Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

NA ŠTRANDU Za devet meseci prikupljeno devet tona stakla u 350 „zvona”

24.06.2023. 11:53 11:57
Piše:
Foto: Grad Novi Sad

Akcija sakupljanja staklene ambalaže održana je na Štrandu, a svi koji su doneli najmanje šest tegli ili flaša dobili su poklone.

Osim toga, za predškolce iz PU „Radosno detinjstvo” organizovane su interaktivne radionice, sa idejom da nauče pravilno da razvrstavaju otpad. Akciju, koja promoviše reciklažu, zajedno su organizovali Gradska uprava za zaštitu životne sredine, JKP „Čistoća” i „Sekopak”.

Postavljanje reciklažnih kontejnera za staklo, u obliku zvona, predstavlja prvi korak ka uvođenju primarne separacije, a prvih 50 postavljeno je u martu 2022. godine. Primarna separacija i reciklaža izuzetno su značajni procesi za zdravlje i očuvanje životne sredine, a cirkularna ekonomija predstavlja budućnost. Nije zgoreg napomenuti da je staklo sirovina koja se u potpunosti može reciklirati, ali je i materijal koji se u prirodi ne može razgraditi.

Članica gradskog veća za imovinu i imovinsko-pravne poslove, zaštitu životne sredine, održivi razvoj i energetsku efikasnost Mira Radenović navodi da je u prethodnih devet meseci, otkad su postavljena prva „zvona”, sakupljeno oko devet tona stakla, što, prema njenim rečima, pokazuje da Novosađani primarno odvajaju i recikliraju otpad.

– S obzirom na to da smo kroz projekat s NALED-om i „Sekopakom” dobili više od 350 „zvona”, posebnih kontejnera u koje se odlaže staklena ambalaža, želja nam je podignemo svest građana i objasnimo im važnost recikliranja stakla – rekla je članica Gradskog veća Mira Radenović. – Reciklažom jedne staklene boce uštedi se energija za, recimo, 25 minuta rada kompjuterske baterije, odnosno kompjutera, i ne samo to, smanjuje se više od 50 odsto zagađenja, koje odlazi u vazduh, ali i štedi preko 50 odsto energije. Sugrađani imaju svest o važnosti reciklaže, ali se još više ljudi mora uključiti i upravo je cilj ove akcije da dodatno motivišemo građane, te učimo mališane od najranijeg detinjstva i dajemo im primer koliko su takve aktivnosti važne za očuvanje životne sredine.

Direktorka „Sekopaka” Violeta Belanović Kokir objasnila je da to preduzeće realizuje akciju sakupljanja ambalažnog otpada u devet gradova širom Srbije, te podseća da je prva stanica „Sekopakovog karavana” upravo u Novom Sadu.   


Zajednički projekat Zapadnog Balkana

Zvona za staklenu ambalažu postavljena su u sklopu projekta „Upravljanje staklenom ambalažom na Zapadnom Balkanu” i, kako je svojevremeno objašnjeno, to će omogućiti da se prikupljene količine tog materijala povećaju za najmanje 20 odsto. Formiranje sakupljačke mreže za staklenu ambalažu i uspostavljanje održivog sistema predstavljaju najvažnije ciljeva projekta koji je pokrenula Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju (GIZ). Podsećanja radi, Grad je pre više od dve godine potpisao Memorandum o razumevanju s Nemačkom agencijom, NALED-om (Regionalni tehnički sekretarijat mreže za povoljno poslovno okruženje u Jugoistočnoj Evropi) i Društvom za postupanje sa ambalažnim otpadom „Sekopak” d. o. o iz Beograda, koja je, inače, ovlašćeni operater i sav prikupljeni stakleni otpad odvozi na dalji tretman u Hrvatsku. Na početku realizacije projekta iz Gradske uprave za zaštitu životne sredine su objasnili da je zajednički cilj potpisnica unapređenje sakupljanja staklene ambalaže i adekvatan tretman, kao i razvijanje biznis modela primenljivog za Novi Sad.


– Želja nam je da što više građana staklenu ambalažu odlaže u za to predviđena „zvona”, postavljena u njihovim gradovima, kao i da se malo više posvetimo edukaciji najmlađih o upravljanju ambalažnim otpadom – rekla je Violeta Belanović Kokir.

J. Vukašinović

Autor:
Pošaljite komentar