu budu obrazovani i imaju vinsku kulturu na zavidnom nivou zbog direktnog kontakta sa stranim i domaćim turistima. Oni, kako kaže, kao segment u lancu mogu doprineti da se strancima predstavi vinska scena Srbije onako kakva ona i jeste – velika, važna i veoma dobra.
Po rečima predsednika Udruženja vodiča Novog Sada Steva Jelića, veliki broj vinarija i sve veći broj turista koji žele da ih posete, motiv su za organizovanje kursa.
„Često se dešava da u grupama turista, naročito onim iz inostranstva, imamo ljude koji su obišli vinarije po svetu i znaju mnogo i vinima“, kaže Jelić.
„Zato smo hteli da dodatno edukujemo naše članove, da im pružimo neophodna znanja o istorijatu, proizvodnji vina, kombinovanju vina i hrane. TONS je prepoznao našu ideju kao dobru i on finansira obuku. Interesovanje za kurs je bilo veliko, za nekoliko dana od objavljivanja poziva za prijavu, popunjena su sva mesta pa ćemo razmisliti o mogućnosti da ga organizujemo ponovo.“
Jedan od polaznika, profesor ruskog jezika i turistički vodič s dvanaestogodišnjim iskustvom u tom poslu Danijel Metikoš iz Sremskih Karlovaca kaže da je, idući od degustacije do degustacije s turistima naučio dosta o toj tematici, ali da se kroz ovaj kurs nada novim saznanjima i sistematizaciji onog što zna.
„Turisti poprilično traže informacije o vinima“, ističe Metikoš.
„Čak i ako ne traže, ako im lepo prezentujemo priču o vinima, bolja je prodaja i svi su zadovoljniji. Strani turisti imaju generalno lošu predstavu o nama, ali kada im se predoči da i mi posedujemo ono što su videli u Španiji i Porutagalu, to im uliva sigurnost i poverenje i menjaju stav.“
Z. Milosavljević