Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Nema epidemija gripa, niti morbila

16.01.2019. 18:10 18:21
Piše:

Na redovnoj konferenciji za novinare Instituta za javno zdravlje Vojvodine rečeno je da je trenutna epidemiološka situacija u pogledu virusa gripa niska, kao i u većem delu Evrope, ali se njen porast očekuje do kraja januara i u prvoj polovini februara.

Da li će taj broj preći epidemijski prag, kako je rekla prim. dr Snežana Medić iz Centra za kontrolu i prevenciju bolesti Instituta, ostaje da vreme pokaže.

– Grip se registruje na osnovu sporadičnih, pojedinalnih slučajeva, a prvi laboratorijski registrovani slučaj potvrđen je u Centru za virusologiju Instituta za javno zdravlje Vojvodine 3. januara – rekla je Snežana Medić. – Radi se o sezonskom gripu H3N2, a oboleo je jedan stariji sugrađanin, koji je, zbog hroničnog oboljenja – šećerne bolesti i njenog pogoršanja, kao i dobijanja upale pluća uzrokovane virusom gripa – nažalost, preminuo. Nakon toga, registrovali smo još 11 laboratorijski potvrđenih slučajeva virusa svinjskog gripa H1N1, kako u dečjoj populaciji, tako i kod odraslih.

Vakcinacija protiv gripa je uglavnom završena i ostalo je još vrlo malo doza po domovima zdravlja, jer je ove sezone je bilo nešto veće interesovanje za vakcine (Snežana Medić)

Po njenim rečima, posle toga nema više regiistrovanih smrtnih ishoda povezanih s gripom, koji nije jedini uzrok, već se može okarakterisati kao doprinoseći faktor, pored osnovne bolesti, odnosno hroničnog oboljenja. Preminula osoba nije bila vakcinisana, a podaci poslednjih sezona govore da je većina preminulih čija se smrt može dovesti u vezu s gripom imala više od 65 godina neko hronično oboljenje.

– Vakcinacija protiv gripa je uglavnom završena i ostalo je još vrlo malo doza po domovima zdravlja – rekla je dr Medić. – Ove sezone je bilo nešto veće interesovanje za vakcine, a stanovništvo se i sada može vakcinisati, ali treba imati na umu da za stvaranje vakcinalnog imuniteta treba dve do tri nedelje.

Što se tiče zaraznih bolesti protiv kojih se sprovodi sistemska imunizacija, po rečima naše sagovornice, u proteklom periodu u Vojvodini su registrovana 22 slučaja velikog kašlja, deset pacijenata s tuberkulozom, a kada je reč o malim boginjama, situacija je trenutno mirna. U posmatranom periodu od oktobra 2017. godine do 27. decembra bilo je svega 189 slučajeva, što znači da je u Vojvodini registrovano tri odsto obolelih od ukupnog broja slučajeva registrovanih u Srbiji.


Voda iz gradskog vodovoda zdrava za piće

Na konferenciji je, između ostalog, rečeno da je, na osnovu mikrobioloških i fizičko-hemijskih analiza urađenih na ukupno 555 uzoraka vode za piće iz gradskog vodovoda, 99 odsto primeraka zdravstveno ispravno.

– Što se tiče kvaliteta vazduha u gradu, tokom decembra prošle godine odgovarao je postojećim dnevnim nacionalnim normativima – rekla je prof. dr Sanja Bijelović, lekar specijalista higijene, i dodala da se kontrola kvaliteta vazduha sprovodi od 1. novembra protekle godine.


– Činjenica je da ima dosta osetljivih u odrasloj populaciji, tako da je epidemiološka situacija za neki naredni period još uvek neizvesna – kazala je dr Snežana Medić. – Ođavili smo epidemije koje smo imali u tri opštine: Inđija, Novi Sad i Kikinda i praktično ne beležimo autohtone slučajeve malih boginja od novembra prošle godine.

Od respiratornih zaraznih bolesti, kako kaže, streptokokne infekcije su bile najčešći uzrok posete lekarima. Oboljenja poput varičele i šarlaha su uobičajena u ovom periodu kod dece predškolskog i školskog uzrasta. Povratak u školske klupe će dodatno dati zamajac tim infekcijama, zbog gustog smeštaja i uopšte uslova koji pogoduju virusima u zatvorenom prostoru u kojem je mnogo dece.

I. Mikloši

Piše:
Pošaljite komentar