Ново у туристичкој понуди Новог Сада и Војводине: Водичи с познавањем винске културе
Тридесетак туристичких водича из Војводине и Београда, данас на огледном добру Департмана за воћарство, виноградарство, пејзажну архитектуру и хортикултуру новосадског Пољопривредног факултета у Сремским Карловцима, завршава тродневну обуку о винима намењену управо њима.
У организацији Туристичке организације Новог Сада (ТОНС), Удружења туристичких водича Новог Сада и Винске академије Србије, они од петка похађају основни курс о винима који ће, по речима оснивача Винске академије Љубице Радан, њихову причу туристима обогатити и учинити још атрактивнијом и занимљивијом.
„Пре три године Винска акдемија Србије иницирала је покретање такве обуке, али до сада се нису стекли услови за то“, каже Љубица Радан.
„У сарадњи с ТОНС-ом и Удружењем водича Новог Сада осмислили смо обуку која ће им пружити сва неопходна знања из области винарства и виноградарства. То значи да ће научити основе винарства и виноградарства, технике дегустације, сазнати које су то интернационалне, локалне и аутохтоне сорте, међу којима је важно да знају и које су новостворене на Департману за воћарство и виноградарство. Назаобилазан део обуке је и вински бон-тон као и слагање вина и хране.“
По мишљењу Љубице Радан, од изузетног је значаја за винску сцену да туристички водичи, и не само они већ сви запослени у угоститељству, хотелијерству, туризму буду образовани и имају винску културу на завидном нивоу због директног контакта са страним и домаћим туристима. Они, како каже, као сегмент у ланцу могу допринети да се странцима представи винска сцена Србије онако каква она и јесте – велика, важна и веома добра.
По речима председника Удружења водича Новог Сада Стева Јелића, велики број винарија и све већи број туриста који желе да их посете, мотив су за организовање курса.
„Често се дешава да у групама туриста, нарочито оним из иностранства, имамо људе који су обишли винарије по свету и знају много и винима“, каже Јелић.
„Зато смо хтели да додатно едукујемо наше чланове, да им пружимо неопходна знања о историјату, производњи вина, комбиновању вина и хране. ТОНС је препознао нашу идеју као добру и он финансира обуку. Интересовање за курс је било велико, за неколико дана од објављивања позива за пријаву, попуњена су сва места па ћемо размислити о могућности да га организујемо поново.“
Један од полазника, професор руског језика и туристички водич с дванаестогодишњим искуством у том послу Данијел Метикош из Сремских Карловаца каже да је, идући од дегустације до дегустације с туристима научио доста о тој тематици, али да се кроз овај курс нада новим сазнањима и систематизацији оног што зна.
„Туристи поприлично траже информације о винима“, истиче Метикош.
„Чак и ако не траже, ако им лепо презентујемо причу о винима, боља је продаја и сви су задовољнији. Страни туристи имају генерално лошу представу о нама, али када им се предочи да и ми поседујемо оно што су видели у Шпанији и Порутагалу, то им улива сигурност и поверење и мењају став.“
З. Милосављевић