Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Нови Сад - ИТ центар: Предузетнички дух, иновације и креативност

30.08.2020. 12:18 12:21
Пише:
Фото: Privatna arhiva

НОВИ САД: На Департману за индустријско инжењерство и менаџмент, као и на целом Факултету техничких наука, развија се предузетнички дух, промовишу иновације и креативност, истиче професорка др Соња Ристић, која предаје на Катедри за информационо-комуникационе системе. Тачније, на студијском програму Инжењерство информационих система на поменутом департману.

Она за „Дневник” наводи да су истраживачки и образовни напори на Департману за индустријско инжењерство и менаџмент усмерени „ка пројектовању, изградњи, организовању и управљању интегрисаним токовима материјала, информација и енергије у процесима рада, као и ка примени резултата тих истраживања у привреди”.

Ми се с поносом сећамо академика проф. др Драгутина Зеленовића, који је, са својим сарадницима, поставио темеље школе индустријског инжењерства, инжењерског менаџмента, мехатронике и инжењерства информационих система, наглашава др Соња Ристић, и додаје да се студије на том департману организују у академском и струковном подручју у оквиру већег броја студијских програма на нивоу основних и мастер академских студија.

По њеним речима, у оквиру тог департмана основано је и „студентско предузеће”, с циљем да студенти, кроз групни рад у виртуелном предузећу, савладају цео ток производње, од планирања до продаје производа. Она истиче да су, осим тога, свесни и чињеница да се све већа потреба за новим и другачијим типовима знања неминовно одражава и на методе које се користе у образовном процесу.

У оквиру Лабораторије за образовне технологије Департмана, колеге се већ десет година баве развојем и применом платформи за учење на даљину, напомиње наша саговорница.

Како додаје, велики број студената и наставника је у том периоду интензивно користио те платформе као подршку конвенционалним методама учења и видовима наставе.


Допринос развоју ИТ сектора

Проф. др Соња Ристић за „Дневник” истиче да се интересовање за студијске програме на којима се учи о информационим технологијама повећава из године у годину, и додаје да Нови Сад јесте ИТ центар, али наглашава да се то није догодило преко ноћи.

По њеним речима, кадрови из ИТ области школовани су на ФТН-у од средине седамдесетих година прошлог века, када је, како наводи, Нови Сад имао Фабрику електронских рачунара (ФЕР) у оквиру „Новосадске фабрике каблова”.

Тадашњи професори и сарадници с Катедре за информационо-комуникационе системе нашег департмана остваривали су интензивну сарадњу с ФЕР-ом и на тај начин омогућили значајну размену знања и искуства између академије и праксе, напомиње Соња Ристић.

Та размена била је, како додаје наша саговорница, и мора и данас бити, двосмерна јер је једино тако могућ напредак, како у научним истраживањима и образовању, тако и у примени у организацијама из подручја производних, услужних, јавних и других делатности.

Данас ФТН континуирано доприноси развоју ИТ сектора, с једне стране, управо кроз сарадњу с привредом, а с друге – образујући велики број будућих инжењера у тој области који су неопходни тржишту. Сваке године око 900 бруцоша упише један од студијских програма из области ИТ-а, поручила је Соња Ристић.


То је у значајној мери олакшало транзицију на онлајн наставу током пандемије ковида-19, поручује.

Проф. др Соња Ристић потврђује да је на Департману за индустријско инжењерство и менаџмент посебна пажња посвећена сарадњи с научноистраживачким и образовним институцијама у земљи и свету, и додаје да је за студенте то веома важно јер су, како каже, у прилици да учествују у програмима мобилности студената или да буду полазници значајних студентских радионица. Као једну од њих, истиче већ традиционалне „Зимске академије”, које су, како напомиње, посвећене могућностима пословања у Кини. Осим тога, проф. Ристић издваја и учешће и успехе њихових студената на разним такмичењима у областима индустријског инжењерства и менаџмента, информационих технологија и мехатронике.

Припреме за та такмичења, као и само учешће на њима, имају велики образовни значај, а такмичење „Еуроробот”, на којем наши студенти редовно освајају награде, а 2019. године су били и победници у конкуренцији 33 екипе из 14 земаља, само је један од светлих примера, закључује Соња Ристић.

К. Ивковић Ивандекић

Пројекат „Нови Сад – ИТ центар, од образовања до запослења” суфинансирао је Град Нови Сад, а ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио новац.

Пише:
Пошаљите коментар