Muzička škola „Isidor Bajić“ u utorak proslavlja 110. jubilej
Pre ravno 110 godina kompozitor Isidor Bajić u časopisu „Zastava“ objavio je da će od 1. septembra 1909. početi u Novom Sadu da radi muzička škola sa ciljem da „pruži mogućnost za više, umetničko muzičko školovanje“.
Ovaj veliki jubilej biće proslavljen u utorak svečanim koncertom u Sinagogi, na kojem će nastupiti ansambli MŠ „Isidor Bajić“, koja baštini tradiciju pionirskog poduhvata znamenitog pedagoga, izdavača i melografa, koji je bitno uticao na razvitak muzičkog života u najvećoj prečanskoj varoši i u mnogome doprineo da među Novosađanima jača i širi se ljubav prema muzici.
– Bajićeva muzička škola je u početku imala ukupno osam nastavnika i 32 učenika. Danas MŠ „Isidor Bajić“ ima 150 nastavnika, odnosno 170 zaposlenih, i oko 1.100 učenika, uključujući i naše izdvojeno odeljenje u Futogu – kaže za „Dnevnik“ direktorka Muzičke škole Radmila Rakin Martinović. – Kroz ovih 110 godina škola je narasla mnogo puta i potvrdila se u muzičkom svetu. Evo, na upravo završenom Republičkom takmičenju muzičkih i baletskih škola učestvovali smo sa 90 učenika, i svi su se vratili ovenčani nagradama, osvojivši 5 titula laureata i još 33 prve nagrade u svojim kategorijama. Pri tome je i nekoliko naših izuzetnih đaka baš u to vreme bilo na međunarodnim takmičenjima, tako da bi ovaj uspeh bio još veći. Time smo još jednom dokazali da MŠ „Isidor Bajić“ zaista nema premca na ovim prostorima.
Lane je na prigodan način obeleženo 140 godina od Bajićevog rođenja, pre četiri leta je u povodu veka od kompozitorove smrti objavljena i knjiga koja govori o njegovom životu i delu iz pera Danijele Kličković, a sada je prilika da se fokus stavi na njegovu pedagošku ostavštinu. Tim pre jer se i pre tih 110 godina smatralo da je Bajićevo „preduzeće” veoma važno, „da vrši nesumnjivu kulturnu i umetničku misiju”, a sada je ta misija muzičke škole, u ovim vremenima ne baš preterano sklonim kulturi, možda još važnija...
– Mislim da smo proteklih godina i decenija pokazali i dokazali da, kada je u pitanju kvalitetan rad sa muzičkim talentima, njihovo otkrivanje, praćenje i vođenje, naši nastavnici upravo sa tim učenicima postižu izvanredne rezultate. S druge strane, raduje i činjenica da se interesovanje za muzičku školu ne smanjuje, naprotiv. Za predstojeći upis u osnovnu muzičku školu imamo 260 prijavljenih kandidata, ali u ovom trenutku, nažalost, maksimalno ćemo moći da primimo 120 đaka, a prijemni ispit će biti 18. maja. Kao pedagog, mislim da svakom detetu koje želi da stekne muzičko obrazovanje to treba omogućiti, ali mi fizički nismo u mogućnosti da primimo sve te mlade Novosađane, i iskreno se izvinjava onima kojima se želja neće ostvariti.
Kada je, pak, reč o srednjoj muzičkoj školi, prijemni su 31. maja, 1. i 2. juna. Imamo dva smera - muzički izvođač, gde „Bajić” prima 40 učenika, i muzički saradnik, sa 25 đaka.
– Prvi problem zbog kojeg jednostavno ne možemo da primimo više učenika je prostorni, jer u ovom trenutku nemamo gde da ih smestimo. Srećom, s novim zdanjem, čija se izgradnja polako privodi kraju, verujem da ćemo dobiti i mogućnost da proširimo osnovnu muzičku školu. Naravno, to podrazumeva i zapošljavanje mladog nastavnog kadra, što nam u ovom trenutku nije dozvoljeno. Ilustracije radi, šest nastavnika nam je otišlo u penziju, a zamene nismo mogli da primimo. Ipak, nadam se da ćemo i taj problem uskoro moći da rešimo, te da ćemo postepenim povećanjem broja đaka doći do toga da u novoj zgradi za 6-7 godina u jednoj generaciji primimo 250 učenika – navodi direktorka MŠ „Isidor Bajić”.
Osim sutrašnjeg svečanog koncerta, koji počinje u 20 sati, u subotu, 18. maja, u Muzeju Vojvodine nastupiće Dečji hor „Bajićevi slavuju” povodom 20 godina postojanja. A kao svojevrsno finale, 21. juna biće održan koncert najnagraćenijih učenika u ovoj školskoj godini.
Učenici MŠ „Isidor Bajić” su, u saradnji sa svojim pedagozima, iznedrili već treći mjuzikl, koji je nedavno premijerno izveden u sali Gimnazije „Laza Kostić”. Mjuzikl „Oberon i Puk“ je na tekst Ane Đorđević, u čijim je temeljima Šekspirova komedija „San letnje noći”, režirao profesor srpskog jezika Marko Suharevski, dok se za oblikovanje muzičkog dela predstave pobrinuo Igor Molnar, profesor klase za yez, s tim da su učenici, osim što pevaju i sviraju, dali veliki doprinos u pisanju tekstova za songove i komponovanju muzike. „Time smo ne samo pružili prostor učenicima iskažu svoje stvaralačke afinitete, nego smo i otvorili školu za neke druge žanrove, što se istovremeno uklapa i u naš petogodišnji plan za otvaranje novih odseka”, otkriva Radmila Rakin Martinović, najavljujući da je već pripremljen elaborat za otvaranje yez odseka.
Krajem maja hor MŠ „Isidor Bajić“ pozvan je u Moskvu na veliki horski festival. Na put će krenuti 30 đaka, koji će pod upravom Tamare Adamov Petijević u prestonici Rusije i njenoj neposrednoj okolini održati nekoliko koncerata. Kompletne putne troškove pokrio je Pokrajinski sekretarijat za omladinu i sport. „Biće to fantastično iskustvo za našu decu, a čekamo iz Moskve i divne rezultate“, kaže Radmila Rakin Martinović, najavljujući da bi Novi Sad krajem ove godine ponovo trebalo da ugosti mlade umetnike iz Nemačke i Velike Britanije, koji bi sa odabranim učenicima „Bajića“ formirali simfonijski orkestar, sve u okviru već poznatog projekta „Triorka“. Podsetimo, „Triorka” je zaživela pre nekoliko pod okriljem Programa za kulturu EU sa idejom da se talentovani muzičari uzrasta od 16 do 25 godina, stasali u tri po mnogo čemu različite sredine, kroz ansambl ujedine u promociji muzike i matičnih kultura...
M. Stajić