Mlade čitalačke generacije dolaze po znanje i zagrljaj
Biblioteka svoja vrata otvara svima, bez obzira na nacionalnost, veroispovest, uzrast, interesovanja i slično, a jedina ustanova kulture u Šangaju – ogranak Gradske biblioteke u Novom Sadu „Trifun Dimić“ – osnovana je u maju 2010. godine.
Bez lažne skromnosti, može se reći da ogranak svakodnevno dokazuje uspeh u radu i ostvarenje želje s kojom je osnovan, a to je da se i romskom stanovništvu, koje je većinsko u Šangaju, približi knjiga i ponudi pisana reč. Duša te kulturne ustanove je bibliotekarka Dragana Dimitrov, koja je tu osam godina i u svoj posao i aktivnosti biblioteke ulaže, iznad svega, mnogo ljubavi.
– Uloga koju ima bibliotekar ovog ogranka umnogome je drugačija u odnosu na bibliotekare drugih biblioteka i njihovih ogranaka – objašnjava Dragana. – Ona je velikim delom određena niskim obrazovnim nivoom stanovništva koje naseljava ovo novosadsko prigradsko naselje, stoga je širenje pismenosti, opšteg znanja, kao i pružanje pomoći deci osnovnoškolskog uzrasta u savlađivanju školskog gradiva, njegova osnovna delatnost.
U biblioteci se svakodnevno deci pomaže u izradi domaćih zadataka i ispunjavanju drugih školskih potreba. Tu se takođe realizuju mnogobrojne edukativno-kreativne radionice, koje su postale omiljena aktivnost u biblioteci. Kod dece su razvijene čitalačke navike, te svakodnevno, osim obavezne lektire, iznajmljuju i različitu dečju literatiru.
Bogat fond knjiga na romskom jeziku
Biblioteka se prostire na više od 130 kvadratnih metara i ima 405 članova, među kojima su prvenstveno deca osnovnoškolskog uzrasta, ali i studenti romske nacionalnosti koji koriste fond knjiga na romskom jeziku, potom predstavnici nevladinog sektora, kao i odrasli građani Šangaja. Njen fond čini ukupno 6.300 izdanja, a među knjigama na srpskom, nalazi se i neznatan broj publikacija na mađarskom i engleskom jeziku. Prvi put se na policama neke biblioteke u Republici Srbiji može videti veći broj knjiga objavljenih na romskom jeziku, ukupno 349. Ogranak biblioteke u Šangaju ime je poneo u slavu velikog romologa, prevodioca i književnika Trifuna Dimića (1956−2001).
– U biblioteku dođem da radim domaći, da potražim knjige ili ponekad da se igram sa svojim drugaricama – kaže devetogodišnja Anita, učenica trećeg razreda OŠ „Veljko Vlahović“. – Volim slikovnice i bajke, od kojih su mi omiljene „Mala princeza“, „Trnova ružica“, „Snežana i sedam patuljaka“ i „Mačak u čizmama“. Drugarima bih preporučila da dođu u biblioteku zato što je zabavno i Dragana nam uvek u nečemu pomogne i nauči nas nešto novo. Često se šalimo, čitamo knjige i razgovaramo o njima, na taj način se igramo.
Biblioteka otvara svoja vrata deci koja dolaze iz kuća koje ne poseduju kupatilo ili kojima je isključena struja zbog neplaćenih računa, pomaže deci i omladini za dobijanje stipendija i školskog pribora, a starijima se često pruža pomoć u popunjavanju raznih podnesaka, prijavljivanju radi ostvarivanja prava na dečji dodatak, socijalnu pomoć, pomaže u pronalasku zaposlenja, informiše o aktuelnim konkursima i slično.
Ipak, jedinstven je slučaj da deca – korisnici biblioteke, po dolasku, zagrle i poljube bibliotekaru, i upravo ta činjenica slikovito prikazuje njihov prisan odnos i razlog motivisanosti bibliotekarke da prepozna mnoge njihove potrebe i odgovori na njih.
– Od otvaranja ogranka do danas, šangajska deca su dobila prijatelja na kog se oslanjaju i u kog imaju poverenje – istakla je Dragana Dimitrov. – Najsrećnija sam zbog toga što se nisam umorila i što i dalje imam energiju, volju i snagu da osam godina radim isti posao, koji se menja samo u tom smislu što ga obogaćujem i iz godine u godinu deca prelaze u viši razred, a u školu polaze nove generacije. Stekla sam mnogo iskustva i kad dete prvi put dođe u biblioteku, znam na koji način da mu priđem da bi steklo poverenje u mene i šta mogu da mu pružim. Da bi dete bilo uspešno u školi, potrebno je da redovno pohađa nastavu, redovno radi kod kuće, odnosno u najvećem broju slučajeva u biblioteci, međutim, odlazak u školu je preduslov za sve. Deca u biblioteku dolaze s sva motiva: ili po zagrljaj i učenje ili po učenje i zagrljaj, nešto je uvek važnije od onog drugog. Ja sam tu da pružim i jedno i drugo, a posebno se radujem kad vidim da je neko redovan.
Obrazovne i druge ustanove, kao i nevladine organizacije u bibliotekarki Dragani Dimitrov pronalaze partnera s kojim rado sarađuju i ostvaruju kvalitetnije rezultate. Među njima je i Centar za socijalni rad, koji je često konsultuje i traži savet ili pomoć oko pojedinih porodica. Bibliotekarka je uključena u veliki broj humanitarnih akcija, koje često i sama organizuje, a primer jedne od njih je prikupljanje pomoći za izgradnju i opremanje kuće za dvadesetočlanu romsku porodicu Kovač kojoj je 2013. godine dom izgoreo u požaru.
B. Pavković
Projekat „Prigradska naselja Novog Sada” sufinansiran je od Grada Novog Sada, a stavovi izneti u podržanom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.