Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Mlade volonterke iz Velike Britanije uređuju rit u Karlovcima

01.08.2019. 11:46 11:56
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

U organizaciji Pokreta gorana Vojvodine, na Karlovačkom Dunavcu u toku je međunarodni volonterski kamp, peti po redu, pod nazivom „Sačuvajmo rit 1“, koji se od dosadašnjih razlikuje po tome što su učesnici, izuzev domaćina, isključivo devojke iz Velike Britanije.

Tinejdžerke, njih 17, s još četiri nešto starije liderke iz srednjeg dela Engleske, borave u Sremskim Karlovcima od 27. jula i do 6. avgusta u zoni  Starog Dunava uklanjaće invazivne biljne vrste i otpad, i to u delu gde su ranijih godina volonteri već krčili divlje rastinje, a potom će učestvovati u postavljanju drvenog mostića u bizini saletle, koja je rezultat rada prethodnih grupa volontera. Njihov angažman treba da doprinese nesmetanom razvoju flore i faune, ali i unapređenju eko-turističke ponude Sremskih Karlovaca jer se na ovaj način stvara prostor za boravak lokalnog stanovništva i turista na Karlovačkom Dunavcu.

Po rečima lidera kampa Ivane Dragin i Aleksandra Šnura, u pitanju je grupa devojaka-izviđača iz organizacije Girl gajding UK, koje su u Srbiju došle zahvaljujući saradnji Pokreta gorana Vojvodine s Udruženjem „Konkordia“ iz Velike Britanije u sklopu jednog od projekata koje godišnje realizuju, a koji podrazumeva odlazak u zemlje u razvoju, u kojima procene da postoji potreba za njihovim radom i u kojima mogu nešto naučiti.

– Osim rada na terenu, gde su najčešće od 8 sati do podneva, volonterke učestvuju i u edukativnim i radionicama druge vrste, kroz koje na zanimljiv način stiču drugačija znanja i iskustva – objašnjava Aleksandar Šnur. – Posle rada obavezan je popodnevni odmor, takozvana sijesta, a nakon večere sledi im šetnja po Karlovcima. Već prvog dana upoznale su Sremske Karlovce, a programom je predviđen i odlazak u Beograd, gde će ih primiti u Savezu izviđača Srbije, poseta Novom Sadu, a jedan dan ćemo zajedno provesti na Fruškoj gori.

Kako kaže Ivana Dragin, Britanke su oduševljene srpskom hranom i kuhinjom u Domaćinstvu „Ljubičić“, gde im je pripremaju. Posebno ih fascinira voće, budući da, kako kažu, „raste na drveću i mogu ga ubrati, za razliku od njihovog koje ’sazreva’ na tezgama i ni blizu nije istog ukusa kao naše“. Osobit doživljaj za njih bio je kada su same na pijaci kupile lubenicu, prosečne veličine za naše prilike, što ih je oduševilo jednako kao i njena slast.

Posebno ih fascinira voće, budući da, kako kažu, „raste na drveću i mogu ga ubrati, za razliku od njihovog koje sazreva na tezgama i ni blizu nije istog ukusa kao naše

– Posao im ne pada teško, ali priznaju da ih iscrpljuje, zato smo im uveli obavezan popodnevni odmor – kaže Ivana Dragin. – Drago im je što učestvuju u nečemu od čega će imati korist živi svet rita, kao i domaće stanovništvo. Čim su drugog dana rada videle koliki im je učinak, dobile su dodatni elan za dalje.


Višestruka logistika s „Belilom“ na čelu

Svesrdnu pomoć volonterkama u ritu pruža karlovačko JKP „Belilo“, koje je i prethodnih godina bilo partner na kojeg se Pokret gorana Vojvodine svesrdno oslanja u takvim projektima. Goranima su se u organizaciji kampa pridružili Mladi istraživači Srbije, a podržali su ih Ministarstvo omladine i sporta, JP „Vojvodinašume“, Pokrajinski zavod za zaštitu prirode, Ministarstvo zaštite životne sredine i Udruženje „Konkordija“ iz Velike Britanije.


Jedna od britanskih liderki Ema Kuper napominje da je organizacija iz koje dolaze osnovana 1910. godine i okuplja devojčice od pet godina do devojaka od 30, podeljenih u više uzrasnih kategorija. Ima pola miliona članova i deluje na različitim poljima, a jedno od njih je volonterizam.

Britanke su prvi put u Srbiji i oduševljene su Karlovcima. Sve s kojima smo razgovarali ponovo bi da dođu u Karlovce i to već preporučuju svojim pozananicima. Na posao u rit obavezno nose svoju maskotu – plišanog flaminga, a na majicama amblem s natpisom „Srbija“, koji je jedna od njih dizajnirala.

Stranu pripremila: Zorica Milosavljević

foto: F. Bakić

KAKVI SU VAM UTISCI O KAMPU I KARLOVCIMA?

Ema Koks (18), Lester:

– Nisam imala iskustva u fizičkim poslovima tog tipa, ali je dobro što se svakog dana primeti razlika i uticaj na sredinu. To mi je prvi  dolazak u Istočnu Evropu, a pre no što sam stigla, znala sam samo ime kampa. Sremski Karlovci su veoma lep gradić, što nisam očekivala. Svi su druželjubivi i javljaju se na ulici, a to kod nas nije praksa. Volela bih da dođem ponovo.

Kejti Džons (17), Darbi:

– Između putovanja i kampa izabrala sam to drugo jer sam želela da budem od pomoći. Posao je iscrpljujući, ali istovremeno i ispunjavajući. Veoma mi je drago kada vidim koliko smo postigli i kako se to odražava na okolinu. Već sada znam da bih volela ponovo da dođem u Sremske Karlovce, zato što su prelep gradić, zgodan za „kuliranje”. Preporučila sam ga već drugarici.

Lija Kauli (15), Stouk:

– Prvi put sam u takvom kampu i moram priznati da se mnogo radi, ali je sve to za dobrobit sredine. Čini me zadovoljnom to što se vidi da smo pokupili smeće i da će to biti mesto na kojem mogu da borave ljudi. Kod mene u gradu nema tako velike zelene površine. Veoma su me se dojimili Karlovci, u kojima su svi nasmejani, srdačni i pozdravljaju se međusobno. Biće mi žao kad budem odlazila.

Moli Fruin (16), Birmingem:

– Želja da volontiram me je dovala u Sremske Karlovce i zemlju o čijoj kulturi nisam znala ništa, da bih je upoznala. I uspela sam da saznam mnogo o srpskoj kulturi, Sremskim Karlovcima i njihovim prirodnim lepotama. Grad je mnogo lep i miran. Meni je to prvo učešće na nekom radnom kampu. Na poslu je povremeno teško, ali mi prija da radim s prijateljima.

Piše:
Pošaljite komentar
Volonteri iz sveta uređuju karlovački Dunavac

Volonteri iz sveta uređuju karlovački Dunavac

26.07.2019. 11:15 11:18