Na evidenciji NSZ 17 doktora nauka
20.12.2016.
22:03
21:12
Komentari (0)
Na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje u Novom Sadu, na kraju novembra ove godine bilo je prijavljeno 21.504 nezaposlenih lica, što je u odnosu na novembar prošle godine 5.336 osoba,
odnosno 19,88 odsto manje, kažu iz NSZ-a. Nešto više od polovine nezaposlenih čine žene, dok su osobe između 25 i 29 godina najzastupljenije na njihovoj evidenciji.
Na zaposlenje čeka najviše radnika bez zanimanja, potom diplomiranih pravnika, ekonomskih tehničara, maturanata gimnazije, prodavaca s trećim stepenom stručne spreme, diplomiranih ekonomista za opštu ekonomiju, bankarstvo i finansije, potom mašinskih tehničara, ekonomista za finansije, računovodstvo i bankarstvo sa četvrtim stepenom stručne spreme, kao i prodavaca s istom stručnom spremom. Među njima ima i sedam doktora ekonomije, četiri doktora poljoprivede, tri doktora društveno-humanističkih nauka i tri doktora psiholoških nauka.
„Međutim, ne može se reći da ti profili nisu evidentirani, već u najvećem broju slučajeva informisana lica odbijaju da prihvate ponude, najčešće zbog udaljenosti mesta rada ili ponuđenih uslova za rad, a dešava se i da jednostavno nemaju odgovarajuće kompetencije potrebne za određeno radno mesto”, navodi se u objašnjenju NSZ-a.
Kako ističu u Nacionalnoj službi za zapošljavanje u Novom Sadu na smanjenje broja neaposlenih u odnosu na lane, doprinelo je povećanje tražnje za radnicima na tržištu rada, uspešne mere aktivne politike zapošljavanja koje stimulišu zapošljavanje, kao i manji broj novopridošlih lica na Biro. Na taj spisak svakako da se mogu dodati i dve američke kompanije „Lir” i „Delfi” koje su u konstantnom procesu zapošljavanja.
Ako je broj nezaposlenih u Novom Sadu oko 21.000, a broj potencijalnih zapošljavanja u samo dva nova privredna subjekta od njihovog otvaranja 3.500, može se sa sigurnošću zaključiti da to pozitivno utiče na kretanja na tržištu rada, navode u novosadskoj filijali NSZ-a. Trenutno je aktuelna prijava 300 slobodnih radnih mesta u „Delfiju” za operatere u proizvodnji. Ta kompanija je do sada testirala i intervjuisala 3.152 zainteresovanih, a od toga su gotovo 2.000 uputili kod poslodavca. Kada je kompanija „Lir” u pitanju, NSZ upućuje nezaposlene u Manponjer Group, koji radi selekciju prijavljenih, tako da nemamo detaljnijih podataka.
Među najtraženijim profilima su diplomirani farmaceuti, lekari specijalisti, profesori matematike, fizike, stranih jezika, diplomirani građevinski inženjeri i oni iz oblasti informacionih tehnologija i telekomunikacija, zavarivači, auto-troničari, knjigovođe, računovođe, zdravstvene negovateljice, medicinske sestre, kuvari, elektrotehničari, tehničari za biotehnologiju, kompjutersko upravljanje, vozači kamiona s iskustvom i drugi. Nešto traženiji su i komercijalisti, agenti osiguranja, menayeri prodaje, građevinski radnici i radnici mašinske struke.
L. Radlovački
Zaposlenje čekaju osobe s invaliditetom
U Novom Sadu je evidentirano 1.527 nezaposlenih osoba s invaliditetom, što je približno isto kao u novembru prošle godine, kada ih je bilo 1.534, kažu iz Nacionalne službe za zapošljavanje – filijala Novi Sad. Najviše ih je s prvim stepenom stručne spreme, zatim s trećim i četvrtim.
Tokom 2016. godine zaposleno je 309 osoba s invaliditetom, i to najčešće na manje plaćenim radnim mestima, kao što su spremačice, magacioneri i pomoćni radnici, kažu iz NSZ-a.