Nema straha od epidemije gripa
– Iako se broj obolelih od gripa u poslednje tri nedelje značajno uvećava, još uvek smo ispod epidemijskog praga – rekla je na konferenciji za novinare lekarka specijalne
higijene iz Instituta za javno zdravlje Vojvodine Milka Popović. – U našem Centru za virusologiju ustanovili smo da cirkulišu virusi koji se sadrže u sezonskoj vakcini. Dakle, to su virusi koji su zabeleženi i prošle i pretprošle godine, što ukazuje na to da, čak i ako bi se epidemija javila, ne bi imala velike razmere i bila bi ograničena na neke kolektive gde ga prethodno nije bilo.
Ona dodaje da vakcina i dalje ima, ukoliko neko želi da se vakciniše, ali da se to preporučuje onima koji imaju neku hroničnu bolest koja bi se zakomplikovala infekcijom gripom.
U Institutu za javno zdravlje Vojvodine je od 15. januara do 14. februara registrovano 26 odsto manje zaraznih bolesti u odnosu na prošlu godinu. Najviše je uočeno respiratornih bolesti – 5.016 slučajeva i najčešće se dijagnostifikuju streptokokni tonzilitis i faringitis, dok je kod dečjih zaraznih bolesti registrovano samo pet slučajeva velikog kašlja. Druga grupa zaraznih bolesti koja dominira su crevne, i tu su registrovane dijareja, uzrokovana bakterijom Clostridium difficile i salmoneloza. U grupi parazitarnih bolesti registrovano je ukupno 223 obolelih od Scabiesa (šuge), što je 18 odsto manje nego u istom periodu prethodne godine.
Što se tiče polno prenosivih bolesti, registrovane su ukupno 102 obolele osobe. Osim infekcije hlamidijom, registrovano je troje obolelih od sifilisa i gonoreje i po jedan od hepatitisa B i C. Lekarka Milka Popović navodi da je neophodno korišćenje mera prevencije da bi te bolesti prestale da se šire.
– Kod respiratornih bolesti malo možemo da regulišemo taj put prenosa, ali sve druge zarazne bolesti koje se šire kontaktom, kao što je slučaj s polno prenosivim bolestima, crevnim bolestima koje dolaze od prljavih ruku ili bolestima koje se prenose preko namirnica i vode, mogu se staviti pod kontrolu. Neophodno je i da hranu koju jedemo termički obradimo i dobro operemo da bi se sprečile eventualne posledice– podvlači dr Popović.
Specijalista epidemiologije iz Centra za kontrolu i prevenciju bolesti dr Gorana Dabovac iznela je rezultate analiza hrane.
– Tokom prethodnog jednomesečnog perioda kontrolisano je 87 uzoraka hrane, 13 uzoraka namirnica opšte upotrebe i 76 uzoraka obroka organizovane društvene ishrane, gde je zabeležen odgovarajući kvalitet, odnosno nije bilo značajnih odstupanja u pogledu higijene i bezbednosti namirnica – navela je dr Dabovac.
U proteklom mesecu kontrolisano je ukupno 558 uzoraka vode za piće iz fabrike vode i vodovodne mreže JKP „Vodovod i kanalizacija”, pri čemu je utvrđena zdravstvena ispravnost oko 95 odsto uzoraka. S druge strane, kontrola zdravstvene ispravnosti vode za piće iz javnih bunara pokazala da je ona iz osam javnih bunara fizičko-hemijski neispravna u odnosu na nacionalne normative.
T. Stojšin
Na Telepu najbučnije
Rezultati praćenja nivoa buke na sedam mernih mesta tokom januara pokazuju da je dnevna buka najveća na Telepu, večernja na Telepu i Salajci, a noćna na Salajci. Najniže vrednosti dnevne i večernje buke utvrđene su u centru grada i na Novom naselju.
Dr Gorana Dabovac je istakla rezultate kvaliteta vazduha i pokazala da nije utvrđeno prekoračenje propisanih graničnih vrednosti gasovitih zagađujućih materija, dok je prekoračenje graničnih vrednosti čestičnih zagađujućih materija utvrđeno tokom 14, od ukupno 17 kontrolisanih. Utvrđeno je i prekoračenje maksimalno dozvoljene vrednosti čađi tokom jednog dana od kontrolisanog 31.