Nekadašnji vinski lagum u Karlovcima dobija novu namenu
Dva i po veka star vinski lagum od 100 kvadratnih metara, dug 23 i širok 4,5 metra, u Ulici mitropolita Stratimirovića 98 u Sremskim Karlovcima, biće vrlo brzo Muzej kulturne i istorijske baštine.
Nekada je to obitavalište božanskog pića u posedu porodice Apatović bilo dugo 42 metra, ali se, zajedno s bregom u koji je ukopano, skraćivalo. Poslednjih 70 godina ne koristi sa za ono zbog čega je napravljen, pa je mladi predstavnik te karlovačke familije Nemanja Apatović i ujedno predsednik Udruženja za očuvanje i negovanje tradicije i kulture „Beli vukovi” odlučio da mu udahne novi život.
– „Beli vukovi” su ove jeseni proslavili četvrti rođendan, i baš kada je i situacija bila povoljna, organizovali „Dan otvorenih kapija”, upoznavajući kroz celodnevni program posetioce sa svojim radom – kaže Nemanja Apatović. – Više od 30 članova udruženja je ove godine vredno radilo da bismo se približili cilju koji smo zacrtali, a to je otvaranje tog nesvakidašnjeg Muzeja kulturne i istorijske baštine. Nesvakidašnjeg, zato što je u planu da posetiocima približimo našu drevnu kulturu tako što će moći da učestvuju u raznim aktivnostima, starim zanatima, umetnosti, rekonstrukciji predmeta, oružja i oklopa, nakita, odeće, grnčarije, treninzima streličarstva i mačevanja. Na taj način će dobiti priliku da najdirektnije shvate kako se nekada živelo. Vraćanjem duha nekog drugog vremena zakoračavamo u prošlost i jasnije je razumemo, a lično iskustvo stvara jedinstven doživljaj.
Nemanja Apatović kaže da su članovi Udruženja ove godine uradili mnogo više nego prethodnih da bi osposobili prostor za delovanje, koji zovu „Jazbina”, i tako se približili cilju. Godina, napominje on, nije bila pogodna za aktivnosti kojima se inače bave, ali su pronašli odgovarajuću alternativu i tako proširili svoje mogućnosti i učvrstili Udruženje.
– Sada s ponosom možemo reći da smo jedino udruženje takvog tipa koje ima vlastiti prostor u duhu vremena, i to je ključno za dalji rad – ističe on. – Pošto je na našem grbu i grozd, to još više upotpunjuje priču. Planiramo da, čim situacija dozvoli, krenemo u organizaciju raznih događaja, radionica, predavanja, tribina i tako pokušamo da prenesemo ono što smo i sami naučili, primetili i shvatili, a ujedno zainteresujemo druge za neke aktivnosti kojima se bavimo.
S dolaskom hladnih dana, članovi su se posvetili popločavanju poda u stilu mozaika sa srpskim šarama i zidanju peći za hleb ispred „Jazbine”. Nemanja smatra da, budući da je kultura hleba izuzetno zastupljena na našim prostorima, treba negovati tu tradiciju, i zato će Udruženje prikazati na desetine raznih obrednih, ritualnih, slavskih i drugih hlebova koje će praviti i time sačuvati od zaborava.
– Deo našeg delovanja usmeravamo baš na to čuvanje od zaborava, dok drugi deo energije posvećujemo istraživačom radu – ističe naš sagovornik. – Očuvanjem kulta predaka i upoznavanjem s prošlošću kroz zanatski, umetnički, istraživački rad, učvršćujemo sponu s nama samima, našom svrhom, smislom i načinom življenja. Nemanja poručuje sugrađanima da se, ukoliko žele, mogu pridružti „Belim vukovima” i prate njihov rad na istoimenim stranicama na društvenim mrežama.
Z. Milosavljević