Novi Sad - IT centar: Preduzetnički duh, inovacije i kreativnost
NOVI SAD: Na Departmanu za industrijsko inženjerstvo i menadžment, kao i na celom Fakultetu tehničkih nauka, razvija se preduzetnički duh, promovišu inovacije i kreativnost, ističe profesorka dr Sonja Ristić, koja predaje na Katedri za informaciono-komunikacione sisteme. Tačnije, na studijskom programu Inženjerstvo informacionih sistema na pomenutom departmanu.
Ona za „Dnevnik” navodi da su istraživački i obrazovni napori na Departmanu za industrijsko inženjerstvo i menadžment usmereni „ka projektovanju, izgradnji, organizovanju i upravljanju integrisanim tokovima materijala, informacija i energije u procesima rada, kao i ka primeni rezultata tih istraživanja u privredi”.
Mi se s ponosom sećamo akademika prof. dr Dragutina Zelenovića, koji je, sa svojim saradnicima, postavio temelje škole industrijskog inženjerstva, inženjerskog menadžmenta, mehatronike i inženjerstva informacionih sistema, naglašava dr Sonja Ristić, i dodaje da se studije na tom departmanu organizuju u akademskom i strukovnom području u okviru većeg broja studijskih programa na nivou osnovnih i master akademskih studija.
Po njenim rečima, u okviru tog departmana osnovano je i „studentsko preduzeće”, s ciljem da studenti, kroz grupni rad u virtuelnom preduzeću, savladaju ceo tok proizvodnje, od planiranja do prodaje proizvoda. Ona ističe da su, osim toga, svesni i činjenica da se sve veća potreba za novim i drugačijim tipovima znanja neminovno odražava i na metode koje se koriste u obrazovnom procesu.
U okviru Laboratorije za obrazovne tehnologije Departmana, kolege se već deset godina bave razvojem i primenom platformi za učenje na daljinu, napominje naša sagovornica.
Kako dodaje, veliki broj studenata i nastavnika je u tom periodu intenzivno koristio te platforme kao podršku konvencionalnim metodama učenja i vidovima nastave.
Prof. dr Sonja Ristić za „Dnevnik” ističe da se interesovanje za studijske programe na kojima se uči o informacionim tehnologijama povećava iz godine u godinu, i dodaje da Novi Sad jeste IT centar, ali naglašava da se to nije dogodilo preko noći.
Po njenim rečima, kadrovi iz IT oblasti školovani su na FTN-u od sredine sedamdesetih godina prošlog veka, kada je, kako navodi, Novi Sad imao Fabriku elektronskih računara (FER) u okviru „Novosadske fabrike kablova”.
Tadašnji profesori i saradnici s Katedre za informaciono-komunikacione sisteme našeg departmana ostvarivali su intenzivnu saradnju s FER-om i na taj način omogućili značajnu razmenu znanja i iskustva između akademije i prakse, napominje Sonja Ristić.
Ta razmena bila je, kako dodaje naša sagovornica, i mora i danas biti, dvosmerna jer je jedino tako moguć napredak, kako u naučnim istraživanjima i obrazovanju, tako i u primeni u organizacijama iz područja proizvodnih, uslužnih, javnih i drugih delatnosti.
Danas FTN kontinuirano doprinosi razvoju IT sektora, s jedne strane, upravo kroz saradnju s privredom, a s druge – obrazujući veliki broj budućih inženjera u toj oblasti koji su neophodni tržištu. Svake godine oko 900 brucoša upiše jedan od studijskih programa iz oblasti IT-a, poručila je Sonja Ristić.
To je u značajnoj meri olakšalo tranziciju na onlajn nastavu tokom pandemije kovida-19, poručuje.
Prof. dr Sonja Ristić potvrđuje da je na Departmanu za industrijsko inženjerstvo i menadžment posebna pažnja posvećena saradnji s naučnoistraživačkim i obrazovnim institucijama u zemlji i svetu, i dodaje da je za studente to veoma važno jer su, kako kaže, u prilici da učestvuju u programima mobilnosti studenata ili da budu polaznici značajnih studentskih radionica. Kao jednu od njih, ističe već tradicionalne „Zimske akademije”, koje su, kako napominje, posvećene mogućnostima poslovanja u Kini. Osim toga, prof. Ristić izdvaja i učešće i uspehe njihovih studenata na raznim takmičenjima u oblastima industrijskog inženjerstva i menadžmenta, informacionih tehnologija i mehatronike.
Pripreme za ta takmičenja, kao i samo učešće na njima, imaju veliki obrazovni značaj, a takmičenje „Eurorobot”, na kojem naši studenti redovno osvajaju nagrade, a 2019. godine su bili i pobednici u konkurenciji 33 ekipe iz 14 zemalja, samo je jedan od svetlih primera, zaključuje Sonja Ristić.
K. Ivković Ivandekić
Projekat „Novi Sad – IT centar, od obrazovanja do zaposlenja” sufinansirao je Grad Novi Sad, a stavovi izneti u podržanom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio novac.