Najslabiji pritisak na sremskoj strani grada
Zbog povećane, ali i neracionalne potrošnje vode tokom letnjih meseci, kao i zbog najavljenih radova na mreži, Novosađani imaju problem sa slabim pritiskom vode, dok je najviše žalbi odgovornom Javnom komunalnom preduzeću „Vodovod i kanalizacija” pristiglo od potrošača sa sremske strane grada.
Iz tog preduzeća navode da su blagovremeno obavili sve neophodne pripremne radove da bi spremni dočekali letnji period i obezbedili dovoljno vode za sve potrošače na mreži u gradu i prigradskim naseljima. Iako je povećana potrošnja vode tokom leta očekivana, ove godine ona je bila veća nego prethodnih.
Uvek se može očekivati da se tokom leta, kada su temperature visoke, potrošnja vode poveća 10-15 odsto, međutim, potrošnja hladne vode iz gradskog distributivnog sistema je u jednom trenutku bila veća i 30 odsto od uobičajene, a takav nagli skok usledio je za samo dve nedelje tokom kojih su temperature bile u porastu, kažu za naš list iz JKP „Vodovod i kanalizacija”. Ranijih godina se nije dešavalo da u kratkom periodu i praktično na početku leta dođe do tako drastičnog povećanja potrošnje, ali vode je bilo dovoljno u svakom trenutku.
Žalbe građana na slab pritisak vode pretežno su pristizale iz Ledinaca i Sremske Kamenice, sa Čardaka, Tatarskog brda, Popovice. Po podacima iz Komandno-kontrolnog centra preduzeća, pritisak u mreži je sve vreme bio konstantan i iznosio je od 2,8 do 3,2 bara, dok je količina potisnute vode u sistemu bila dovoljna za potrebe potrošnje. Iz tog preduzeća zaključuju da je problem s pritiskom, između ostalog, uzrokovan određenim planiranim i najavljenim radovima i havarijama na mreži. Osim toga, potrošači priključeni na nelegalnu vodovodnu mrežu mogli su imati problem sa slabijim pritiskom jer su, kako kažu, cevi na tim mrežama uglavnom neodgovorajućih profila. Dodatni razlog je neracionalna potrošnja vode.
Činjenica je da deo građana, uprkos brojnim apelima, i dalje vodu iz gradskog vodovoda koristi za navodnjavanje poljoprivrednih povr-
šina, zalivanje bašta, punjenje individualnih rezervoara, bunara i bazena, polivanje i hlađenje pločnika, terasa i dvorišta, pranje vozila, zloupotrebljava hidranate i slično, što predstavlja nenamensku i neracionalnu potrošnju vode za piće, ocenjuju iz JKP „Vodovod i kanalizacija”, i dodaju da čestim apelima nastoje da utiču na svest građana da voda za piće nije neiscrpan resurs i da je štednja i racionalna potrošnja veoma važna.
Problem koji traje još od devedesetih godina prošlog veka su nelegalni priključci. Podsećamo, njih najviše ima u naseljima u kojima je ranije bilo mnogo slučajeva divlje gradnje i gde su izgrađene i čitave nelegalne vodovodne mreže. Kako za „Dnevnik” navode iz JKP “Vodovod i kanalizacija”, većina nelegalnih korisnika je evidentirana i s njima je sklopljen ugovor o privremenom korišćenju te se na osnovu njega naplaćuje utrošena voda. Kako iz tog preduzeća zaključuju, po trenutnim podacima, evidentiranih nelegalnih priključaka ima oko 9.815. Oni se pretežno nalaze u Veterniku, na Adicama, Sajlovu, Klisi, Tatarskom brdu, u Petrovaradinu (Livade, Alibegovac, Karagača, Ribnjak), Sremskoj Kamenici (Popovica) i u novoizgrađenom delu naselja u Rumenki.
U našem preduzeću svakodnevno se radi na evidentiranju nelegalnih potrošača, a sklapanje ugovora o privremenom korišćenju je samo prelazno rešenje dok se ne steknu svi potrebni tehnički uslovi za legalno priključenje tih korisnika, kažu iz tog JKP.
Ističu da tolerancije, kada su u pitanju divlji priključci na legalnu mrežu, nema, te da se oni odmah isključuju, dok inspekcija protiv odgovornih podnosi prijavu.
K. Ivković Ivandekić